3.9 Інші полімери
Амінопласт – пластмаса на основі аміносмол. Аміносмола – синтетична смола на основі альдегіду і речовин, що містять аміногрупу. Як наповнювачі в амінопластах застосовують сульфідну целюлозу, бавовняну целюлозу, азбест, деревну муку . Амінопласти не мають запаху, світлостійкі , можуть бути забарвлені в будь-які тони: від світлих до темних. Амінопласти випускаються у вигляді матеріалів (порошків і волокнистих матеріалів) пресувальників, шаруватих пластиків і пористих матеріалів. Амінопластом груп А1 і А2 є прес-матеріал.
Полікарбонат (ПК) – складний поліефір вугільної кислоти і діоксиз’єднань . Полікарбонати - термопластичні полімери, відрізняються стабільністю розмірів в широкому інтервалі температур від -120 до +140°С, високою ударною в’язкістю аж до температури - 100°С , високими електроізоляційними і механічними властивостями, високою теплостійкістю, атмосферостійкістю і вологостійкістю, стійкістю до окислювальних середовищ при підвищених температурах. Полікарбонати розчиняються в ефірах, кетоні, хлорованих вуглеводнях, оптично прозорі. У автомобілебудуванні застосовується полікарбонат.
Поліформальдегід (ПФ) – поліацеталь. Поліформальдегід – висококристалічний термопластичний матеріал, твердий і жорсткий.
Пентапласт є високомолекулярним простим ефіром. Початковою|у можуть експлуатуватися при температурі до 120-130°С , а короткочасно сировиною для його синтезу служить пентаеритрит. Вироби з пентапласт– до 135-150°С . Важливими властивостями пентапласту є його високі механічні властивості при підвищених температурах. При 100°С руйнуюча напруга при розтягуванні пентапласту вища, ніж для більшості термопластичних полімерів.
Відмітною властивістю пентапласту є мала повзучість під навантаженням при підвищених температурах і низький коефіцієнт тертя. За певних умов експлуатації пентапласт володіє високою стійкістю до стирання.
Найбільш цінною властивістю пентапласту є його висока хімічна стійкість. Він стійкий до дії лугів, кислот, солей і більшості органічних розчинників. Він успішно експлуатується в складах для пасивації, глибокого травлення , нікелювання, хромування, цинкування і так далі
Політетрафторетилен (ПТФЕ) – полімер тетрафторетилену|цілком| не діють кислоти, окислювачі , луги, розчинники. Володіє відмінними антифрикційними властивостями. Фторопласт-4|фторопласт| призначається для виготовлення виробів, плівок, що володіють високими діелектричними властивостями, стійкістю до сильних агресивних середовищ і що працюють при температурі до +250°С. . ПТФЕ є самим хімічно стійким зі всіх відомих матеріалів: пластмас, металів, скла, емалей, сплавів і т.п. На нього абсолютно
Залежно від властивостей і призначення фторопласт-4 випускають наступних марок: З – для виготовлення спецвиробів; П – для виготовлення електроізоляційної і конденсаторної плівок; ПН – для виготовлення електротехнічних виробів і інших виробів з підвищеною надійністю; Про – для виготовлення виробів загального призначення і композицій, Т – для виготовлення товстостінних виробів і трубопроводів.
Склопластики – композиційні матеріали на основі органічного і неорганічного полімерного зв’язуючого і скляного наповнювача. З тих, що зв’язуючих органічних найбільше застосування отримали поліефірні , фенолформальдегідні і епоксидні смоли, кремнійорганічні полімери і деякі термопласти ; серед тих, що неорганічних пов’язують– алюмофосфати і лужні силікати. Як наповнювача застосовують, головним чином, скляні волокна у вигляді окремих ниток, джгутів, склотканини, склошіона , скломатів і рубаних волокон, рідше – скляні плівки, лусочки і мікросфери. Склопластики на основі скляних волокон характеризуються поєднанням високої міцності, порівняно низькій щільності і теплопровідності, високими електроізоляційними властивостями, радіопрозорістю.
У автомобілебудуванні використовується склотканина (glass-cloth) Т-11, Т-12-41, смоли НПС-609-2Ш, ПН-1, препреги А-66-151, АП-70-51, а також бавовняна тканина, просочена смолою «нанка».
Ненасичена поліефірна смола (ПН) – синтетична смола на основі складного поліефіра| з обов’язковою присутністю мономера. фумарової або малеїнової кислоти або ангідриду і діолів
Ефіри целюлози є похідними природного стереорегулярного полімеру целюлози. Складні і прості ефіри целюлози використовують для отримання пластмас (етролів , целулоїду), плівок і лаків.
Целулоїд є пластичною масою, що складається з колоксиліну, пластифікатора (камфора ), добавок (наприклад, фосфорнокислого натрію), пігментів і фарбників . Недоліком целулоїду є його горючість, тому його витіснили інші, менш горючі матеріали – етроли : ацетилцелюлозні , ацетобу-тиратцелюлозні , етилцелллозні , нітратцелюлозні .
Етроли є термопластичними композиціями, що складаються з ефіру целюлози, пластифікаторів, стабілізаторів, фарбників , наповнювачів і деяких спеціальних добавок. Етроли придатні для переробки пресуванням, екструзією і литтям під тиском . Особливо широко застосовують етроли для виготовлення автомобільних деталей: рульових коліс, щитків, кнопок і тому подібне Найбільшого поширення для автомобільних деталей набули ацетилцелюлозні етроли .
Застосування полімерів наведено в таблиці 3.6.
Таблиця 3.6 – Застосування полімерів
Матеріал (марка) |
Застосування |
1 |
2 |
Амінопласт КФАЗ |
Побутові вироби, що не просвічують, не дотичні з харчовими продуктами, а також світлотехнічні вироби |
Полікарбонати ПК-6 |
Світлотехнічні вироби (світильники, фари автомобілів, ковпаки і ін.) |
Співполімери формальдегіду з діоксаланом СФД: СФД-А, СФД-Б, СФД-В, СФД порошок |
Вироби для автомобільної промисловості |
Композиції на основі СФД: СФД-А-БС СФД-ВМ-БС |
Зносостійкі деталі ковзання Матеріал з підвищеною механічною міцністю, зниженим коефіцієнтом тертя для конструкційних і антифрикційних вузлів і деталей, що працюють при підвищених температурах (куркульки, зубчаті зачеплення і т. д.) |
САМ-6 |
Підшипники ковзання і інші антифрикційні деталі |
Фторопласт-4: Ф-4, Ф-4с, Ф-4п, Ф-4пн, Ф-4"о", Ф-4т |
Труби, деталі колон ректифікацій, насосів, ущільнення, сальникові набивання, прокладки, листи для футерування, ізоляцій високочастотних кабелів, проводів, конденсаторів, котушок, підшипники, що працюють без мастила |
Пентапласт: БГ-1, БГ-2 |
Труби, листи для футерування, деталі насосів, корпуси і інші тіла цільнопластмасової арматури, мембранні клапани, перехідні втулки, штуцера, вузли машин, комплекти філь’єрів |
Продовження таблиці 3.6 |
|
1 |
2 |
Склопластики: КС-30 АС-30 |
Вироби для автомобільної промисловості Комплектуючі деталі автомобіля |
Поліарилат (ПАРА) – це ароматичний складний поліефір . Антифрикційні поліарилати отримали назву естеран і застосовуються для антифрикційних систем, що самосмазуються , вузлів сухого тертя у високому вакуумі, а також для деталей тепло-, радіаційно- , бензомаслостійких і віброміцних деталей.
Поліімід (ПІ) – гетеро ланцюговий полімери, відрізняються від інших термопластичних і термореактивних матеріалів високими показниками механічних і електроізоляційних властивостей, радіаційною стійкістю при високих і низьких температурах. ПІ стійкі до дії органічних розчинників і нейтральних мастил, але руйнуються під дією концентрованих кислот і лугів. Вони не окислюються аж до 250-275°С .
ПІ застосовуються для отримання плівок, емаль-лаків, зв’язуючих , клеїв, матеріалів пресувальників і ливарних, а також пін .
Пресс-матеріали ПМ-67 і ПМ-69.
Ніплон-1 і ніплон-2 застосовуються для виготовлення деталей і виробів електро- і радіопромисловості, машинобудування і інших областей, що володіють високою механічною, термічною (200-300°С) і радіаційною стійкістю.
Норпласт – композиції на основі порошкоподібного високодисперсного ПЕНД застосовуються для виробів технічного призначення і широкого споживання ; для напірних дренажних і ненапірних труб використовують норпласт 1-1-742.
Поліетилентерефталат (ПЕТФ) – складний поліефір тсрсфталевої кислоти і етилгліколя.
Полівінілбутіраль (ПВБ) – полівінілацеталь.
Полівінілацеталь (ПВАЦЛ) – карболанцюговий полімер.
Кремнійорганічний полімер (До) – полімер, складена ланка якого містить атоми кремнію і органічні групи.
Препреги – реактопласти , що є волокнистими наповнювачами, просоченими термореактивною смолою (зв’язуючим ); є незамінним матеріалом для виготовлення великогабаритних виробів відносно простий конфігурації. Препреги АП-70-151, АП-66-151 – скловолокнисті матеріали, просочені що поліефирними зв’язуючими . Випускаються з двостороннім поліетиленовим покриттям.