ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ТА ЗВІТНІСТЬ

2 АНАЛІЗ СТАНУ ТА ВИКОРИСТАННЯ
ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ПІДПРИЄМСТВА


Завдання 1. За даними фінансової звітності (додаток А) проаналізу-вати наявність, склад і структуру оборотних активів підприємства у таб-личній та графічній формах. Виявити основні тенденції змін, їхні причи-ни, запропонувати шляхи покращення існуючої ситуації.

Вказівки до розв’язання задачі

Для оцінювання динаміки оборотних активів необхідно згрупувати статті активу балансу у окремі специфічні групи за ознакою ліквідності (табл. 2.1).
Важливою у процесі аналізу є інформація щодо структури оборот-них активів.
Структура оборотних активів – це пропорції розподілу ресурсів між окремими елементами поточних активів.
Структура оборотних активів:
- відображає специфіку операційного циклу;
- показує, яка частина поточних активів фінансується за рахунок власних коштів і довгострокових кредитів, а яка – за рахунок позико-вих, включаючи короткострокові кредити банків.

Приклад розв’язання

За результатами фінансової звітності на досліджуваному підприємс-тві оборотні активи станом на кінець звітного року становлять 27005,0 тис. грн, на кінець попереднього року вартість оборотних активів стано-вила 26194,6 тис. грн. Отже, оборотні активи підприємства збільшились на 810,4 тис. грн, що свідчить про розширення господарської діяльності підприємства.
Проаналізуємо склад і структуру оборотних активів підприємства (табл. 2.2).
На рис. 2.1 подано інформацію щодо динаміки структури активів досліджуваного підприємства. Як видно з рисунка, структура активів підприємства залишається відносно стабільною протягом двох років. У попередньому році оборотні активи становлять 40,65% від загальної ва-ртості майна підприємства. У звітному році їхня частка несуттєво зрос-тає до рівня 42,29%. В цілому структуру активів можна охарактеризу-вати як «важку», оскільки у ній переважають необоротні активи.
Розрахунки свідчать, що станом на кінець звітного року підприємст-во мало оборотних активів вартістю 27005,0 тис. грн. Порівняно з попе-реднім роком вони зросли на 810,4 тис. грн, отже підприємство останнім часом розширює обсяги своєї діяльності. Підвищення частки оборотних активів при ефективному їхньому використанні приведе до прискорення оборотності сукупних активів підприємства.
Найбільшу питому вагу в структурі оборотних активів на кінець зві-тного року займають середньоліквідні активи – 72,05%; найменшу – ви-соколіквідні активи – 5,87%. Частка низьколіквідних оборотних активів знизилась з 33,89% у попередньому році до 22,08% у звітному. Отже, структуру оборотних активів з фінансової точки зору не можна оцінити позитивно, хоча протягом дослідженого періоду відбуваються зміни в бік підвищення ліквідності оборотних активів підприємства.
Серед основних факторів, що обумовили зміни у структурі активів досліджуваного підприємства, потрібно відзначити:
- істотне збільшення грошових коштів у іноземній валюті (питома вага цієї статті зросла на 4,64%);
- зростання величини дебіторської заборгованості за товари, роботи і послуги (збільшення питомої ваги становить 14,67%);
- зменшення виробничих запасів та незавершеного виробництва (зниження питомої ваги становлять, відповідно, 7,89% та 4,15%).

Завдання 2. За даними звітності підприємства проаналізувати стан, структуру та зміни у джерелах фінансування оборотних активів (поділи-ти їх на власні і позикові, визначити питому вагу кожного елемента у за-гальній сумі, відхилення у розрізі показників і т. д.). Зробити висновки за результатами розрахунків.

Вказівки до розв’язання задачі

Групування джерел фінансування оборотних активів за балансом наведено в табл. 2.3.

Приклад розв’язання

У табл. 2.4 проаналізовано джерела формування оборотних активів досліджуваного підприємства на основі даних фінансової звітності (додаток А).
Величина власного оборотного капіталу є вкрай низькою, хоча спо-стерігається його зростання протягом досліджуваного періоду. Так, у попередньому році його частка у сукупних джерелах формування обо-ротних активів становила 8,47%, у звітному ж цей показник виріс до рі-вня 17,57%. Підприємству необхідно прагнути до подальшого збіль-шення частки власного оборотного капіталу у розумних межах, оскільки його надлишок також може негативно вплинути на фінансовий стан під-приємства.
За результатами розрахунків (табл. 2.4) видно, що основним джере-лом фінансування оборотних активів підприємства є позиковий капітал (частка його становить у звітному році 82,43%). В свою чергу, найбіль-шу питому вагу у сумі позикових коштів мають кредиторська заборго-ваність за товари, роботи, послуги (23,7% станом на кінець звітного ро-ку), векселі видані (20,34%), довгострокові кредити банків (15,43%), ро-зрахунки з одержаних авансів (11,38%). Решта складових позикового капіталу мають досить неістотну частку.
Отже, підприємство поєднує самофінансування оборотних активів із залученням зовнішніх ресурсів, що є цілком виправданим у ринкових умовах. Водночас частка позикового капіталу у джерелах формування оборотних активів є вкрай високою, що свідчить про низький рівень фі-нансової стійкості підприємства, його залежність від зовнішніх кредито-рів.