11.3 Теплообмінники водогрійних котлів

Теплообмінники ВКМП можуть бути виготовлені з листової міді (настінні газові котли проточного типу, а також газові колонки), із стале-вого листа методом електродугового зварювання, а також з сірого чавуну різного сортаменту із специфічними добавками.

Перевагою сталевих теплообмінників є швидкий нагрів та проста зварна конструкція. Проте така конструкція погано реагує на напруги, що виникають при зміні температури всередині теплообмінника.

Чавунний теплообмінник відрізняється від сталевого конструктивно. Він збирається з порожнистих секцій, скріплених сполучними елементами, які дозволяють теплоносію циркулювати всередині теплообмінника. Завдяки секційній конструкції чавунний теплообмінник не чутливий до деформацій і, як наслідок, змін температури теплоносія у відносно великому діапазоні. Велика маса котла використовується як акумулятор теплоти.

Мідні теплообмінники, найчастіше, застосовуються в котлах проточного типу. Такі теплообмінники є найкомпактнішими та найлегшими, тому їх використовують для настінних котлів, але погіршення циркуляції води або накип на стінках може призвести до скипання води та прогорання труби.