ВСТУП

Зміна форми власності автотранспортних підприємств (АТП, automobile transport enterprise), їх розукрупнення, поява нового покоління техніки висувають особливі вимоги до організації виробничо-технічної бази (ВТБ, technological base) підприємств автомобільного транспорту.

Технічна служба (technical department) на автотранспорті в роки реформування зазнала значних змін, крім того, не завжди позитивних. Так, в минулі роки на підприємствах автомобільного транспорту була створена високоспеціалізована виробничо-технічна база, працювали висококваліфіковані фахівці-ремонтники. Ретельно підбиралися устаткування, верстати, рядом НДІ розроблялися прогресивні технології, упроваджувалися новітні розробки.

В наш час якість технічної служби залишається на низькому рівні. Цьому сприяє ряд об'єктивних причин: порушена система комплексного управління технічною службою, на підприємствах не дотримуються регламентних робіт з технічного обслуговування, відсутні сучасне устаткування і висококваліфікований персонал.

Розвиток ВТБ, як складової технічної служби підприємства, безпосередньо пов’язаний з будівництвом нових, розширенням, реконструкцією та технічним переозброєнням існуючих підприємств. Ефективність цих заходів розвитку ВТБ здебільшого визначається якістю проектних рішень. Тому розширення, реконструкція і технічне переозброєння, а також будівництво нових підприємств, які відповідають сучасним технологічним, будівельним і іншим вимогам, при дотриманні максимальної ефективності капітальних вкладень, вимагає від спеціаліста автомобільного транспорту знання комплексу питань, пов’язаних із проектуванням підприємств автомобільного транспорту.

Даний лабораторний практикум написаний відповідно до навчальної програми дисципліни «Виробничо-технічна база підприємств автомобільного транспорту». Виходячи з сучасних вимог до інженера автомобільного транспорту, даний лабораторний практикум, в ході виконання лабораторних робіт, дозволяє студентам ознайомитись з сучасними тенденціями розвитку виробничо-технічної бази і місцем технологічного проектування в ній, дати необхідні знання для організації технологічного процесу, ознайомити з принципами технологічного проектування як підприємств в цілому, так і окремих виробничих підрозділів зокрема, дати студентам необхідні навики техніко-економічного оцінювання розроблених проектних рішень. В практикумі також наведені необхідні для виконання лабораторних робіт основні нормативні матеріали.