Модуль 4

Тема 8. Українська національно –демократична  революція /І9І7-І920 рр./

     Вивчення теми повинно привести до розуміння та знання: 

 

Перемога Лютневої демократичної революції поклала край багатовіковому монархічному режимові династії Романових. Після зречення від престолу Миколи ІІ в Петрограді склалася ситуація, що дістала назву двовладдя. Було утворено два органи влади: створений Державною Думою Росії Тимчасовий уряд (ТУ) та Петроградська Рада робітничих і солдатських депутатів, організована партіями соціалістичного спрямування  - російськими соціалістами-революціонерами та меншовиками. Партія більшовиків на чолі з Леніним активної участі в цих процесах не брала, оскільки переважна більшість її членів під час війни перебувала на засланні та у в’язницях, звідки їх щойно звільнила Лютнева революція, проголосивши амністію політичним в’язням. Сам Ленін, якого І світова війна застала в Австро-Угорщині, дістався до Петрограду тільки на початку квітня 1917 р. завдяки допомозі австрійських соціалістів та австрійського уряду, які були щиро переконані, що Ленін зі своєю партією здатен завдати російському царату більше шкоди, ніж вся австрійська армія.

Лютнева демократична революція висунула на передній план завдання:

Питання про самовизначення України опинилося в епіцентрі політичної боротьби майже одразу після революції. Тимчасовий уряд та керовані есерами і меншовиками Ради, обстоюючи унітарну форму російської держави, визнавали за Україною тільки право на національно-культурну автономію. Це не відповідало вимогам часу. Тепер на порядок денний постало питання проголошення національно-територіальної автономії. Ця вимога було програмною установкою більшості політичних партій України. Забезпечити втілення цієї найважливішої умови національного розвитку була покликана Центральна Рада, утворена українською національною демократією 4 березня 1917 р. В її створені брали участь майже всі національно-демократичні сили України. Ключову роль в становленні та зміцненні Центральної Ради відіграли провідні українські партії.

 

 

В березні 1917 р. ЦР була нечисленною за своїм складом. Але її вплив на суспільство поступово зростав. В квітні-травні 1917 р. мешканцями України було обрано сотні депутатів до ЦР.

Поповнення кількісного складу Центральної Ради

 Серед 882 депутатів ЦР були члени всіх партій, громадських організацій, представники міст та губерній, селян, солдат, робітників, вчителів, буржуазії, обраних на різних з’їздах та конференціях. Мільйони громадян України брали участь у виборах членів ЦР.

Все це давало підстави вважати Центральну Раду представницьким органом влади в Україні. Але на такому статусі ЦР восени 1917 р. наполягала тільки УНП (Українська народна партія на чолі з М.Міхновським, що єдина стояла на позиціях проголошення повної незалежності України).

 

Головою УЦР на Українському національному конгресі було обрано М.Грушевського (квітень 1917р.)

 М.Грушевський - відомий політичний діяч, історик, автор наукових праць з історії України, зокрема монументальної праці "Історія України - Руси" (10 томів). Після закінчення Київського університету очолював кафедру української історії у Львівському університеті (Галичина - Австро-Угорська імперія). Після революції 1905-7 рр. багато часу проводив в Наддніпрянській Україні. В 1908 р. став одним з ініціаторів створення  і головою Товариства Українських Поступовців , яке об’єднало більшість українських партій та національно-громадських організацій Києва. З 1914 р. за громадську діяльність перебував на засланні згідно з рішенням царського уряду. Повернувся із заслання в березні 1917 р. Користувався величезним авторитетом серед діячів українського національного руху.

Грушевський Михайло Сергійович (1866 - 1934 рр.)

Структура вищих органів влади в Україні (перша половина 1917 р.)

Хоча ЦР і мала значну підтримку з боку населення України, в 1917 р. на владу претендували претендували і інші політичні сили. В березні-квітні 1917 р. в Україні почалися виступи селян, робітників, солдат. На місцях почали створюватися органи влади, що не підпорядковувалися ЦР, - Ради робітничих і солдатських депутатів. Численні ради знаходились під впливом РСДРП(б), яку очолював В.Ульянов (Ленін). Ситуація складалася таким чином, що ЦР повинна була формувати українську армію.

Як формувалась українська армія в квітні-травні 1917 р.

  • УНП (Українська народна партія) добилася прийняття рішення про формування української армії.

  • В квітні на київському призовному пункті стихійно сформувався український полк, що одержав ім’я Богдана Хмельницького.

  •  М.Міхновський (лідер партії УНП) створив та очолив Український військовий клуб імені П.Полуботка, що мав на меті організацію українських полків.

  • ЦР не схвалила діяльність М.Міхновського. Було скликано з’їзд представників всіх військових організацій, який схвалив рішення про створення Військового Генерального комітету (травень 1917р.).

  • Військовий Генеральний комітет очолив С.Петлюра. Завдання комітету - сформувати українську армію за узгодженням з російським Генеральним штабом.

Симон Петлюра- відомий український політичний діяч. Член УСДРП, голова Головної контрольної комісії Загальноросійського земського союзу по Західному фронту.

 

Стосунки між ЦР та Тимчасовим урядом (ТУ) складалися напружено. В квітні-травні відбулися переговори М.Грушевського і голови ТУ О.Керенського. Головне питання переговорів - про владу в Україні вирішено не було. ЦР пропонувала передати питання про долю України на розгляд представницької конференції, а до цього встановити в Україні владу крайового комісара від ЦР, а при Тимчасовому уряді створити міністерство у справах України. ТУ було також передано вимоги Українського національного конгресу, що працював у квітні 1917 р. в Києві, щодо надання автономії Україні. Але відповідей на ці пропозиції М.Грушевський не отримав. Безрезультатними були переговори української делегації на чолі з В.Винниченком, що проводились у травні. В червні в Києві відбувся Другий Всеукраїнський військовий з’їзд, який висунув вимогу надати автономію Україні. На цьому з’їзді 10 червня 1917 р. ЦР виголосила свій І Універсал.

Зміст Першого Універсалу

  • Вимога надати Україні автономію у складі Росії.

  • Виголошувалося право на створення своїх органів влади та управління.

  • Засуджувалась позиція ТУ на переговорах з М.Грушевським і В.Винниченком.

  • Вищим органом влади в Україні проголошувалася ЦР.

  • Планувалося обкласти населення спеціальним податком "на рідну справу" з метою формування української національної скарбниці.

Універсал закінчувався патріотичним гаслом: "Народе Український! У твоїх руках доля твоя. В цей трудний час всесвітнього безладдя й розпаду докажи своєю одностайністю й державним розумом, що ти можеш гордо й достойно стати поруч з кожним організованим, державним народом, як рівний з рівним".

ТУ засудив І Універсал як документ "злочинний", "сепаратистський". З політичних партій Росії лише лідери РСДРП(б) визнали вимоги України законними. Але наприкінці червня до Києва прибула делегація ТУ. За кілька днів напружених переговорів їй вдалося примусити ЦР піти на поступки, відмовившись від низки положень І Універсалу. Внаслідок цих переговорів 3 липня 1917 р. ЦР видала ІІ Універсал.

Зміст Другого Універсалу

  • ЦР повинна була доповнити свій склад представниками національних меншин.

  • ЦР обирала Генеральний секретаріат, склад якого мав затверджувати ТУ.

  • Генеральний секретаріат мав стати вищим органом краєвої влади  Тимчасового уряду в Україні.

  • ЦР готуватиме закони про автономію України для затвердження на Всеросійських установчих зборів.

  • Українська армія формуватиметься лише за згодою Генерального штабу Російської імперії та кабінету міністрів війни.

Непослідовність ЦР, її керівництва викликала вибух обурення, особливо рішуче була налаштована УНП. В липні УНП підготувала збройний виступ проти керівництва ЦР за участю полку ім. Полуботка та інших військових частин.

У серпні 1917 р.  Тимчасовий уряд  підготував документ - Тимчасову інструкцію для Генерального секретаріату України . Зміст інструкції зводився до таких положень:

25 жовтня 1917 р. - переворот у Петрограді. До влади приходить партія більшовиків. На теренах колишньої Російської імперії почалася громадянська війна та іноземна інтервенція. Боротьбу проти іноземних інтервентів та "внутрішньої контрреволюції" очолив новостворений більшовицький уряд  на чолі з В.Леніним. Прихід нового уряду неоднозначно відбився на україно-російських відносинах. З одного боку, Жовтневий переворот зняв частину старих проблем і конфліктів, з іншого – став причиною нових. Зокрема, українські більшовики, продовжуючи розпочату в Петрограді справу, підняли повстання в Києві, захопили владу в Вінниці, Кам’янці-Подільському, Проскурові, Рівному, Луцьку, Старокостянтинові, інших прифронтових містах. Вони ліквідували зародки української влади, інтерпретуючи її як дрібнобуржуазну, націоналістичну, ворожу власному народу. Більшовики, в тому числі українські, не бачили іншого виходу для України, як тільки бути частиною “єдиної і неподільної Росії”, щоправда, тепер під зміненим кольором прапора.

УЦР поставилась до заколоту у Петрограді із засудженням, всіляко перешкоджаючи встановленню більшовицької (радянської) влади в Україні. Особливо запеклою була боротьба з більшовиками у Вінниці та Києві. В жовтні-листопаді тут відбулися значні збройні зіткнення. На початку листопада УЦР контролювала майже всю територію України, крім Донбасу, де більшовикам вдалося встановити Радянську владу. 7 листопада УЦР виступила з Третім Універсалом.

Зміст Третього Універсалу

  • Проголошувалося створення Української Народної Республіки у складі Росії.

  • Висловлювалось побажання, Що Російська республіка має перетворитись на федерацію вільних і рівноправних народів.

  • Визначалось, що до Установчих Зборів влада в Україні належить ЦР і Генеральному Секретаріату.

  • Визначалась територія УНР. До її складу входили 9 губерній, в тому числі Донбас, Харківщина, Херсонщина, Таврія (без Криму).

  • Скасовувалось поміщицьке землеволодіння.

  • Встановлювався державний контроль за виробництвом та торгівлею.

  • Гарантувалося негайне проведення мирних переговорів з країнами Четверного союзу з метою укладання з ними мирної угоди.

  • Запроваджувався 8-годинний робочий день.

  • Проголошувалися демократичні свободи (слова, друку, віросповідання, союзів, мітингів, національні права всіх націй, що мешкають в Україні). 

Прапор та герб Української Народної Республіки

Авторитет Центральної Ради в цей час в наслідок шаленої агітації більшовиків та нерішучості у розв’язанні основних соціально-економічних проблем дещо підупав, але вона ще має міцну підтримку народних мас. Переконливим підтвердженням цього стали вибори до Всеросійських Установчих Зборів, які відбулися  наприкінці листопада 1917 р. Більшовики одержали 10% усіх голосів, а представники українських партій ≈70%. В цій ситуації більшовики зробили спробу здобути владу через скликання Всеукраїнського З’їзду рад. Він розпочав роботу 4 (17) грудня 1917 р. в Києві.

Але виявилося, що на 2,5 тисячі учасників більшовиків було 150. Розуміючи, що ніякої перемоги вони не доб’ються, більшовицькі делегати виїхали до Харкова і там, об’єднавшись з делегатами обласного з’їзду, проголосили утворення Української Соціалістичної Республіки. Уряд цієї республіки негайно поширив в Україні чинність декретів Петербурзького Раднаркому і скасував усі закони і розпорядження Центральної Ради, тобто повністю підпорядкував Україну новій російській адміністрації. Практично на території України утворилося 2 уряди, які наполегливо переконували населення, що вони українські і робітничо-селянські. Швидко між ними розгорнулася боротьба і словесна, і силова. Цьому сприяла Рада Народних Комісарів Росії, яка відшукала привід і надіслала в Київ «Маніфест до українського народу з ультимативними вимогами до Центральної Ради» за підписами В.Леніна і Л.Троцького.

Зміст Маніфесту

  • Раднарком визнавав УНР.

  • Раднарком не визнавав влади Центральної Ради.

  • Раднарком вимагав від ЦР припинити роззброєння червоногвардійських частин і не пропускати через Україну на Дон війська, які йшли на допомогу генералу Каледіну, що очолив боротьбу з Раднаркомом.

1/18 грудня уряд України відхилив ультиматум. Це призвело до початку україно-російської війни наприкінці грудня 1917 р. Вирішальні події почалися 25 грудня наказом В.Антонова-Овсієнко про наступ. Протягом січня більшовицькі війська під керівництвом колишнього царського полковника М.Муравйова зайняли майже все Лівобережжя і підійшли до Києва. В боях за Київ 29 січня 1918 р. під станцією Крути загинуло близько 300 студентів та учнів старших класів київських шкіл. Прагнучи полегшити наступ радянських військ на столицю, київські більшовики 16 січня підняли збройне повстання на заводі “Арсенал, ” на що В.Ленін виділив 18,5 млн. крб. золотом. Повстання було жорстоко придушене, але втримати столицю в своїх руках Центральній Раді не вдалося. В цей час Центральна Рада робила все можливе, щоб на міжнародні арені відмежуватися від більшовицької Росії та її українських сателітів, створити умови для самостійних переговорів з воюючими сторонами і таким чином докорінно змінити несприятливу для України ситуацію.

Реальним засобом реалізації цього завдання стало прийняття 11(22) січня 1918 року IV Універсалу, який проголосив УНР “самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу”. Проголошення незалежності давало можливість виступити на міжнародній арені як повноправний суб’єкт міжнародного права.

Шукаючи допомоги у боротьбі з більшовиками, уряд УНР вступив у переговори з країнами Четверного союзу. Наслідком цих переговорів стало укладання Брест-Литовського мирного договору та додаткового протоколу до нього.

Зміст документів:

Взаємні зобов’язання Німеччина та Австро-Угорщина -  Україні Україна - Німеччині та Австро-Угорщині
  • взаємне визнання та встановлення дипломатичних відносин між УНР та країнами Четверного союзу (Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією та Туреччиною);

Згідно з умовами  додаткового протоколу обіцяли:

До кінця липня 1918 р. була зобов’язана забезпечити поставки:

  • обмін полоненими;

  • військову допомогу в боротьбі з  більшовиками;

  • 1 мільйона тон хліба,

  • позику в сумі 1 млрд. карб.;

  • 400 млн. штук яєць,

  • створення у Східній Галичині автономної української області.

  • озброєння для 2 українських дивізій, що формувалися з військовополонених.

  • 50 тис. т. живої ваги великої рогатої худоби тощо.

Наслідок: в березні 1918 року німецькі та австро-німецькі війська зайняли Україну, витіснивши з її території війська Червоної Армії. Союз з німцями і їх прихід в Україну викликали розчарування в усіх верствах населення. “Неукраїнці засуджували розрив зв’язків між Україною та Росією; незаможні селяни не отримали очікуваної землі, у заможних селян і великих землевласників націоналізація їхніх володінь викликала лють, а всі разом засуджували Центральну Раду за введення в країну жорстоких німців.” (О.Субтельний). Незабаром між УЦР та німецько-австрійською військовою адміністрацією виник конфлікт. Формально він був пов’язаний з тим, що Німеччина та Австро-Угорщина, ввівши на територію України 450 тис. вояків, швидко звільнили її від більшовиків і таким чином виконали своє основне зобов’язання. Тепер вони чекали від ЦР, що вона, по-перше, забезпечить належні умови утримання півмільйонної армії, а по-друге, виконає свої обіцянки щодо поставок продовольства до сплюндрованих війною країн Четверного союзу. Між тим з’ясувалось, що ЦР не має адміністративного апарату на місцях, отже, немає кому виконувати в повітах розпорядження про збір у селян продовольства. Німці зорієнтувалися швидко: користуючись слабкістю української влади, вони перебрали на себе постачання військ продовольством, почали брутально втручатися у внутрішні справи УНР. А оскільки члени ЦР неодноразово висловлювали з цього приводу обурення, навіть скаржилися у Берлін, конфлікт загострився до краю.

29 квітня 1918 р. в Україні відбувся державний переворот, організований за підтримки німців.Центральна Рада була розпущена, до влади прийшов талановитий царський генерал українського походження П.Скоропадський. На політичній карті появилося нове утворення – Гетьманат “Українська держава”. Суть перевороту полягала в заміні демократичної форми державного управління більш жорсткою, авторитарною, здатною зупинити дезорганізацію суспільства, стабілізувати його на основі приватної власності та права. За словами П.Скоропадського він уявляв собі політичну форму правління як гармонійне поєднання зусиль всіх класів суспільства «Не диктатура вищого класу, не диктатура пролетаріату, а рівномірна участь всіх класів суспільства в політичному житті краю».

Період гетьманату (29 квітня – 14 грудня 1918 р.)

Внутрішня та зовнішня політика гетьмана П.Скоропадського

Внутрішня політика

Зовнішня політика

  • ЦР було розпущено.

  • УНР перетворилася на Українську державу на чолі з гетьманом.

  • Органи місцевого самоврядування скасовувались.

  • Заборонено випуск газет соціалістичного спрямування.

  • Вибори до парламенту відкладались до стабілізації ситуації в Україні.

  • Відновлювалося поміщицьке землеволодіння. Поміщики діставали право повертатися до своїх маєтків разом з каральними загонами – «гетьманською вартою».

  • Робочий день збільшувався до 9-12 годин, страйки заборонялися.

  • Покладено початок формуванню армії.

  • Створена грошово-банківська система.

  • Відновлено як окремий стан козацтво, скасоване Катериною ІІ.

  • Відкрито ≈ 150 українських гімназій, 2 українських університети (у Києві та Кам’янці-Подільському), створено Всеукраїнську Академію Наук, Національний архів, Національну бібліотеку тощо.

  • Українська держава встановила дипломатичні відносини з 12 країнами (Німеччиною, Австро-Угорщиною, Швейцарією, Туреччиною, Польщею, Фінляндією, скандинавськими країнами, Францією, Великою Британією, Румунією та ін.

  • Були встановлені дипломатичні відносини з Росією, докладено багато зусиль до підписання мирної угоди (підписана 12 червня 1918 р.).

  • Велись переговори з Австро-Угорщиною щодо подальшої долі Східної Галичини і Холмщини.

Гетьман П. Скоропадський. Прапор Військово-морських сил Української держави.

Попри всі досягнення гетьманського уряду бажана стабілізація не настала. В країні наростало  незадоволення політикою гетьманського уряду, організованість і цілеспрямованість якому надавали 2 основні сили – з одного боку, більшовики які виступали за відновлення Рад, з іншого – національна демократія головним чином соціалістичного спрямування, яка прагнула відродження УНР. 15 листопада проти Скоропадського розпочалося збройне повстання, яке очолила створена Українським національним союзом Директорія в складі: В.Винниченка (голова), С.Петлюри, Ф.Швеця, А.Макаренка і П.Андрієвського. На початку грудня армія УНР контролювала майже всю територію України. За таких умов 14 грудня 1918 р. гетьман зрікся влади, передав її, як і державну скарбницю урядові і виїхав за кордон. Наступного дня (15 грудня) Рада Міністрів Української держави відмовилась від влади на користь Директорії, яка фактично перетворилась в уряд відроджуваної Української Народної Республіки.

Причини падіння гетьманського уряду

Період Директорії - 15 грудня 1918 р – квітень1919 р.(фактично), листопад 1920 р.(офіційно).

Основні події в Україні (листопад 1918 – листопад 1920 )

Навіть такий стислий огляд основних подій 1918-1920 рр. дозволяє зробити висновок: Директорія, яка намагалася встановити свою владу, зіткнулася з багатьма протидіючими силами: Радянською Росією, Польщею, Антантою, армією Денікіна, радянським урядом України. В цих складних політичних умовах Директорія намагалась відстояти незалежність України, втілити у життя соціально-економічні реформи, визначити свій політичний курс.

Політичний курс Директорії

  • Встановити в Україні національний варіант радянської влади.

  • Владу на місцях передати трудовим радам селян, робітників, інтелігенції.

  • Передати законодавчу владу в УНР Трудовому конгресу. Делегатів на конгрес мало обирати трудове населення України без поміщиків, капіталістів (серед останніх опинилися лікарі, адвокати, професура, вчителі).

В подальшому політичний курс Директорії зазнав змін. Вона відмовилась від політичного радикалізму, почала лояльніше ставитися до буржуазії, заможного селянства. Важливим політичним заходом було скликання 23 січня 1919 р. Трудового конгресу. Але Директорія, якій Трудовий конгрес висловив довіру, вже готувалась до евакуації з Києва ( 5 лютого 1919 р. до міста увійшли радянські війська).

Аграрна реформа Директорії

Соціально-економічні реформи Директорії

 ·   

Міжнародна політика Директорії

Директорія та Радянська Росія

  • Раднарком не визнав Директорію вищим органом влади в Україні.

  • Переговори Раднаркому та Директорії зазнали невдачі.

  • В листопаді 1918 р.  Червона армія за підтримки більшовиків України здійснила вторгнення на територію України з півночі та сходу.

  • 16 січня 1919 р. Директорія проголосила війну Радянській Росії.

Директорія та Антанта

Директорія та Польща

  • Війська Антанти наприкінці 1918 р. почали окупацію Півдня України.

  • Антанта погодилась визнати Директорію тільки за умови підпорядкування її військ генералу Денікіну. Директорія відкинула цю пропозицію.

  • Директорія спробувала витіснити війська Антанти з території України, але зазнала поразки.

  • Польська держава була відтворена в листопаді 1918 р. після розпаду Австро-Угорщини.

  • Керівник Польської держави генерал Пілсудський заявив територіальні претензії щодо українських земель.

  • Польська армія почала окупацію Західної України.

Як виникла ЗУНР

В жовтні 1919 р. в Австро-Угорщині відбулася революція.

Імператор ухвалив маніфест про федеративну перебудову

держави.

 

У зв’язку з цим 18 жовтня 1918 р. у Львові громадські діячі Східної Галичини та Північної Буковини створили Українську Національну Раду.

 

Українська Національна Рада заявила про намір створити на українських землях, що входили до складу Австро-Угорщини, незалежну державу.

 

Рішення Національної Ради було підтримано мітингами, демонстраціями населення, українськими військовими з’єднаннями, створеними в жовтні 1918 р.

 

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада українські військові з’єднання взяли під свій контроль стратегічні пункти Львова, Станіслава, Тернополя, Коломиї та інших міст східної Галичини.

 

Австрійській уряд був змушений погодитись на передачу влади у Східній Галичині Українській Національній Раді.

 

Національна Рада призначила уряд – Тимчасовий Державний Секретаріат.

 

10 листопада 1918 р. уряд склав присягу і проголосив створення ЗУНР.

 

Західноукраїнська Народна Республіка народилася в дні боротьби Директорії проти Скоропадського внаслідок розпаду Австро-Угорської імперії і зразу ж зіткнулася з величезними труднощами. Під натиском поляків уряд новоутвореної ЗУНР переїхав спочатку із Львова до Тернополя, а потім – до Станіслава (зараз – Івано-Франківськ). Складне становище обох нових національних держав спонукало їх до пошуку шляхів поєднання зусиль і допомоги один одному. 1 грудня 1918 р. у Фастові провідники Директорії та ЗУНР підписали Передвступний договір, в якому висловили бажання “злучитися в одно державне тіло”. З січня 1919 р. Українська національна рада в Станіславі ратифікувала фастівську угоду і урочисто проголосила про з’єднання ЗУНР і УНР “в одну одноцільну, суверенну Народну Республіку”. Волю до об’єднання 2-х республік підтвердив Конгрес трудового народу України, ухваливши злуку на умовах, що їх запропонували брати-галичани. Та союз 2-х держав виявися штучним утворенням і мав лише демонстративний, пропагандистський, а не справді державний характер. Під тиском несприятливих обставин Соборна Україна розпалася.

Проте історія поразок українців у боротьбі за незалежність цим не вичерпувалася. 21 квітня 1920 р., відмовившись від усяких претензій на Східну Галичину (що викликало обурення серед галицьких українців), Петлюра уклав з поляками пакт про спільний наступ на Україну проти більшовиків. Участь поляків у цій несподіваній угоді мотивувалася прагненням створити між собою та Росією східноукраїнську буферну державу. Вони сподівалися, що з появою на Україні відновленої армії Петлюри їхній наступ дістане підтримку настроєного проти більшовиків селянства країни. Як завжди, спочатку все йшло добре, і 6 травня союзницькі сили, що налічували близько 65 тис. поляків і 15 тис. українців, оволоділи Києвом. Однак очікувана підтримка не надійшла. Очевидно, особистого авторитету Петлюри виявилося недостатньо для того, аби подолати серед багатьох селян традиційну неприязнь до його союзників — польських «панів». У червні більшовики вдалися до контрнаступу, який зрештою привів до польсько-радянських мирних переговорів і розриву поляків із Петлюрою. Західноукраїнська армія, що зросла до 35 тис., продовжувала сама воювати з більшовиками до 10 листопада 1920 р., доки її змусили лишити свій невеликий клапоть землі на Волині та інтернуватися на території, зайняті поляками. За винятком кількох невдалих партизанських операцій, проведених у Радянській Україні через рік, війна за незалежність України нарешті скінчилася. Зі свого боку Польща та Радянська Росія уклали внаслідок радянсько-польської війни Ризький мир.

Зміст Ризького мирного договору (18 березня 1921 р.)

  •  Польща визнала Українську Радянську Республіку.

  • Західна Україна була поділена: Холмщина, Підляшшя, Західна Волинь та Західне Полісся дісталися Польщі, Східна Волинь — Радянській Росії.

  • Перебування на території Польщі антибільшовицьких організацій заборонялось. Отже, Директорія, уряд УНР і всі їх організації втратили право легального існування в Польщі.

Доля Галичини не була вирішена. Вже у 1923 році Конференція Амбасадорів у Парижі ухвалила прилучити Галичину до Польщі з умовою надання їй автономних прав.

Причини поразки Директорії та перемоги більшовиків

 

Питання та завдання для самостійної роботи:

1.У лютому 1917 р. перемогла буржуазно-демократична революція в Росії. Які соціально-політичні альтернативи відкрились для України?

2. У чому полягала суть червневого компромісу між Тимчасовим урядом та Центральною Радою? Чому він викликав урядову кризу в Росії і збройний виступ самостійників в Україні?

3. Проаналізуйте Універсали – програмні політичні документи Центральної Ради, поясніть, чому в трьох Універсалах УЦР обстоювала вимогу національно-територіальної автономії і лише в четвертому проголосила політичну самостійність України.

4. Як Ви можете пояснити той факт, що проголошення радянської влади в Україні в грудні 1917 р. відбулося саме на Донбасі? Чому Донбас підтримував радянську владу?

5. В чому полягали сильні та слабкі сторони Директорії?

6. Зробіть аналіз подій громадянської війни та інтервенції в Україні, покажіть їх причини та політичні наслідки. Чи можна було уникнути громадянської війни?

7. Розкрийте основні причини поразки ЗУНР.

8. Як Ви можете пояснити антиукраїнську позицію держав Антанти в 1917 – 1920 рр.? До чого це призвело?

9. Складіть таблицю змін політичної влади в Україні протягом 1917- 1920 рр.

10. Визначте причини поразки національно-визвольних змагань українського народу в 1917-1920 рр.