6.1 Абсорбція
Абсорбція – фізико-хімічний процес поглинання речовин з розчинів чи сумішей газів твердими тілами або рідинами з утворенням розчинів.
При абсорбції поглинання речовини відбувається всім об’ємом поглинача. Абсорбція знаходить широке застосування в техніці, головним чином для розділення газоподібних сумішей на складові частини шляхом розчинення одного чи декількох компонентів цієї суміші в рідині, яка називається абсорбентом. Фізична сутність процесу абсорбції пояснюється плівковою теорією, згідно з якою при стиканні рідини і газоподібних речовин на поверхні розділення обох фаз утворюються рідинна і газова плівки. Розчинний в рідині компонент газоподібної суміші проникає шляхом дифузії спочатку крізь газову плівку, а потім крізь рідинну і надходить у внутрішні шари адсорбенту. Для здійснення дифузії необхідно, щоб концентрація розчиненого компоненту в газовій суміші перевищувала його рівновагову концентрацію над рідиною.
Якщо концентрація розчинного компонента в газоподібній суміші менша його рівновагової концентрації над рідиною, дифузія відбувається у зворотному напрямку. В цьому випадку замість поглинання розчиненого компоненту відбувається виділення його з розчину в газоподібному стані. Такий процес називається десорбцією і застосовується в техніці для витягання поглинених речовин з абсорбенту.
Типова схема промислової абсорбційної установки наведена на рисунку 6.1. Апарат дня розділення суміші газів на складові частини шляхом розчинення одного чи декількох компонентів цієї суміші в рідині називається абсорбером.
абсорбент
a) б)
Рисунок 6.1 – Схема абсорбера:
1 – корпус; 2 – горизонтальні решітки; 3 – насадки; 4 – підведення абсорбенту; 5 – перерозподільний пристрій для рідини; 6 – виведення абсорбенту
Звичайний абсорбер, який називають також скрубером, – це металева чи керамічна колона діаметром до 6 м і висотою до 40 м з декількома горизонтальними решітками, на яких розміщена насадка, що збільшує поверхню стикання рідини і газів. Найбільш розповсюдженими насадками є куски коксу, каміння та металеві чи керамічні кільця. Суміш газів подається в нижню частину колони і піднімається вверх.
Назустріч їй насадками стікає вниз абсорбент, внаслідок чого один або декілька газів цієї суміші розчиняються в рідині. Нерозчинені складові частини газової суміші видаляються з абсорбера через вихідний патрубок, а рідина витікає трубопроводом.
Вирішальною умовою при виборі абсорбенту є розчинність в ньому витягуваного компонента та її залежність від температури і тиску. Якщо розчинність газів при 0°С і парціальному тиску складає сотні грамів на 1 кг розчинника, то такі гази називають добре розчинними.
Для видалення з технологічних викидів таких газів, як аміак, хлористий чи фтористий водень доцільно застосовувати як поглинальну рідину воду [34], тому що розчинність їх у воді складає сотні грамів на 1 кг Н2О. При поглинанні ж з газів сірчаного ангідриду чи хлору витрати води будуть значними, тому що розчинність їх складає соті частки грама на 1 кг води. В деяких спеціальних випадках замість води застосовують водні розчини таких хімічних речовин, як сірчана кислота (для вловлювання водяних парів), в’язкі масла (для вловлювання ароматичних вуглеводнів із коксового газу) тощо.
Контакт газового потоку з рідким розчинником здійснюється пропусканням газового потоку через насадкову колону (рис. 6.1), або розпиленням рідини чи барботажем газу через шар абсорбувальної рідини. Залежно від реалізованого способу контакту газ – рідина розрізняють:
- насадкові башти: форсункові (рис. 5.1), відцентрові скрубери (рис. 5.7 і 5.8);
- барботажно-пінні (рис. 5.4) скрубери;
- скрубери Вентурі (рис. 5.11…5.14) та інші.
Розрахунок абсорбера складається з визначення об’ємних витрат поглинальної рідини Qp , необхідної поверхні дотику газу з рідиною і параметрів допоміжних апаратів (потужність насосів, розмір баків тощо).
Об’ємні витрати поглинальної рідини розраховують з рівняння матеріального балансу процесу абсорбції – маса поглиненого компоненту m, г/с, яка видалена з очищуваного газу, повинна бути рівна масі цього компоненту, яка перейшла в рідину:
, (6.1)
де Q – об’ємні витрати газу, який очищається, м3/с;
x1 i x2 – початкова і кінцева концентрації газового компоненту в поглинальній рідині, г/м3 ;
y1 і y2 – початкова і кінцева концентрації газоподібного компоненту в газі, який очищається, г/м3 .
Необхідну поверхню дотику газу S, м2 , з рідиною визначають за формулою:
, (6.2)
де Ka – коефіцієнт абсорбції (коефіцієнт масопередачі), кг/(м2 · год. · Па);
?Pcp – середня рухома сила абсорбції, ІІа.
Коефіцієнт абсорбції характеризує швидкість розчинення газового компоненту в рідині й визначається загальним опором дифузії цього компоненту через газову і рідинну плівки. Для добре розчинних газів значення коефіцієнта абсорбції можна визначити за формулою, яка запропонована І. Л. Пейсаховим:
, (6.3)
де М – молекулярна маса компоненту, який поглинається, кг;
V – швидкість газу у вільному перерізі скрубера, м/с;
Т – абсолютна температура газу, К;
dе – еквівалентний діаметр насадки, рівний збільшеному вчетверо зна-ченню живого перерізу насадки, поділеного на її питому поверхню, м.
Рухома сила абсорбції рівна різниці парціального тиску компоненту, який поглинається в газовій фазі, та рівноважного парціального тиску цього компоненту над поглинальною рідиною. Для підрахунку середньої рухомої сили абсорбції необхідно знайти середньоарифметичне значення рухомої сили абсорбції виходячи з її значення на вході та виході з апарата. Якщо ці значення відрізняються більше як в два рази, то ?Pcp, Па, необхідно підрахувати як середню логарифмічну величину:
(6.4)
де і – відповідний парціальний тиск компоненту, який поглинається в газовій фазі на вході та виході з апарата, Па;
і – відповідно парціальний рівноваговий тиск компоненту, який поглинається над рідиною на вході та виході з апарата, Па.
Слід мати на увазі, що при протитечії (газ і рідина рухаються назустріч один одному) значення ?Pcp більше, ніж при прямотечії (газ і рідина рухаються в одну сторону). Отже, протитечія вигідніша, тому що для її здійснення необхідна апаратура меншого розміру. Прямотечію доцільно застосовувати, коли рівноваговий тиск компоненту, який поглинається, над рідиною дуже малий і майже не збільшується при розчиненні газового компоненту. Звичайно це здійснюється в тих випадках, коли компонент газу, який розчиняється, вступає в реакцію з рідиною чи її компонентами (хемосорбція). Прямотечія особливо неефективна для погано розчинних газів.