ВСТУП

 

Стрімкий розвиток та поширення комп’ютерних мереж і відповідного програмного забезпечення – це одна з характерних прикмет сучасного періоду розвитку інформаційного суспільства. Сьогодні найважливішим застосуванням комп’ютерів є створення мереж, що забезпечують єдиний інфор­маційний простір для багатьох корис­ту­­вачів. Особливо наочно цей процес простежується на прикладі всесвітньої комп’ютерної мережі Internet.

Глобальні і локальні комп’ютерні мережі дозволяють не лише безпечний доступ до спільних інформаційних ресурсів, але й раціональне колективне використання дорогих програмних та апаратних засобів. Застосування комп’ютерних мереж уможливлює підвищення ефектив­ності роботи персоналу та зменшення витрат фірми за рахунок спільного використання різнорідних ресурсів. Це зумовлює потребу в розвитку та поширенні сучасних комп’ю­терних мереж та телекомунікацій в усіх аспектах людського життя, зокрема в економічній сфері, особливо за умов впливу як світової, так і внутрішньої криз, що спричинює необхідність раціонального викори­стання досить обмеженої ресурсної бази, убезпече­ного доступу до баз загальних даних тощо. 

Застосування комп’ютерних мереж для оптимізації управління процесами, що відбуваються в економіці країни, зумовлює потребу в підготовці кваліфікованих спеціалістів у цій галузі. При цьому слід зазначити, що Україна має неабиякий інтелектуальний потенціал, проте наявне методичне забезпечення фахівців у галузі комп’ютерних мереж у нашій країні не відповідає сучасному рівню світових стандартів.

Отже, даний посібник задовольняє потребу у ґрунтовному навча­ль­но-мето­дич­ному ресурсі, що висвітлює: новітні програмні та апаратні засоби, принципи та підходи до вибору архітектури комп’ютерних мереж, грамот­ного їх адміністрування, характеристики та функції, засоби реалізації, основи передавання даних у мережах тощо.

Для того, щоб майбутні менеджери впевнено відчували себе у сучасному інфор­маційному суспільстві, вони повинні розуміти теоретичні та практичні засади побудови комп’ютерних мереж, алгоритми роботи з ними, вміти грамотно поставити економічну задачу в мережевому просторі, визначати вхідну та вихідну інформацію, способи її оброблення, розуміти принципи побудови мережевих інформаційних систем тощо.

Запропонований навчальний посібник надає можливість студентам різних економічних спеціальностей, зокрема «Ме­недж­мент організацій», фахівцям-практикам, а також всім тим, хто цікавиться застосуванням комп’ютерних мереж, набути навичок: прак­тичної роботи з ними, вибору відповідного їх архітектурного вирішення та грамотного адміністрування, спрямованого на автома­тизо­ване колективне оброблення даних економічного характеру як в межах окремого підприємства, так і на мезо- і макрорівнях. 

Отже, основною метою посібника “Комп’ютерні мережі та телекому­нікації” є формування у майбутніх випускників економічних спеціальнос­тей високого рівня мережевої комп’ютер­ної культури для вирішення різноманітних проблем, що виникають у прак­тич­ній діяльності управлін­ського персоналу вітчизняних підприємств.

Навчальний посібник висвітлює такі загальні розділи навчальної про­грами  дисципліни «Комп’ютерні мережі та телекомунікації», як:

  1. Загальні принципи побудови комп’ютерних мереж;
  2. Локальні комп’ютерні мережі;
  3. Глобальні комп’ютерні мережі;
  4. Основи передавання даних у комп’ютерних мережах.

Така структура дозволяє розглянути базові запитання роботи з різними архітектурними мережевими вирішеннями та принципи функціону­вання не лише локальних комп’ютерних мереж, але й глобальних також, зокрема Internet, застосовувати знання та навички при подальшому вивченні як комп’ютерних, так і фахових дисциплін.