5.3 Герметики на основі термопластичних полімерів
Герметики невисихаючого типу при наявності тиску робочого середовища здатні ущільнювати з’єднання з незначною шорсткістю поверхонь деталей без перекосів і нерівностей із зазорами до 0,08-0,1 мм і зберігати в процесі експлуатації пластичний або пластоеластичний стан.
Основними їх недоліками являються:
відсутність пружніх властивостей матеріала і поява в зв’язку з цим труднощів надійного ущільнення з’єднань з змінюючим в процессе експлуатації зазором, що типово для агрегатів автомобилів. До них відносяться матеріали на основі високо- и низькомолекулярного поліізобутилена, бутилкаучука, етилен-пропіленового каучука и високомолекулярного тіокола.
Герметики напіввисихаючого і висихаючого типів після нанесення на поверхню і випаровування розчинника утворюють пружню гумоподібну плівку.
Основними недоліками герметиков являються:
Тривалий час випаровування розчинника і зворотність процесу, що обумовлює непостійність їх фізико-механічних властивостей та зниження якості герметизації. До висихаючих герметиків відносять матеріали на основі бутадіен-нітрильного каучука і еластопластів.
5.3.1 Характеристика герметиків
Герметик У-30М - Герметизація нерухомих металевих (за виключенням латунних, мідних, срібрних та їх сплавів) і інших з’єднань в середовищі повітря та палив.
Герметик УТ-31 – Герметизація нерухомих металевих (за виключенням латунних, мідних, срібрних та їх сплавів) і інших з’єднань в середовищі повітря та палив.
Герметик УТ-34 - Герметизація за допомогою пензлика, заливкою, шприцем різних металевих з’єднань, що дотикаються з повітрям та паливом, а також штепсельних роз’ємів різних пристроїв радіо- и електротехнічої апаратури. Не допускається безпосередній контакт герметика із срібними, латунними та мідними контактами.
Герметики У-30М и УТ-31 вулканізують при температурах нижче 15°С (до 0°С), однако життєздатність і час вулканизації в цьому випадку збільшується в 2-2,5 рази при зменшенні температури на кожні 10°С.
Герметики У-30М и УТ-31 не мають достатньої адгезійної міцності при кріпленні їх до металів, скла, бетону та іншим матеріалам і потребують клеєвого підшару:
клея 88Н - для кріплення до металу і бетону при роботі в середовищі повітря;
клея 78БЦС-П - для кріплення до металу при роботі в середовищі повітря з підвищеною відносною вологістю і при безпосередньому контакті з водою;
клея К-50 - для кріплення до металу при роботе в середовищі палива та ін.
Перед нанесенням підшарів і герметиків поверхню, що підлягає герметизації, тщательно очищують від пилу, бруду, стружки та іншого сміття за допомогою волосяних щіток.
Для видалення вологи, слідів мінеральних мастил, а також жирових пятен та інших забруднень на металі, дереві, бетоні поверхню, що підлягає герметизації, обезжирюють тканиною, змоченою в бензині і в той же момент протирають сухими ганчірками насухо. Потім в такій же послідовності проводять вторинне обезжирювання.