ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ТА ЗВІТНІСТЬ

4 АНАЛІЗ ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ ТА ЛІКВІДНОСТІ


Завдання 1. Порівнюючи підсумки окремих груп активів і пасивів підприємства за даними додатка А, подайте співвідношення між ними і зробіть висновки щодо ліквідності балансу.

Вказівки до розв’язання задачі

Аналіз ліквідності балансу полягає в порівнянні засобів активу, які згруповані за ступенем зменшення ліквідності, з короткостроковими зо-бов’язаннями з пасиву, які групуються за ступенем терміновості їхнього погашення. В табл. 4.1 наведені координати показників кожної з груп, які подані вище.
Баланс вважається абсолютно ліквідним, якщо виконуються такі співвідношення:
А 1 ≥ П 1 – найбільш термінові зобов’язання не повинні перевищувати наявні у підприємства грошові кошти і короткострокові фінансові вкла-дення;
А 2 ≥ П 2 – короткострокові пасиви (кредити банків і позики) не по-винні перевищувати активи, які можна швидко реалізувати;
А 3 ≥ П 3 – обсяг довгострокових кредитів і позик не повинен переви-щувати вартості активів, що повільно реалізуються;
А4 ≤ П4 – постійні пасиви не повинні бути менші вартості необорот-них активів.
Дотримання перших трьох співвідношень свідчить, що поточні ак-тиви перевищують зобов’язання підприємства, а четверте співвідношен-ня показує наявність у підприємства власного оборотного капіталу.
Невиконання навіть одного із перших трьох співвідношень свідчить про відсутність ліквідності балансу.
При оцінюванні ліквідності балансу потрібно звернути увагу на те, що відсутність засобів по одній групі активів не компенсується їхнім надлишком у іншій групі, тому що в реальній ситуації менш ліквідні ак-тиви не можуть замінити більш ліквідні.

Приклад розв’язання

В табл. 4.2 наведені дані для оцінювання ліквідності балансу на підс-таві показників балансу за звітний період.
Порівнюючи підсумки груп активів і пасивів, можна навести такі ре-альні співвідношення між ними:
- на початок періоду
А1 < П1; А2 > П2; А3 > П3; А4 < П4;
- на кінець періоду
А1 < П1; А2 > П2; А3 > П3; А4 < П4.
Отже, як свідчить аналіз даних табл. 4.2, баланс досліджуваного під-приємства за звітний період не є абсолютно ліквідним, оскільки не вико-нується перше співвідношення (А1 ≥ П1).
На початок звітного періоду найліквідніші активи не покривають найбільш термінові зобов’язання на суму 12104 тис. грн, на кінець звіт-ного періоду – на суму 4615 тис. грн.
У відносному вираженні: на початок звітного періоду найліквідніші активи покрили найбільш термінові зобов’язання на ((370 : 12474) · 100) = 3,0%, на кінець звітного періоду – на ((1585 : 6200) · 100) = 25,6%.
Незважаючи на те, що в кінці звітного періоду найліквідніші активи значно виросли порівняно з початком звітного періоду, величина їх ви-явилась недостатньою для покриття найбільш термінових зобов’язань.
Однак, решта співвідношень, крім першого, свідчать про наявність оборотних активів у такому обсязі, який дозволяє підприємству підтри-мувати певну фінансову стійкість.

Завдання 2. Оцініть поточну і перспективну ліквідність у абсолютих величинах на підставі результатів першого завдання.

Вказівки до розв’язання задачі

Можна оцінити поточну і перспективну ліквідність у абсолютних ве-личинах за такими формулами:
- поточна ліквідність
- перспективна ліквідність

Приклад розв’язання

Поточна ліквідність досліджуваного підприємства за формулою (4.1) становить:
- на початок звітного періоду
- на кінець звітного періоду
Перспективна ліквідність досліджуваного підприємства за формулою (4.2) становить:
- на початок звітного періоду
- на кінець звітного періоду
Аналіз наведених вище результатів розрахунків свідчить про відсут-ність поточної ліквідності на початок звітного періоду, тому що найлік-відніші активи не перекривали відповідні зобов’язання на суму 7857 тис. грн. Однак уже в кінці звітного періоду співвідношення між сумою груп активів (А1 + +А2) і сумою груп пасивів (П1 + П2) було на користь пер-ших, що дозволяє стверджувати про поточну ліквідність балансу, роз-раховану на основі абсолютних величин.
Надлишок коштів групи А3 над коштами групи П3 свідчить про пер-спективну ліквідність балансу на початок і кінець звітного періоду.

Завдання 3. Визначте загальний коефіцієнт ліквідності і дайте ком-плексну оцінку ліквідності балансу за даними фінансової звітності (додаток А).

Вказівки до розв’язання задачі

Для комплексного оцінювання ліквідності балансу в цілому можна розрахувати загальний коефіцієнт ліквідності:
Загальний коефіцієнт ліквідності показує відношення суми всіх пла-тіжних засобів до суми платіжних зобов’язань з урахуванням ліквідності балансу. Цей показник дозволяє порівняти баланси підприємств за різні періоди і оцінити найбільш ліквідний баланс.

Приклад розв’язання

Загальний коефіцієнт ліквідності підприємства за формулою (4.3) становить:
- на початок звітного періоду
- на кінець звітного періоду
Зростання загального коефіцієнта ліквідності в кінці періоду порів-няно з початком періоду у понад 1,7 рази свідчить про позитивну тенде-нцію зміни ліквідності балансу у звітному періоді.

Завдання 4. Розрахуйте відносні показники ліквідності: коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт швидкої ліквідності, коефіцієнт пото-чної ліквідності. Зробіть висновки щодо ліквідності балансу.

Вказівки до розв’язання задачі

Для зручності використання розглянемо методику обчислення кое-фіцієнтів ліквідності шляхом дії над групами статей і координатами ок-ремих статей Ф. № 1 «Баланс» (табл. 4.3).

Приклад розв’язання

Розрахунки коефіцієнтів ліквідності за даними звітного періоду на-ведені в табл. 4.4.
Отже, на кінець звітного періоду порівняно з початком періоду кое-фіцієнт абсолютної ліквідності виріс на 0,07 пункту; коефіцієнт швидкої ліквідності – на 0,48 пункту, коефіцієнт поточної ліквідності – на 0,39 пункту. Однак зростання коефіцієнтів абсолютної і поточної ліквідності не сприяло доведенню їхнього рівня до нормативного (оптимального) значення. Лише коефіцієнт швидкої ліквідності і на початок, і на кінець періоду відповідає нормативному рівню.
В сукупності найліквідніших активів і активів, що швидко реалізо-вуються, які становлять чисельник коефіцієнта швидкої ліквідності, пи-тома вага дебіторської заборгованості на початок звітного періоду ста-новить 97,7%, на кінець періоду – 92,4%. За таких співвідношень окре-мих груп активів швидка ліквідність залежить, насамперед, від реально-го і своєчасного повернення боргів.
До того ж, за рахунок найліквідніших активів можна покрити термі-нові зобов’язання на 2,0% на початок звітного періоду і на 9,0% на кі-нець періоду.
Підсумовуючи сказане, можна прийти до висновку, що у звітному періоді, з невеликим застереженням, баланс є неліквідним. Це поясню-ється тим, що величина оборотних активів недостатня порівняно з коро-ткостроковими пасивами.
Висновки на основі значення відносних показників ліквідності щодо реального стану підприємства більш песимістичні порівняно з абсолют-ними величинами ліквідності. Все це явно може бути обумовлено неза-довільною структурою балансу.

Завдання 5. Перевірте умови втрати платоспроможності підприємс-тва та, за умови втрати платоспроможності підприємства, перевірте мо-жливість її відновлення.

Вказівки до розв’язання задачі

Кінцевою підставою для визнання структури балансу незадовільною, а підприємства неплатоспроможним, є одна із двох вимог:
1) коефіцієнт поточної ліквідності в кінці періоду менше двох (Кп.л. < 2);
2) коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами менше 0,1.
Коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами визначаєть-ся за формулою:
За незадовільної структури балансу реальна можливість у підприєм-ства відновити свою платоспроможність (ліквідність) розраховується за коефіцієнтом відновлення (втрати) платоспроможності:
Якщо коефіцієнт відновлення платоспроможності (Кв.в.) більше оди-ниці, то протягом шести місяців підприємство зуміє відновити свою пла-тоспроможність; якщо Кв.в. буде менше одиниці, то такої можливості, скоріш за все, не буде.
Якщо коефіцієнт втрати платоспроможності Кв.в. менше одиниці, то це свідчить про неможливість підприємства найближчим часом викону-вати свої зобов’язання перед кредиторами.

Приклад розв’язання

Коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами для дослі-джуваного підприємства становить:
а) на початок періоду
б) на кінець періоду
Отже, на відміну від другої вимоги, перша вимога не виконується, тому що коефіцієнт поточної ліквідності на кінець звітного періоду за даними табл. 6.4 становить 1,49, тобто менше двох. Звідси структура балансу є незадовільною.
За даними досліджуваного підприємства за формулою (4.5) коефіці-єнт відновлення платоспроможності становить:
Коефіцієнт втрати платоспроможності дорівнює:
Отже, порівнявши розрахункові значення коефіцієнтів відновлення і втрати платоспроможності з нормативними (Кв.в. 1), можна зробити висновок, що підприємство не тільки не відновить у найближчі 6 місяців платоспроможність, а й взагалі втратить її найближчим часом.
Для виходу з такого стану керівництво підприємства зобов’язане ро-зробити ряд заходів для відновлення платоспроможності, наприклад, терміново продати понаднормативні матеріальні запаси або частину не-оборотних активів, щоб накопичити готівку для погашення своїх зо-бов’язань і не обтяжуватись новими боргами.