ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ І СУТНІСТЬ МОНОПОЛІЙ



Завдання 1. Прочитайте словосполучення. З'ясуйте значення виділених слів.
Монополістичні тенденції;
централізація капіталу;
акціонерне товариство;
галузь виробництва;
частка прибутку;
багатогалузевий концерн
рентабельна компанія;
концентрація виробництва;
виняткове право;
об'єднання самостійних капіталів;
ринки збуту;
інтеграція капіталів;
поглинання інших підприємств;
різкі коливання кон'юктури.


Завдання 2. Прочитайте спільнокореневі слова. Уточніть їх значення. Поясніть відмінності.

  1. Акція, акціонер, акціонерний.
  2. Монополія, монопольний, монополізація.
  3. Єдність, об'єднання, об'єднаний.
  4. Виготовлення, виготовляти, виготовлений.
  5. Власник, власність, власний, привласнити.
  6. Центр, центральний, централізація.


Завдання 3. Прочитайте слова. Назвіть та запишіть антоніми.

Більшість, виникати, виробництво, зберігати, збільшення, меншість, найкращий, зникати, основний, споживання, втрачати, перший, зменшення, позитивний, прибутковий, останній, самостійний, найгірший, найпростіший, збитковий, другорядний, негативний, залежність, найскладніший.

Завдання 4. Провідміняйте словосполучення. Запишіть їх.

Н.
економічна система;
комерційна самостійність;
деякі монополії


Завдання 5. Утворіть та запишіть ступені порівняння прикметників.

Зразок: дорогий - дорожчий - найдорожчий
Могутні
простий
йдешевий
цінний
- ...
- ...
- ...
- ...
прибутковий
збитковий
великий
основний
- ...
- ...
- ...
- ...


Завдання 6. З'ясуйте значення дієслів. Утворіть та запишіть словосполучення.
Впливати / вплинути на що
втрачати / втратити що
зберігати / зберегти що
привласнювати / привласнити що
проникати / проникнути у що
(монополія, економіка);
(самостійність, ринки збуту);
(прибутки, комерційна самостійність);
(засоби виробництва);
(інша галузь промисловості).


Завдання 7. Прочитайте речення. Слова в дужках поставте у потрібній формі.

1. Ринок породжує монополії та монополістичні тенденції в (економічна система). 2. Деякі монополії виникли внаслідок дій (держава). 3. Монополії проникають в усі сфери (суспільна економіка). 4. Картель - це об'єднання (декілька) підприємств однієї (галузь) виробництва. 5. Головна фірма здійснює контроль за (інші учасники) об'єднання. 6. У США і (деякі інші країни) з'явилися і почали зростати конгломерати. 7. Вони мали на меті уникнути (різкі коливання) кон'юктури ринку.

Завдання 8. Прочитайте текст. Запишіть визначення основних монополістичних об'єднань.

ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ І СУТНІСТЬ МОНОПОЛІЙ

Ринок і ринкова економіка мають як позитивні, так і негативні риси. Однією з негативних рис є те, що ринок породжує монополії та монополістичні тенденції в економічній системі.

Монополії виникають не лише внаслідок концентрації виробництва і капіталу, а й на основі централізації виробництва і капіталу. Централізація виробництва - це збільшення масштабів виробництва продукції в результаті об'єднання декількох окремих підприємств в одне. Централізація капіталу - це збільшення розмірів капіталу внаслідок об'єднання раніше самостійних капіталів (утворення акціонерних компаній).

Деякі монополії виникли внаслідок дій держави. Так, голландській та англійській Ост-Індським компаніям на початку XVII ст. держава надала виняткове (монопольне) право на торгівлю з Індією. Ці дві компанії існували у формі акціонерних товариств.

Акціонерна форма власності за період свого розвитку набула надзвичайного поширення. У наш час кожне велике і середнє підприємство в усіх розвинутих країнах світу існує у формі акціонерного товариства.

Форми монополій і наслідки монополізації економіки. Монополія - це окремі наймогутніші підприємства або об'єднання кількох підприємств, які виробляють більшість певної продукції, завдяки чому впливають на процес ціноутворення і отримують високі (монопольні) прибутки.

Монополії проникають в усі сфери суспільної економіки -виробництво, обмін, розподіл і споживання. Першою монополізується сфера обігу. На цій основі виникли найпростіші форми монополістичних об'єднань - картелі та синдикати.

Картель - це об'єднання декількох підприємств однієї галузі виробництва, учасники якого зберігають власність на засоби виробництва і виготовлений продукт, виробничу та комерційну самостійність, а домовляються про частку кожного в загальному виробництві, ціну, ринки збуту.

Синдикат - це об'єднання підприємств однієї галузі промисловості, учасники якого зберігають власність на засоби виробництва, але втрачають власність на виготовлений продукт, втрачають комерційну самостійність.

Трест - це об'єднання підприємств однієї або декількох галузей промисловості, учасники якого втрачають власність на засоби виробництва і виготовлений продукт, виробничу і комерційну самостійність, тобто об'єднують виробництво, збут, фінанси, управління, а на суму вкладеного капіталу власники отримують акції тресту, які дають їм право брати участь в управлінні і привласнювати частку прибутку.

За допомогою механізму конкуренції інтеграція капіталів переростає у диверсифікацію, яка є процесом проникнення капіталу монополій однієї галузі в іншу сферу діяльності.

На основі диверсифікації виникає така сучасна основна форма монополістичних об'єднань, як багатогалузевий концерн - об'єднання десятків і навіть сотень підприємств різних галузей промисловості, транспорту, торгівлі, учасники якого втрачають власність на засоби виробництва і виготовлений продукт, а головна фірма здійснює фінансовий контроль.

У 60-ті рр. у США і деяких інших країнах з'явилися і почали зростати конгломерати - монополістичні об'єднання, які утворилися внаслідок поглинання різних прибуткових підприємств. Крім бажання привласнити прибутки рентабельних компаній, конгломерати мали також на меті уникнути різких коливань кон'юнктури ринку під час криз.

Завдання 9. Дайте відповіді на запитання.

  1. Чому виникають монополії.
  2. Що таке "централізація капіталів"?
  3. У чому суть акціонерної форми власності?
  4. Що називається монополією?
  5. Які основні форми монополій існують?
  6. Яка мета утворення конгломератів?
Завдання 10. Закінчіть речення. Сформулюйте запитання.

1. Централізація капіталів - це … 2. Акціонерна форма власності … 3. У наш час кожне … 4. Монополії проникають в усі сфери … 5. За допомогою механізму конкуренції … 6. Крім бажання привласнити …

Завдання 11. Перекажіть текст. Користуйтеся вашими записами