ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ТА ЗВІТНІСТЬ

3 АНАЛІЗ ВХІДНИХ І ВИХІДНИХ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ


Завдання 1. Використовуючи дані фінансової звітності, проаналізу-вати наявність, склад і динаміку зміни грошових активів підприємства у табличному вигляді. Висунути гіпотези щодо причин виявлених тенден-цій та запропонувати напрямки покращення ситуації.

Приклад розв’язання

Здійснимо аналіз обсягу, складу і динаміки зміни грошових активів підприємства у табл. 3.1.
Протягом звітного року спостерігається істотне (на 327,6% від рівня попереднього періоду) збільшення грошових коштів підприємства. Як наслідок істотного збільшення грошових коштів їхня частка у валюті балансу у звітному році збільшилась порівняно з попереднім більше, ніж у 3 рази і становить 2,48% проти 0,58% у попередньому році.
Така ж тенденція спостерігається і відносно частки грошових коштів у оборотних активах підприємства. Так, якщо у попередньому році цей показник становив 1,42%, то у звітному році він виріс до рівня 5,87%.
Отже, в цілому спостерігається збільшення величини грошових кош-тів та їхнього впливу на господарську діяльність підприємства.

Завдання 2. На підставі даних фінансової звітності розрахувати мі-німально потрібний залишок грошових коштів на кінець звітного і по-переднього періодів. Зробити висновки за результатами аналізу.

Вказівки до розв’язання задачі

Визначення мінімально потрібного залишку грошових коштів (ГКзал) здійснюється за формулою:

Приклад розв’язання

Розрахунок показника за формулою (3.1) виконаємо у таблиці 3.2.
Як показав розрахунок, для здійснення господарської діяльності у попередньому році підприємство повинно було мати, враховуючи обо-ротність грошових коштів, їхній залишок у розмірі 21,7 тис. грн, а у звітному – 73 тис. грн. Реально наявні у підприємства грошові кошти протягом досліджуваного періоду набагато перевищували вказані міні-мально необхідні суми.

Завдання 3. За даними фінансової звітності (звіту про рух грошових коштів) виявити обсяги і структуру вхідного та вихідного грошових по-токів підприємства (виконати у таблиці). Зробити висновки.

Вказівки до розв’язання

Обсяг грошових потоків та грошового обороту підприємства можна визначити на підставі використання звіту про рух грошових коштів. Вхідний грошовий потік визначається як сума надходження коштів від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, а вихідний потік – як сума витрачання грошових коштів в результаті здійснення кожного з цих видів діяльності.

Приклад розв’язання

У таблиці 3.3 наведено розрахунок вхідного та вихідного грошових потоків, а також їхні структури.
За даними табл. 3.3 можна зробити висновок, що вхідні грошові по-токи підприємства протягом дослідженого періоду істотно перевищують вихідні потоки. Спостерігається збільшення обсягів кожного з трьох ви-дів діяльності – операційної, інвестиційної та фінансової. Так, рух кош-тів від операційної діяльності збільшився у звітному періоді на 31,42%, від інвестиційної – на 63,87%.
Щодо структури грошових потоків, то вхідний грошовий потік на 100% сформований з надходжень коштів від операційної діяльності.
Вихідний грошовий потік у попередньому періоді на 95,2% форму-вався за рахунок видатків на інвестиційну діяльність і лише на 4,8% – за рахунок видатків на фінансову діяльність. У звітному періоді вихідний грошовий потік на 100% сформований з витрат на інвестиційну діяль-ність.
Таким чином, можна зробити висновок, що основним джерелом грошових надходжень підприємства є операційна діяльність, інші ж ви-ди діяльності поки що не є прибутковими.