Словник термінів

 

Технологічні властивості (property technical) - це комплекс фізико-хімічних властивостей цих матеріалів, зумовлених  станом, складом і структурою в процесі взаємодії речовини з технологічним середовищем, тобто під час їх обробки.

 

Ливарні властивості (founding) - здатність матеріалу до переробки в рідкому стані з метою отримання виливків певних розмірів, форми та властивостей.

 

Деформовність (deformation) – оброблюваність тиском – це здатність матеріалу сприймати пластичну деформацію без руйнування єдності в процесі формозміни тиском в холодному або гарячому стані.

 

Зварюваність (welding) - властивість матеріалу утворювати нероз'ємне з'єднання, якість якого відповідає суцільному.

 

Оброблюваність різанням (machining processing)  – здатність матеріалу до стружкоутворення при заданих шорсткості, точності та якості оброблених поверхонь.

 

Заготовка (workpiece, flank, billet) – предмет праці, з якого зміною форми, розмірів, властивостей поверхні і (або) матеріалу виготовляють деталь (ГОСТ 3.1109-82).

 

Ливарне виробництво (foundry) – галузь машинобудування, яка займається виготовленням фасонних заготовок або деталей шляхом заливання розплавленого металу у спеціальну форму, порожнина якої має конфігурацію заготовки (деталі).

 

Ливарна форма (casting, mould) – це система елементів, які утворюють робочу порожнину, при заливанні якої розплавленим металом формується виливок.

 

Ливарна опока (casting box, moulding frame) – пристосування для утримання формувальної суміші при виготовленні форми.

 

Рідкотекучість (yield, flow) – це здатність металів та сплавів текти у розплавленому стані по каналах ливарної форми, заповнювати її порожнечу і чітко відтворювати контури виливка.

 

Усадка (shrinkage) – властивість ливарних сплавів зменшувати об’єм при затвердінні та охолодженні.

 

Лінійна усадка (linear shrinkage) – зменшення лінійних розмірів виливка при його охолодженні від температури, при якій утворюється міцна кірка, здатна протистояти тиску розплавленого металу, до температури навколишнього середовища.

 

Усадкові раковини (shrink hole, contraction cavity) – порівняно великі порожнини, які розташовані у виливках, що твердіють останніми.

 

Усадкова пористість (shrinkage) – скупчення пустот, які утворилися у виливках у значних зонах у результаті усадки в тих місцях виливка, які тверділи останніми без доступу до них розплавленого металу.

 

Модельний комплект (model set) – це сукупність технологічного оснащення та пристосувань, які необхідні для утворення у формі порожнини, що відповідає контурам виливка.

 

Формування (forming) – це процес виготовлення ливарної форми, стержнів та складання форми.

 

Формувальні матеріали (moulding materials) – це сукупність природних та штучних матеріалів, які використовуються для виготовлення формувальних та стержневих сумішей.

 

Шаблон (template) – профільована дошка, в якій вирізано зовнішній і внутрішній профілі виливка.

 

Формувальна суміш (moulding mixture) – це багатокомпонентна суміш формувальних матеріалів, які відповідають умовам технологічного процесу виготовлення ливарних форм.

 

Облицювальна суміш (facing mixture) – це формувальна суміш, яка використовується для виготовлення робочого шару форми.

 

 

Міцність (strength) – здатність матеріалу форми не рyйнуватися при витяганні моделі із форми.

 

Газопроникність (permeability) – здатність суміші пропускати крізь себе гази.

 

Пластичність (plasticity) – здатність деформуватися без руйнування та точно відтворювати відбиток моделі.

 

Піддатливість (pliability, compliance) – здатність форми або стержня стискатися при усадці виливка.

 

Непригарність (non-stickiness) – здатність суміші не вступати в хімічну взаємодію з металом і не пригоряти до поверхні виливка.

 

Ливникова система (gating system) – це система каналів, крізь який розплавлений метал підводять у порожнечу форми.

 

Стержнева суміш (core mixture, core sand) – це багатокомпонентна суміш формувальних матеріалів, які відповідають умовам технологічного процесу виготовлення ливарних стержнів.

 

Разові форми (temporary moulding) – призначені для виготовлення лише одного виливка, тому що їх руйнують після затверднення металу.

 

Газові раковини (flow-hole) – бульбашки газів у тілі виливка.

 

Піщані та шлакові раковини (sand and slag holes) – порожнини, заповнені формувальною сумішшю або шлаком.

 

Холодні тріщини (cold cracks) – розриви тіла виливка значної довжини.

 

Гарячі тріщини (hot cracks) – розриви тіла виливка незначної довжини.

 

Кокіль (metal mould) – металева багаторазова форма, в яку рідкий метал заливається вільним струменем під атмосферним тиском.

 

Облицювання (facing) – захисні покриття, які наносять для захисту поверхні кокілю від дії розплаву, регулювання швидкості охолодження виливка та покращення заповнюваності форми на робочу поверхню кокілю, металевих стержнів і ливникової системи.

 

Відцентрове лиття (cenrifugal) – це спосіб, при якому розплав заливається у форму, зазвичай металеву, яка обертається з певною швидкістю.

Центрифугування (cenrifugation) – лиття фасонних виливків, при якому використовують відцентрову силу тільки для заповнення форми розплавом і кристалізації металу. Ливарна форма виготовляється з формувальної суміші або є оболонковою.

 

Припуски на обробку (machining allowance) – шар металу, який знімається з поверхні заготовки при її механічній обробці. Чим менший припуск, тим вища точність заготовки.

 

Сталь (steel) – це сплав заліза з вуглецем, вміст якого не перебільшує 2,14%, як ливарний матеріал застосовують для отримання виливків деталей, які разом з високою міцністю повинні мати гарні пластичні властивості, бути надійними та довговічними в експлуатації.

 

Сірий чавун (grey cast iron) – найдешевший ливарний сплав, в якому вуглець знаходиться у вигляді графіту, який має пластинчасту форму. Має порівняно високі механічні властивості, відносно низьку температуру плавлення і дуже гарні ливарні властивості: високу рідкотекучість, низькі лінійну та об’ємну усадку (0,9...1,3%), завдяки чому із сірого чавуну можна отримувати якісні виливки без усадкових раковин, тріщин, жолоблення та інших дефектів.

 

Твердість ( hardness ) - це властивість поверхневого шару матеріалу чинити  опір пружній та пластичній деформаціям або руйнуванню при місцевій пластичній взаємодії з боку іншого, більш твердішого тіла (індентора) відповідної форми та розмірів.