ВСТУП

Енергетичний аудит згідно з законом України «Про енергозбереження» [1] формулюється, як визначення ефективності   використання   паливно-енергетичних ресурсів та розроблення рекомендацій щодо її поліпшення.
Відповідно до цього студенту під час курсового проектування необхідно здійснити два основні етапи.

  • Визначити, в якій мірі на момент проектування ефективно використовуються паливно-енергетичні ресурси на підприємстві.
  • Запропонувати заходи з енергозбереження, які приведуть до зниження витрат паливно-енергетичних ресурсів на виробництво продукції.

Енергетичний аудит – творча справа, яка може бути здійснена різними шляхами. В даному посібнику пропонується послідовність аудиторського дослідження, що побудована з використанням рекомендацій [2–5] і відображає вищевказані два основні етапи. Цю послідовність можна показати пунктами:

  • Попереднє отримання інформації про підприємство;
  • Визначення можливих напрямків енергозбереження, що випливають з отриманої інформації;
  • Попередній аналіз ефективності визначених заходів з енергозбереження, складання попереднього звіту та плану подальшого енергоаудиторського дослідження, де будуть відображені заходи, ефективність застосування яких досліджуватиметься більш детально;
  • Додаткове отримання та оброблення інформації, що необхідна для проведення якісного техніко-економічного обґрунтування заходів з енергозбереження;
  • Техніко-економічне обґрунтування вибраних заходів з енергозбереження, оформлення звіту з ЕА та його презентація.

В додатку А даного посібника наведено приклад проведення енергетичного аудиту промислового підприємства відповідно до вищевказаної послідовності.
Творчий характер енергетичного аудиту вказує на необхідність володіння знаннями про енергоощадні заходи, про способи отримання та оброблення інформації й іншими знаннями, які даються студентам під час вивчення дисциплін, насамперед, енергетичного напряму. Професійні навики енергоаудитора розвиваються і зміцнюються на практиці. Курсовий проект, для допомоги у виконанні якого призначений цей посібник, може бути однією з перших і важливих практик студента з виконання енергетичного аудиту.