ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ТА ЗВІТНІСТЬ

8 АНАЛІЗ ДІЛОВОЇ АКТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА


Завдання 1. За даними фінансової звітності перевірте відповідність співвідношення показників підприємства «золотому правилу економіки підприємства». Зробіть висновки.

Вказівки до розв’язання задачі

Досліджуючи динаміку абсолютних показників, необхідно виявити, на скільки вона відповідає їхньому оптимальному співвідношенню, яке дістало назву «золоте правило економіки підприємства»:

Приклад розв’язання

В табл. 8.1 наведені темпи зростання досліджуваних показників для оцінювання співвідношення між ними.
Реально, на основі даних табл. 8.1, співвідношення показників має такий вигляд:
а) Трп < Трв (102.1 < 133.5);
б) Трв > Тра (133,5 > 105,0);
в) Трп < Тра (102,1 < 105,0).
Тобто, темп зростання прибутку поступається темпам зростання і обсягу реалізації та середній величині активів, що свідчить про невідпо-відність «золотому правилу економіки підприємства».
Це обумовлено, насамперед, зростанням витрат на 1 гривню реалі-зованої продукції.
Економічний потенціал підприємства, незважаючи на порушення ра-ціональних співвідношень між показниками, зростає, оскільки темп рос-ту всіх зазначених показників перевищує 100%.

Завдання 2. За даними фінансової звітності обчислити показники ви-користання трудових ресурсів і фонду оплати праці за два періоди, роз-рахувати відхилення у розрізі показників. Зробити висновки за резуль-татами аналізу.

Приклад розв’язання

Аналіз даних табл. 8.2 свідчить, що трудові ресурси у звітному пе-ріоді використовувались значно краще, ніж у попередньому. Так, про-дуктивність праці за виробітком підвищилась залежно від вибраного об-сягу продукції від 40,0% до 42,8% ̶ в розрахунку до одного працюю-чого і від 42,2% до 59,1% ̶ в розрахунку на 1 люд.-год. Трудомісткість продукції знизилась від 37,1 до 38,0%.
Рентабельність робочої сили підвищилась на 35,1%. Знизилась зар-платомісткість продукції від 23,4% до 24,5%, звідси, відповідно, обсяг реалізованої і товарної продукції на 1 грн фонду оплати праці виріс на 30,8% і 31,8%.
Суттєве значення для нормального функціонування підприємства має економічно обґрунтоване співвідношення між темпом зростання продуктивності і заробітної плати. Таке співвідношення, зазвичай, по-винно бути більше одиниці. Тільки в окремі періоди, коли нагальним завданням є підвищення середньої заробітної плати, на короткий період допустимо порушувати економічно обґрунтоване співвідношення.
Для досліджуваного підприємства зазначене співвідношення стано-вить

Завдання 3. За даними попередньої задачі провести факторний ана-ліз зміни обсягу товарної продукції (за необхідності і реалізованої про-дукції) та фонду оплати праці.

Приклад розв’язання

Зміна обсягу товарної продукції у звітному періоді порівняно з по-переднім дорівнює
За методом абсолютних різниць вплив зміни чисельності працюючих на зміну товарної продукції становить
тобто, якби продуктивність праці у звітному періоді залишилась на рівні попереднього періоду, то за рахунок зменшення чисельності пер-соналу обсяг товарної продукції скоротився б на 3759,9 тис. грн.
Зміна продуктивності праці таким чином вплинула на зміну обсягу товарної продукції:
Балансова перевірка результатів факторного аналізу
що збігається із загальними змінами.
Оскільки середня заробітна плата ( X ) визначається як частка від ді-лення фонду оплати праці (Ф) на середньооблікову чисельність працю-ючих ( N ), то фонд оплати праці дорівнює
звідси, загальна зміна фонду оплати праці дорівнює
в тому числі під впливом змін:
- чисельності працюючих
- середньої заробітної плати
Балансова перевірка результатів факторного аналізу
тобто, сукупний вплив двох факторів на зміну фонду оплати праці збігається із загальними змінами.

Завдання 4. За даними фінансової звітності провести аналіз рентабе-льності робочої сили. Виявити загальну зміну рентабельності робочої сили, в тому числі під впливом змін:
- рентабельності реалізованої продукції;
- частки реалізованої продукції в обсязі товарної продукції;
- виробітку товарної продукції на одного працюючого.

Вказівки до розв’язання

Для посилення аналітичних можливостей доцільно модифікувати пе-рвинну формулу для розрахунків рентабельності робочої сили шляхом розширення числа факторів, зокрема
Таким чином, отримана трифакторна модель дозволяє провести фак-торний аналіз за методом абсолютних різниць.

Приклад розв’язання

В табл. 8.3 наведені значення показників, які входять у факторну си-стему (8.5).
Загальна зміна рентабельності робочої сили становить
в тому числі під впливом змін:
- рентабельності реалізованої продукції
- частки реалізованої продукції в обсязі товарної продукції
- виробітку товарної продукції на одного працюючого
Балансова перевірка результатів факторного аналізу
Таким чином, приріст рентабельності робочої сили досягнутий лише за рахунок підвищення рівня продуктивності праці. Навпаки, зниження рентабельності реалізованої продукції у звітному періоді порівняно з попереднім періодом негативно вплинуло на рентабельність робочої си-ли.

Завдання 5. За даними фінансової звітності обчислити показники руху робочої сили на підприємстві, їхню динаміку, зробити висновки.

Приклад розв’язання

Показники руху робочої сили на підприємстві та методика їхнього розрахунку наведені в табл. 8.4. Аналіз даних табл. 8.4 дозволяє зроби-ти висновок про особливості руху робочої сили за два суміжні періоди. Так, значно скоротився прийом працівників у звітному періоді порівня-но з попереднім і, навпаки, кількість звільнених працівників виросла майже у 3,7 раза. Якщо співвідношення між прийнятими і звільненими працівниками у попередньому періоді становило понад 1,5, то у звітно-му періоді 0,18. Збіг значень коефіцієнта обороту зі звільнення з коефі-цієнтом плинності свідчить про те, що всі звільнення працівників пов’язані з прогулами, порушенням трудової дисципліни і за власним бажанням.

Завдання 6. За даними фінансової звітності обчислити показники, які характеризують рівень ефективності використання матеріальних ресур-сів підприємства. Дослідити динаміку розрахованих показників, зробити висновки.

Вказівки до розв’язання

Аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів передбачає оцінювання системи показників – узагальнювальних і часткових.
До узагальнювальних показників належать: матеріаломісткість, матеріаловіддача, питома вага матеріальних ресурсів у собівартості продукції, співвідношення темпів росту обсягу продукції і матеріальних витрат, оборотність матеріальних запасів.
Матеріаломісткість продукції визначається як відношення викорис-таних у виробництві матеріальних ресурсів до обсягу виготовленої продукції
Матеріаловіддача – величина, зворотна матеріаломісткості – визна-чається як відношення обсягу продукції до матеріальних витрат
Якщо матеріаломісткість показує, скільки матеріальних ресурсів у грошовому вимірі припадає на одну гривню виготовленої продукції, то матеріаловіддача характеризує, скільки продукції виготовлено на одну гривню матеріальних ресурсів.
Питома вага матеріальних ресурсів в собівартості продукції визна-чається за формулою
Співвідношення темпів росту обсягу продукції і матеріальних витрат визначається як співвідношення індексів зазначених показників
Оборотність матеріальних запасів (кількість оборотів) визначається як відношення собівартості реалізованої продукції до середніх залишків матеріальних запасів.
Тривалість одного обороту визначається за формулою
До часткових показників використання матеріальних ресурсів нале-жить, насамперед, питома матеріаломісткість, яка розраховується на кожний вид продукції і кожний вид матеріалів

Приклад розв’язання

В табл. 8.5 наведені показники, які характеризують рівень ефектив-ності використання матеріальних ресурсів. В розрахунках для зістав-лення різних показників замість обсягу виготовленої продукції та собі-вартості виготовленої продукції використовується, відповідно, виручка від реалізації продукції та собівартість реалізованої продукції, які пере-важно застосовуються у фінансовому аналізі.
Отже, як свідчать дані табл. 8.5 показники використання матеріаль-них ресурсів, за винятком оборотності виробничих матеріальних запа-сів, у звітному періоді порівняно з попереднім помітно знизились.
Так, матеріаломісткість продукції виросла на 7,4% і матеріаловідда-ча скоротилась на 6,9%.
Що стосується оборотності виробничих матеріальних запасів, то кі-лькість оборотів зросла на 8,9 раза або на 43,4%.
Відповідно, тривалість одного обороту скоротилась на 5,4 дня або на 30,7%.
Враховуючи, що питома вага матеріальних ресурсів у собівартості продукції дорівнює у попередньому і звітному періодах відповідно 70,9% і 75,3%, то це свідчить, з одного боку, про матеріаломісткість ви-робництва, а з іншого, про зростання матеріаломісткості продукції.
Зростання матеріаломісткості продукції у звітному періоді негативно вплинуло на собівартість, про що свідчить підвищення затрат на одну гривню реалізованої продукції.
Аналітичну цінність має результат розрахунку співвідношення тем-пів зростання обсягу реалізованої продукції і матеріальних витрат, який становить
Це означає, що при зростанні темпу росту матеріальних витрат на 1% обсяг продукції зростав тільки на 0,932%. Випередження темпів зро-стання матеріальних витрат порівняно з обсягом виробництва (реаліза-ції) продукції свідчить про вкрай низьку ефективність використання ма-теріальних ресурсів.

Завдання 7. За даними попередньої задачі проаналізувати вплив ма-теріаломісткості та матеріаловіддачі на зміну відповідно обсягу витрат на виробництво реалізованої продукції та обсягу власне самої реалізації (провести факторний аналіз).

Приклад розв’язання

Із формули (8.6) випливає:
тобто, витрати матеріальних ресурсів (М) дорівнюють добутку обся-гу реалізації (Р) на матеріаломісткість (Мm).
За методом абсолютних різниць:
тобто, у звітному періоді порівняно з попереднім витрати матеріальних ресурсів виросли на 16733 тис. грн,
в тому числі за рахунок змін:
а) обсягу реалізації
б) матеріаломісткості
Балансова перевірка:
що свідчить про точність розрахунків.
Аналіз результатів факторного аналізу зміни матеріальних витрат свідчить, що при збереженні матеріаломісткості продукції у звітному періоді на рівні попереднього, можна було б скоротити матеріальні ви-трати на 3798 тис. грн.
Формулу (8.7) можна перетворити у залежність
За методом абсолютних різниць:
загальна зміна обсягу реалізації у звітному періоді порівняно з по-переднім періодом становить:
в тому числі під впливом змін:
а) витрат матеріальних ресурсів:
б) матеріаловіддачі
Балансова перевірка:
Результати проведеного факторного аналізу дозволяють зробити та-кі висновки: за рахунок зростання матеріаломісткості додатково витра-чено матеріальних ресурсів на 3798 тис. грн, в результаті чого недодано продукції на 5583 тис. грн. Перевитрати матеріальних ресурсів негатив-но вплинули на результати діяльності підприємства.

Завдання 8. За даними фінансової звітності розрахувати показники ділової активності (оборотності активів і капіталу) підприємства, їхню динаміку. Зробити висновки за результатами розрахунків.

Вказівки до розв’язання

До показників, що характеризують ділову активність підприємства, потрібно, насамперед, віднести швидкість обороту активу, його складо-вих частин і джерел його покриття.
Для оцінювання оборотності активів та джерел покриття застосову-ється система показників, зокрема:
- коефіцієнт оборотності (кількість оборотів за досліджуваний пе-ріод, швидкість обороту)
- коефіцієнт завантаження, який є оберненою величиною коефіці-єнта оборотності
- тривалість одного обороту
- економія (перевитрати) оборотних активів або їхніх складових елементів
Показники оборотності, що характеризують ділову активність підп-риємства:

1. Коефіцієнт оборотності активів – характеризує швидкість обо-роту сукупного капіталу або кількість грошових одиниць реалізованої продукції, що припадає на одну грошову одиницю активів

Зворотна величина – коефіцієнт завантаження показує, скільки за пе-вний період витрачено грошових одиниць активу на одну грошову оди-ницю реалізованої продукції.
Після оцінювання оборотності активу особливу увагу потрібно при-ділити оборотним активам та елементам оборотних активів – запасам та дебіторській заборгованості.

2. Коефіцієнт оборотності оборотних активів показує скільки гро-шових одиниць продукції припадає на кожну одиницю оборотних акти-вів

Швидкість обороту активів багато в чому залежить від органічної будови капіталу (співвідношення основного і оборотного капіталу). Чим більша частка основного капіталу в загальній його сумі, тим повільніше він обертається, і навпаки, зі збільшенням питомої ваги оборотних акти-вів прискорюється загальна оборотність капіталу (активів).

3. Коефіцієнт оборотності запасів – відображає кількість оборотів запасів і дозволяє виявити резерви зростання виробництва продукції. Зниження цього показника характеризує відносне зростання товарно-матеріальних запасів, що негативно впливає на фінансовий стан підпри-ємства.

Коефіцієнт оборотності запасів розраховується за формулою

4. Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості – відобра-жає чисту виручку від реалізації на одну гривню дебіторської заборго-ваності

5. Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості – харак-теризує залучені кошти, які підлягають поверненню

Сума закупівель = (чиста виручка від реалізації продукції – фінансовий ре-зультат від звичайної діяльності до оподаткування + залишки виробничих запасів на кінець періоду) – елементи доданої вартості.
Елементи доданої вартості = витрати на оплату праці + відраху-вання на соціальні заходи + амортизація.
В координатному вимірі сума закупівель визначається за такою фо-рмулою
Сума закупівель = (р. 2000, ф. 2 − р. 2290, ф. 2 + р. 1100, ф. 1) –− (р. 2505, ф. 2 + р. 2510, ф. 2 + р. 2515, ф. 2).

6. Коефіцієнт оборотності власного капіталу – відображає швид-кість обороту вкладеного власного капіталу.

Для великих підприємств рекомендується розширити коло статей оборотних активів, за якими доцільно оцінювати показники оборотності, зокрема, виробничі запаси, незавершене виробництво, готову продук-цію, грошові кошти та їхні еквіваленти [23].
До показників, що характеризують ділову активність підприємства і водночас оборотність короткострокових активів і пасивів, належать три-валість операційного і фінансового циклів.
Операційний цикл охоплює проміжок часу, наданий постачальни-ками, між оплатою товарно-матеріальних цінностей і отриманням гро-шових коштів від споживачів продукції.
Оскільки тривалість одного обороту в днях визначають як частку від ділення кількості днів в періоді на коефіцієнт оборотності (кількість обо-ротів, швидкість обертання), то кількість операційних циклів у дослі-джуваному періоді розраховується за формулою
Фінансовий цикл охоплює період з моменту оплати постачальни-кам за матеріальні ресурси (погашення кредиторської заборгованості) до отримання коштів від покупців за відвантажену продукцію (погашен-ня дебіторської заборгованості).
Тривалість фінансового циклу розраховується за формулою
Аналогічно операційному циклу можна визначити кількість фінансо-вих циклів за досліджуваний період

Приклад розв’язання

В табл. 8.6 наведені показники оборотності розділів і статей активу і пасиву, що дозволяє зробити висновки щодо ділової активності дослі-джуваного підприємства і оцінити розраховані показники у динаміці.
Аналіз коефіцієнтів оборотності свідчить, що для всіх розділів та статей активів і пасивів швидкість обороту у звітному періоді вища по-рівняно з попереднім періодом, про що свідчить також скорочення тер-міну одного обороту (строків погашення).
Скорочення тривалості операційного циклу на 27,3 дня дозволило збільшити кількість операційних циклів на 0,566 пункту.
Від’ємне значення тривалості фінансових циклів, відповідно і кілько-сті фінансових циклів у звітному періоді свідчить, що сумарний термін одного обороту виробничих запасів і дебіторської заборгованості мен-ший терміну обороту кредиторської заборгованості.
Дійсно, у попередньому періоді термін одного обороту (строк пога-шення) становить: виробничих запасів – 57,7 дня, дебіторської заборго-ваності – 88,5 дня (разом 146,2 дня), а кредиторської заборгованості – 147,8 дня.
Така диспропорція може бути викликана затримкою розрахунків підприємства зі своїми постачальниками та невиконанням своїх зо-бов’язань з бюджетом, з оплати праці тощо.

Завдання 9. За даними попередньої задачі провести факторний ана-ліз зміни оборотних активів
(засобів, капіталу). Зробити висновки.

Приклад розв’язання

Коефіцієнт оборотності оборотних активів становить
Звідси середня величина оборотних активів дорівнює
Загальна зміна середньої величини оборотних активів становить
в тому числі за рахунок змін:
а) чистої виручки від реалізації продукції
б) коефіцієнта завантаження
Балансова перевірка результатів факторного аналізу
тобто, сукупний вплив двох факторів дорівнює загальній зміні обо-ротних активів.
Аналіз результатів факторного аналізу зміни середнього значення оборотних активів показує, що зростання обсягу чистої виручки сприя-ло збільшенню оборотних активів на 7974 тис. грн, тобто, за фіксовано-го значення на рівні попереднього періоду коефіцієнта завантаження для фактичної реалізації продукції необхідно було б збільшити середню ве-личину оборотних активів на 7974 тис. грн. Однак, за рахунок приско-рення оборотності оборотних активів економія становить 5192 тис. грн.
Такий же результат, що характеризує економію оборотних активів, можна отримати за формулою:
або за формулою:
Щоб отримати точні результати факторного аналізу, економії (пере-витрат), потрібно використовувати в проміжних розрахунках не менше чотирьох знаків після коми.