1 АНАЛІЗ НАЯВНОСТІ, СТАНУ, РУХУ І ВИКОРИСТАННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ
Завдання 1. Оцінити склад і структуру основних виробничих засо-бів підприємства.
Приклад розв’язання
В табл. 1.1 наведені склад і структура основних виробничих засобів, куди внесені лише ті групи, які є в наявності у досліджуваного підпри-ємства.
Загальне оцінювання структури основних засобів дозволяє зробити висновок, що особливих структурних зрушень за досліджувані періоди не відбулося.
Зростання як обсягу, так і питомої ваги машин та обладнання, тран-спортних засобів в кінці звітного року порівняно із кінцем попереднього року свідчить про абсолютне і відносне збільшення власне активної час-тини основних засобів, а це означає поліпшення структури основних за-собів.
Завдання 2. Користуючись даними звіту (додаток А), визначіть по-казники технічного стану основних засобів на початок і кінець періоду. Зробіть висновки щодо стану засобів праці.
Вказівки до розв’язання задачі
Для оцінювання технічного стану основних засобів визначаються ко-ефіцієнти зносу та придатності.
Коефіцієнт зносу основних засобів визначається як відношення суми зносу за весь період функціонування основних засобів до їхньої первіс-ної вартості, тобто
Коефіцієнт придатності основних засобів розраховується як відно-шення залишкової вартості основних засобів до їхньої первісної вартос-ті.
Зазначені коефіцієнти визначаються на підставі моментних показ-ників, тобто на певний період. Тому вони обчислюються на початок і кі-нець досліджуваного періоду.
Приклад розв’язання
В табл. 1.2 наведені розрахунки технічного стану основних виробничих засобів.
Аналіз технічного стану досліджуваного підприємства на основі по-казників табл. 1.2 свідчить, що зношуваність основних виробничих за-собів поступово посилюється. Так, залишкова вартість основних засобів в кінці звітного періоду порівняно з початком періоду (кінцем поперед-нього періоду) зменшилась на 185,9 тис. грн. Зростають коефіцієнти зносу в динаміці і, відповідно, зменшуються коефіцієнти придатності.
Зношуваність основних засобів на кінець звітного періоду становила 36,3%, тобто знос дорівнює більше 1/3 вартості. І все це відбувається в умовах неперервного зростання первісної вартості основних виробни-чих засобів.
Завдання 3. За даними фінансової звітності підприємства визначте показники руху основних засобів (коефіцієнт оновлення, коефіцієнт ви-буття, коефіцієнт приросту, коефіцієнт компенсації вибуття основних за-собів). Зробіть висновки за результатами розрахунків.
Вказівки до розв’язання задачі
Для оцінювання тенденції зміни обсягу і руху основних засобів та їхнього відтворення використовуються їхні баланси.
Баланс основних засобів за повною первісною вартістю має вигляд:
На підставі балансу визначається система показників, які характери-зують рух основних засобів, зокрема:
- коефіцієнт оновлення основних засобів (Кон) характеризує частку введених у дію основних засобів за певний період у загальній вартості основних засобів на кінець звітного періоду
- коефіцієнт вибуття основних засобів (Кв) характеризує частку виве-дених основних засобів за певний період у загальній вартості основних засобів на початок звітного періоду
Також характеризують рух основних засобів такі показники:
- коефіцієнт ліквідності основних засобів
- коефіцієнт (темп) приросту вартості основних засобів
- коефіцієнт компенсації вибуття основних засобів
- інтенсивність заміни основних засобів
Приклад розв’язання
В табл. 1.3 наведені розрахунки показників руху основних засобів по досліджуваному підприємству.
Таким чином, у досліджуваному періоді оновлення основних засобів було відносно невеликим: 8,0% у попередньому періоді і 5,1% у звітно-му періоді. Вибуття основних засобів по суті було вкрай незначним. Це саме стосується компенсації вибуття основних засобів.
Потрібно ще раз підкреслити ту обставину, що незадовільне онов-лення основних засобів, особливо у звітному періоді, відбувається в умовах, коли понад третини засобів праці зношені, про що зазначалось при оцінюванні технічного стану основних засобів. Таке становище у недалекому майбутньому може поставити перед керівництвом складні проблеми щодо функціонування та реального виживання підприємства в умовах жорсткої конкуренції. Тому потрібно акцентувати увагу на необхідності інтенсивного оновлен-ня основних засобів, особливо активної частини.
Завдання 4. За даними фінансової звітності необхідно оцінити ефек-тивність використання основних засобів, дослідити динаміку розрахова-них показників за 2 роки.
Вказівки до розв’язання задачі
Для оцінювання ефективності використання основних засобів засто-совується система показників – загальні та часткові.
Найбільш узагальнювальним показником використання основних за-собів є фондовіддача, яка визначається за формулою:
У чисельнику формули (1.10) найчастіше використовується обсяг ви-готовленої продукції у вартісному вимірі.
Величина, обернена фондовіддачі – це фондоємність продукції
Фондоємність показує, скільки потрібно витратити основних засобів на виготовлення одиниці продукції.
Показник фондоємності дозволяє оцінити економію або додаткову потребу основних засобів, в тому числі при плануванні обсягу продукції на наступний період.
Амортизаціоємність продукції розраховується за формулою:
Фондоозброєність визначається як відношення вартості основних виробничих засобів до середньооблікової чисельності працівників осно-вної діяльності (робітників), і показує, яка частина вартості основних виробничих засобів припадає на одного працівника (робітника).
Між продуктивністю праці, фондовіддачею і фондоозброєністю є пе-вний взаємозв’язок:
Приклад розв’язання
В табл. 1.4 наведені розрахунки показників, що характеризують ви-користання основних засобів, та оцінювання їхньої динаміки.
Аналіз показників, що містяться у табл. 1.4, дозволяє зробити такі висновки. Фондовіддача всіх основних засобів виросла на 21,2%, актив-ної частини – на 20,4%. Останнє пояснюється тим, що активна частина основних засобів виросла дещо більше порівняно з загальним обсягом основних засобів. Відповідно до зростання фондовіддачі знизилась фон-доємність.
Рентабельність виробничих основних засобів як в цілому по всіх ос-новних засобах, так і по активній частині у звітному періоді знизилась порівняно з попереднім. Це пояснюється більш високими темпами зрос-тання основних засобів порівняно з прибутком.
Зниження амортизаціоємності продукції у звітному періоді порівня-но з попереднім потрібно розглядати як досягнення підприємства, і ста-лось це у результаті зростання фондовіддачі.
Досить високі темпи зростання фондовіддачі, фондоозброєності, зниження амортизаціоємності продукції свідчать про сприятливі тенден-ції використання основних засобів.
Однак, як значний недолік в діяльності підприємства потрібно відмі-тити зниження рентабельності основних засобів.
Завдання 5. За даними попередньої задачі визначити абсолютне від-хилення обсягу виготовленої продукції в цілому, в тому числі під впли-вом змін:
а) вартості основних виробничих засобів;
б) фондовіддачі.
Вказівки до розв’язання задачі
При проведенні факторного аналізу показників використання основ-них засобів потрібно неодмінно звернути увагу, в яких випадках зазна-чені показники є результативними, а в яких – факторіальними.
Для проведення факторного аналізу доцільно використати прийом абсолютних різниць, якщо факторна система є мультиплікативною або кратною моделлю, і прийом ланцюгової підстановки, якщо модель змі-шана.
Фондовіддача розраховується за формулою (1.10):
В зазначеній формулі фондовіддача хоча формально і є функцією (результативним показником), але виходячи зі змісту показника, вона є фактором для обсягу виробництва, а не навпаки. Звідси
Послідовність проведення факторного аналізу за методом абсолют-них різниць така: спочатку визначається відхилення досліджуваного по-казника у звітному періоді порівняно з попереднім (або планом) – в ці-лому, а потім оцінюється вплив кожного фактора на це відхилення. В кінці проводиться балансова перевірка: сума впливів кожного фактора повинна дорівнювати загальному відхиленню результативного показни-ка.
Приклад розв’язання
Згідно з даними табл. 1.4, загальне відхилення обсягу продукції ста-новить:
в тому числі під впливом змін:
- вартості основних виробничих засобів
- фондовіддачі
Балансова перевірка результатів факторного аналізу:
тобто сукупний вплив факторів дорівнює загальній зміні обсягу про-дукції.
Як і очікувалось, левову частку зростання обсягу продукції забезпе-чило підвищення фондовіддачі. Так, за рахунок зростання фондовіддачі обсяг продукції збільшився на 13565,0 тис. грн або 68,2% загального приросту; за рахунок збільшення вартості основних виробничих засобів – на 6336,2 тис. грн або на 31,8% загального приросту.
Зростання обсягу продукції переважно за рахунок якісних, інтенсив-них факторів свідчить про підвищення ефективності використання засо-бів праці, а це вважається позитивною тенденцією розвитку підприємст-ва.
Завдання 6. За даними завдання 4 визначити абсолютне відхилення зміни вартості основних виробничих засобів в цілому, в тому числі під впливом змін:
а) обсягу виготовленої продукції;
б) фондоємності продукції.
Приклад розв’язання
На підставі формули фондоємності (1.11):
середньорічна вартість основних виробничих засобів дорівнює
Загальна зміна вартості основних виробничих засобів становить:
у тому числі під впливом змін:
- обсягу виготовленої продукції
- фондоємності продукції
Балансова перевірка результатів факторного аналізу:
Таким чином, до фондоємності попереднього періоду для випуску продукції необхідно було б додатково залучити основних виробничих засобів на суму 6539 тис. грн.
Однак в результаті зниження фондоємності досягнута економія осно-вних виробничих засобів на суму 4457,0 тис. грн.
За умови, що надлишок основних виробничих засобів у сумі 2082,0 тис. грн дозволяє збільшити обсяг продукції за наявних засобів праці і досягну-тої фондовіддачі звітного періоду на 2082,0 · 3,689 = 7680 тис. грн, ви-робнича потужність не повністю завантажена.
Завдання 7. Використовуючи дані завдання 4, визначити абсолютне відхилення фондовіддачі основних виробничих засобів в цілому, в тому числі під впливом змін:
а) продуктивності праці;
б) фондоозброєності.
Приклад розв’язання
Із формули (1.15) випливає:
Загальна зміна фондовіддачі у звітному періоді порівняно з попере-днім дорівнює
в тому числі під впливом змін:
- продуктивності праці
- фондоозброєності
Балансова перевірка результатів факторного аналізу:
тобто сукупний вплив факторів на зміну фондовіддачі дорівнює за-гальній зміні.
Для проведення факторного аналізу фондовіддачі використаний прийом ланцюгової підстановки. Оскільки модель сформована тільки із однієї частки, то окремо кроки не виділялись, а умовно від значення пе-вного кроку віднімалось значення попереднього кроку.
Завдання 8. Використовуючи дані завдання 4, визначити зміни рен-табельності основних виробничих засобів в цілому, в тому числі під впливом змін:
а) вартості основних виробничих засобів;
б) чистого прибутку.
Вказівки до розв’язання задачі
Рентабельність основних виробничих засобів визначається за фор-мулою:
Факторний аналіз рентабельності основних виробничих засобів про-водиться за прийомом ланцюгових підстановок.
Приклад розв’язання
Зміна рентабельності основних виробничих засобів дорівнює
в тому числі під впливом змін:
- вартості основних виробничих засобів
- чистого прибутку
Балансова перевірка результатів факторного аналізу
тобто загальна зміна рентабельності основних виробничих засобів дорівнює сукупному впливу факторів на зміну результативного показ-ника.
Зниження рентабельності основних виробничих засобів обумовлено надмірним зростанням вартості основних виробничих фондів.
Завдання 9. За даними фінансової звітності оцінити обсяги і стан не-матеріальних активів підприємства.
Приклад розв’язання
В табл. 1.5 наведені дані про нематеріальні активи досліджуваного підприємства.
Аналіз даних табл. 1.5 свідчить, що нематеріальні активи займають незначну частку у вартості майна.
За даними табл. 1.5 розрахуємо показники стану нематеріальних ак-тивів (табл. 1.6).
У попередньому періоді і на початку звітного періоду мала місце значна зношеність нематеріальних активів. І лише протягом звітного пе-ріоду внаслідок оновлення підвищилась придатність нематеріальних ак-тивів.