Передмова

 

Усне і писемне мовлення кожної людини свідчить про рівень її освіченості, інтелігентності, справжньої інтелектуальності. Щоб грамотно говорити і писати, потрібно передусім любити рідну мову, прагнути до постійного її удосконалення.

На сучасному етапі простежуємо новий поштовх до уважного й детального вивчення української літературної мови. Це пов’язано не лише зі зростанням загального рівня культури, а й із підвищенням вимог до сучасного фахівця будь-якої сфери. Досконале, ґрунтовне володіння українською літературною мовою є обов’язком кожного, хто дбає про її розвиток та авторитет.

Автори пропонованого посібника поставили за мету ознайомити викладачів, студентів, аспірантів, учителів з найновішими рекомендаціями щодо використання деяких морфологічних і синтаксичних одиниць в українській літературній мові, оскільки у вітчизняному мовознавстві ще й досі немає одностайної думки з цього приводу. Останнім часом спільними зусиллями українських мовознавців чимало зроблено для розв’язання складних питань в українській літературній мові, але про це не поінформовано користувачів. У посібнику подано рекомендації щодо правильного вживання закінчень іменників у формі кличного відмінка, деяких сполучників і прийменників, ступенів порівняння прикметників, використання числівників, дієприкметників, пасивних конструкцій у текстах.

Дібрано різноманітну систему вправ, творчих завдань, виконання яких допоможе викладачам, студентам уникнути помилок у мовленні, сприятиме засвоєнню нових рекомендацій. Матеріали викладено з урахуванням типових помилок у писемній та усній мові, зокрема внаслідок інтерференції у зв’язку з паралельним функціонуванням української та російської мов.

Автори сподіваються, що найновіші рекомендації стануть у пригоді всім, для кого мова є не тільки фахом, а й засобом реалізації знань з іншої нефілологічної спеціальності, – студентам, викладачам ВНЗ і середніх спеціальних навчальних закладів, учителям-словесникам, широкому загалу користувачів української мови.