ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ТА ЗВІТНІСТЬ

7 АНАЛІЗ КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА


Завдання 1. За даними фінансової звітності проаналізувати склад і структуру власного капіталу підприємства, динаміку змін. Виявити ос-новні тенденції та напрямки покращення структури власного капіталу. Розв’язати завдання у табличному вигляді.

Приклад розв’язання

У таблиці 7.1 наведено склад, структуру і динаміку капіталу аналізо-ваного підприємства. Як видно з таблиці, досліджуване підприємство станом на кінець звітного року має загальний розмір капіталу 63853 тис. грн. За останній рік спостерігаємо його зменшення на 587,9%.
Основну частку у капіталі підприємства протягом двох досліджених років має власний капітал. Його розмір на кінець звітного року стано-вить 41592 тис. грн, а частка – 65,14%, що на 2,35% більше, ніж у попе-редньому періоді. Отже, підприємство є фінансово стійким, причому присутня тенденція подальшого підвищення рівня фінансової стійкості. Головною причиною означеної позитивної динаміки власного капіталу є збільшення суми нерозподіленого прибутку протягом звітного року на 1128,2 тис. грн порівняно з попереднім, і, відповідно, збільшення питомої ваги цієї статті у капіталі підприємства на 1,8%.
Величина зареєстрованого (статутного) і резервного капіталу не за-знали змін протягом досліджуваного періоду, що свідчить про стабіль-ність функціонування підприємства, відсутність фактів додаткової емісії акцій та ситуацій, коли існувала б потреба у резервному капіталі.
Відповідно до позитивної динаміки власного капіталу, протягом до-сліджуваного періоду зменшились розміри (на 1716,1 тис. грн) та частка (на 2,35%) позикового капіталу. Зазначені зміни відбулися переважно за рахунок істотного зменшення розмірів поточних зобов’язань (на 5756,4 тис. грн), частка яких у структурі капіталу знизилась на 8,67% і становить на кінець звітного періоду 28,34%.
Поглиблене дослідження змін у поточних зобов’язаннях показує, що найбільший вплив на різке скорочення цієї частини капіталу має істотне зменшення статті «Поточні зобов’язання за розрахунками з одержаних авансів» (на 7535,6 тис. грн, частка у капіталі зменшилась, відповідно, на 11,65%). Неістотне зменшення можна констатувати також по статтях «Векселі видані» (73,3 тис. грн), «Поточні зобов’язання зі страхування» (180,5 тис. грн) та «Поточні зобов’язання з оплати праці» (371,0 тис. грн). Зазначені зміни потрібно трактувати як позитивні, вони означають покращення платіжної дисципліни підприємства.
Як негативні прояви функціонування підприємства потрібно відміти-ти істотне зростання поточних зобов’язань за розрахунками з бюджетом на 1267,6 тис. грн (зростання частки цієї статті становить 2%), зростання кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги на 592,1 тис. грн (частка цієї статті зросла на 1,01%), також збільшення інших поточ-них зобов’язань на 544,3 тис. грн.
Загалом можна зробити висновки про позитивні в цілому зміни у ка-піталі підприємства, про що свідчить зростання величини і частки влас-ного капіталу, зменшення поточних зобов’язань. Проте загальна вели-чина капіталу зменшилась, і, як наслідок, зменшились можливості підп-риємства до фінансування господарської діяльності, що є негативним моментом і потребує від керівництва коригуючих дій на наступний пері-од.

Завдання 2. За даними фінансової звітності зробити порівняльний аналіз дебіторської і кредиторської заборгованості підприємства, вияви-ти динаміку зміни, зробити висновки. Розв’язати завдання у табличному вигляді.

Приклад розв’язання

Порівняльний аналіз дебіторської і кредиторської заборгованості досліджуваного підприємства подано у табл. 7.2.
За даними таблиці 7.2 можна стверджувати, що у звітному році під-приємство дотримувалося політики перевищення темпів росту дебітор-ської заборгованості над кредиторською. Так, якщо дебіторська забор-гованість у звітному періоді зросла на 22,67%, то кредиторська змен-шилась на 7,16%. Відповідно, дебіторська заборгованість товарного ха-рактеру зросла ще більшими темпами (63,47% приросту), в той час як кредиторська заборгованість товарного характеру зросла усього на 10,2%.
Збільшуються показники співвідношення загальних сум дебіторської і кредиторської заборгованості, а також у розрізі товарної продукції (послуг).
Якщо у попередньому періоді на 1 грн товарної кредиторської забо-ргованості припадало 1,13 грн дебіторської, то у звітному періоді цей показник суттєво зростає, і на 1 грн товарної кредиторської заборгова-ності припадає вже 1,68 грн дебіторської заборгованості. В цілому ви-явлені тенденції характеризують підприємство з позитивного боку і сві-дчать про покращення його фінансового стану і розрахунків з кредито-рами. Водночас потрібно звернути увагу на договірну політику і харак-тер розрахунків з дебіторами, оскільки затримки платежів від них впли-вають на ліквідність і платоспроможність підприємства.

Завдання 3. На підставі даних фінансової звітності обчислити та проаналізувати показники оборотності капіталу підприємства загалом, та його окремих складових частин зокрема. Зробити висновки.

Приклад розв’язання

Розрахунок показників оборотності капіталу подано у табл. 7.3.
За розрахованими у табл. 7.3 показниками можна зробити висновок про позитивні зрушення у капіталі підприємства за досліджений період. Так, спостерігаємо збільшення загальної суми капіталу на 5,03% (3077,8 тис. грн), що є свідченням розширення господарської діяльності підприємства. Позитивні зміни спостерігаються також за двома основ-ними складовими капіталу. Так, власний капітал протягом звітного року збільшився на 2,82%, а позиковий – на 9,23% (1123,6 тис. грн та 1954,2 тис. грн, відповідно).
Позитивним моментом є також зростання оборотності капіталу. Так, якщо у попередньому періоді протягом року капітал не встигав здійсни-ти навіть один оберт (кількість обертів протягом року становила 0,931), то у звітному році цей показник виріс до рівня 1,182.
Відповідно до зростання оборотності капіталу зменшується показник тривалості одного оберту з 387,02 днів у попередньому періоді до 304,56 днів у звітному періоді. Це також потрібно трактувати як позити-вні зрушення, оскільки прискорення оборотності капіталу сприяє інтен-сифікації усіх господарських процесів, збільшенню виручки і більш ефе-ктивному використанню капіталу.
Потрібно відзначити перевищення темпів оборотності позикового капіталу підприємства над власним. Так, за даними звітного року кіль-кість обертів позикового капіталу становила 3,28 раза, а для власного капіталу – лише 1,848.
В цілому за результатами аналізу можна стверджувати про приско-рення оборотності капіталу досліджуваного підприємства, що свідчить про підвищення ефективності використання його ресурсів.