На промислових підприємствах отримання різних теплоносіїв здійснюється в котельних установках при спалюванні різних органічних палив. Топки—пристрої, в яких відбувається спалювання палива. За призначенням всі топки можна розділити на[2]:
—теплові;Класифікація теплових топок наведена на рис. 4.1.
Рисунок 4.1 – Класифікація теплових топкових пристроїв |
Теплові топки призначаються для перетворення хімічної енергії палива у фізичну теплоту високотемпературних газів для подальшої передачі теплоти цих газів через поверхні нагріву теплоносію.
Силові топки служать для отримання продуктів не тільки з висо-кою температурою, але і з підвищеним тиском. Ці продукти згорання використовуються безпосередньо в газових турбінах, соплах реактивних двигунів тощо.
Теплові топки поділяють на шарові для спалювання кускового палива і камерні – для спалювання газоподібного і рідкого палива, твердого палива в пилоподібному (подрібненому) стані, а також для спалювання суміші палив.
Повнота, стійкість та інтенсивність горіння палива визначаються двома основними фізичними факторами:
Із підвищенням температури в зоні горіння вище мінімального значення – температури спалаху – інтенсивність горіння зростає.
Горіння можливе при утворенні такої суміші палива із повітрям, коли концентрація повітря у суміші знаходиться між нижньою та верхньою концентраційною межею. Для природного газу, наприклад, між 5,5 і 15,6%.
Основними показниками топкового пристрою є:
Незалежно від схеми організації горіння повний час згорання будь-якого палива в топці τт складається з часу, необхідного для підведення окислювача до палива (сумішоутворення), τсм, часу нагріву компонентів горіння до температури запалювання, τн, і часу, необхідного для протікання самої хімічної реакції горіння τх, тобто
Етапи змішування і нагріву є фізичною стадією процесу, τф, а реакцій горіння – хімічною, τx.
Якщо τф<<τx, то процес знаходиться в кінетичній області. Повний час згоряє палива визначається в цьому випадку швидкістю хімічного процесу. Для кінетичної області τт≈τx.
При τx>> τф, коли час транспортування окислювача до палива значно більше часу, необхідного для здійснення хімічної реакції горіння, процес знаходиться в дифузійній області для якої τт≈τф.
Якщо час протікання хімічної реакції приблизно дорівнює часу фізичної стадії, τx≈τф, то процес знаходиться в проміжній області і повний час горіння палива τт визначається швидкістю найповільнішого етапу.
Паливо та повітря подаються в топку через пальник. Призначення пальника – підведення визначеної кількості палива і повітря, організація їх сумішоутворення, створення стійкого факелу. Нестійка робота пальника характеризується "затягуванням" полум’я або "відривом" полум’я.
Під час вибору пальників слід враховувати наступне: