ПЕРЕДМОВА

Проектування, будівництво та обслуговування будівельних об’єктів передбачає врахування природних та техногенних факторів на техніко-економічні характеристики споруд, їх надійність та довговічність. Якість будівництва визначається вдосконаленням технології будівельно-монтажного виробництва, невід'ємною складовою якого є геодезичні роботи. Прикладів техногенних катастроф  та руйнації будівель і споруд внаслідок допущених помилок при їх проектуванні, будівництві та експлуатації більше ніж достатньо.
Проблема належної теоретичної й практичної підготовки фахівців для будівельної галузі пов'язана з отриманням ними знань з геодезичного забезпечення будівництва на всіх етапах його життєвого циклу. Розв’язання цієї задачі потребує відповідного методичного забезпечення навчального процесу, яке б сприяло розвитку інженерного мислення та актуалізації творчої самостійної діяльності в отриманні навичок та вмінь із рішення інженерно-геодезичних задач при проектуванні, будівництві та експлуатації будівельних об’єктів.
В даному навчальному посібнику викладено матеріали щодо геодезичної підготовки перенесення проекту будівництва на натуру та проектування вертикального розпланування будівельного майданчика. Розглянуто інженерно-геодезичні роботи при трасуванні лінійних споруд та загальні принципи виконання геодезичних робіт при розмічуванні споруд.
При викладенні матеріалу навчального посібника використано сучасну нормативну базу України, практичний досвід геодезичного забезпечення будівельно-монтажних робіт. Зміст навчального посібника відповідає навчальним планам підготовки фахівців за освітньо-професійною програмою напряму "Будівництво". Посібник призначений для активації самостійної роботи студентів та буде сприяти розвитку інженерного мислення в отримані навичок та умінь з геодезичного забезпечення будівництва. В зв’язку з цим окремі положення мають специфічну методику викладання та супроводжуються прикладами, які роз’яснюють  теорію та суть питань, що розглядаються.
Видання навчального посібника підготовлено колективом викладачів Вінницького національного технічного університету з врахуванням досвіду інженерно-геодезичної підготовки  фахівців у провідних університетах України. Керівник авторського колективу – академік Академії будівництва України, заслужений працівник освіти України  професор Г. С. Ратушняк.
Автори вдячні рецензентам за поради та зауваження, врахування яких сприяло покращенню змісту даного навчального посібника.