Розділ 24. ТЕПЛООБМІН ПРИ КИПІННІ В ТРУБАХ І КАНАЛАХ
24.1. Загальні дані і параметри процесу
Найбільш розповсюдженим випадком кипіння в трубах і каналах є кипіння у вертикальних трубах в умовах природної циркуляції. Циркуляцією називається безперервний рух речовини (рідини, газу) на замкненому шляху. Такий рух – природна циркуляція – відбувається у парогенераторах, випарних і вакуум апарата, водяній опалювальній системі та ін. під час їх роботи внаслідок різниці густин рідини в трубах без підігріву і парорідинної суміші в трубах з підігрівом.
Рис.24.1. Схеми циркуляційних контурів з повним (а) і частковим (б) заповненням опускної труби
На рис.24.1,а наведена схема найпростішого циркуляційного контуру, який складається з верхнього і нижнього колекторів, лівої труби з підігрівом і правої – без підігріву. Під час роботи такого контуру у трубі з підігрівом відбувається кипіння рідини і у ній на ділянці Нп рухається паро рідинна суміш. При цьому створюється рушійний напір, рівний різниці тисків
(24.1)
де rсм – густина парорідинної суміші.
Цей напір при усталеному режимі дорівнює сумі опорів, які виникають у контурі під час руху рідини і парорідинної суміші. Рідина з верхнього колектора по трубі без підігріву надходить у нижній колектор, а з нього – у трубу з підігрівом, де відбувається підйомний рух спочатку рідини, а далі – парорідинної суміші. На виході суміші з труби у верхній колектор пара йде до парового простору, а рідина в колекторі, рухаючись зліва направо, знову потрапляє до опускної труби і т.д. Так відбувається циркуляція рідини у замкненому контурі. У розрахунках циркуляції і при аналізі її надійності часто використовують поняття корисного напору ркор рівного різниці між рухомою парою ррух і опором підйомної труби Dрпід.
Промислові випарники часто працюють при неповному заповненні опускної труби (рис.24.1,б). Одною із зручних і наочних характеристик режиму циркуляції є висота п’єзометричного рівня рідини hn, яка відповідає різниці тисків у нижньому і верхньому колекторах.
Режим циркуляції і двофазний паро-рідинний потік характеризуються рядом величин – витратних і дійсних паровмістів. Витратними називаються параметри, які отримуються з рівнянь матеріального і теплового балансу за умови термодинамічної рівноваги фаз і рівності їх середніх швидкостей. Для опису дійсного стану двофазного потоку поряд з витратними користуються і дійсними параметрами.
Масові витрати суміші Gсм у довільному перерізі труби рівні сумі масових витрат рідини G і пари Gп тобто Gсм = G + Gп. За умови термодинамічної рівноваги масові витрати пари можна визначити з рівняння теплового балансу (ісм – і)Gсм = rGп :
(24.2)
де ісм – ентальпія суміші на лінії насичення, Дж/кг.
Витратний масовий паровміст суміші (частка пари у масових витратах суміші – відношення масових витрат пари до витрат суміші) x = Gn/Gсм. Для рівноважного потоку х = (ісм – і)/r. Величину х називають також відносною ентальпією. В інтервалі значень від нуля до одиниці вона дорівнює масовому паровмісту, при від’ємних значеннях х відносна ентальпія характеризує недогрів рідини до температури насичення.
Масова швидкість суміші wм визначається як масові її витрати через одиницю поперечного перерізу труби:
(24.3)
Швидкість циркуляції w0 – швидкість рідини на вході до підйомної труби (швидкість, яку мав би потік, як би його густина була рівна густині рідини при температурі насичення): w0 = Gсм/(Fr), кг/(м2·с).
Кратність циркуляції К – відношення кількості рідини Gц = Gсм, яка надходить в трубу з підігрівом, до кількості пари D, який утворюється у цій трубі за той же час: К = Gц/D, кг/кг. Величина К зворотна масовому паровмісту суміші на виході з труби, яка гріється.
Витратний об’ємний паровміст суміші – відношення об’ємних витрат пари до об’ємних витрат суміші:
(24.4)
де V і Vn – об’ємні витрати відповідно рідини і пари, V = G/r і Vn = Gп/rп.
Приведені швидкості рідини і пари – швидкості фаз, віднесені до всього перерізу труби, тобто швидкості, які мали б фази, як би вони займали не частину перерізу труби (що у дійсності має місце), а весь її переріз w0ў = G/Fr, w0І = Gn/Frn.
Середня витратна швидкість суміші (двофазного потоку)
wсм = w0ў + w0І, (24.5)
чи
(24.6)
Витратна густина потоку (витратна швидкість суміші у даному перерізі труби)
rсм,в = brп + (1 – b)r. (24.7)
Дійсний (напірний) паровміст суміші – частка перерізу труби, яка зайнята парою (відношення площі поперечного перерізу зайнятої парою, до всієї площі перерізу труби) j = Fn/F.
Осереднені дійсні (абсолютні) швидкості пари і рідини
(24.8) і (24.9)
Істині швидкості пари і рідини не рівні, пара рухається з більшою швидкістю. Різниця істинних (абсолютних) швидкостей фаз у двофазному потоці називається відносною швидкістю легкої фази і розраховується за рівнянням wr = wn – wp.
Істинна (напірна) густина суміші (двофазного потоку)
rсм = jrп + (1 – j)r. (24.10)
У двофазних потоках можуть існувати різні режими течії. Єдиної загальноприйнятої класифікації цих режимів не існує. Різні автори користуються різною візуальною класифікацією можливих структур і режимів течії. У даному розділі ці питання подаються дуже стисло – у тій мірі, у якій це необхідно для вияснення особливостей теплообміну при кипінні в трубах і каналах. Тому далі наводиться коротка характеристика основних режимів течії парорідинних потоків у відповідності з термінологією, яка прийнята у теорії теплообміну.
Рис.24.2. Основні режими течії парорідинної суміші у трубах
При висхідному русі двофазного парорідинного потоку у вертикальних трубах виділяють чотири основних режими течії (рис.24.2)
1. Бульбашковий – при цьому режимі парова фаза розподіляється в рідкій у вигляді бульбашок, невеликих у порівнянні з характерними розмірами поперечного перерізу труби.
2. Снарядний – у цьому випадку пара рухається у вигляді крупних витягнутих по осі бульбашок (“снарядів”), поперечні розміри яких співрозмірні з діаметром труби.
3. Емульсійний – форма рухомої суміші, при якій парова фаза розподілена у потоці у вигляді невеликих об’ємів, розділених рідкими плівками.
4. Дисперсно-кільцевий режим руху, при якому пара утворює ядро потоку, а рідина рухається у вигляді плівки на поверхні труби і у вигляді дрібних крапель, розподілених у паровому ядрі.
Граничними випадками дисперсно-кільцевого режиму є: а) кільцевий режим руху, коли вся рідина рухається у вигляді тонкої плівки; б) дисперсний режим руху, коли вся рідина рухається у вигляді дрібних крапель, розподілених у паровому потоці.
Строгого методу кількісної оцінки меж існування різних режимів течії двофазних потоків поки що немає. Тому приходиться обмежуватися тільки якісним і дуже наближеним формулюванням умов і границь існування тих чи інших режимів. При цьому важливим показником є відношення приведених швидкостей фаз w0І/w0ў. Бульбашковий режим відповідає малим величинам цього відношення, а дисперсно-кільцевий – великим. При кипінні в трубах на різних ділянках по висоті можуть мати місце різні режими течії. Можливість їх реалізації і довжина ділянок з різними режимами залежить від багатьох факторів, передусім від паровмісту потоку, тиску, швидкості циркуляції, геометричних розмірів труби та ін.
Таким чином, умови кипіння в трубах у загальному випадку відрізняються
від умов кипіння при вільному русі рідини (у великому об’ємі). При кипінні в трубах на закономірності в умовах вільного руху накладається вплив спрямованого руху потоку парорідинної суміші.
Загальні уявлення про процес кипіння в трубах з природною циркуляцією в основних рисах такий. Ентальпія рідини, яка потрапляє до кип’ятильних (руби з підігрівом) труб, менша ентальпії її при температурі кипіння, яка відповідає тиску у вхідному перерізі труб. Рідина надходить до кип’ятильних труб не догрітою з причини недостачі температури до точки кипіння (при живленні апарата рідиною з температурою нижче температури кипіння) і підвищеного тиску в нижній частині контуру.
Недогрів рідини залежить від інтенсивності нагріву опускних циркуляційних труб. У парогенераторах і випарних апаратах такий грів чи відсутній зовсім (зовнішні циркуляційні труби), чи роль його дуже мала (внутрішні циркуляційні труби у випарниках). Недогрів рідини залежить також від тиску і кратності циркуляції. При великій кратності циркуляції можливий недогрів навіть у випадку живлення апарата відносно перегрітою рідиною, з попереднього корпусу (у багатокорпусних установках).
Внаслідок недогріву рідини у нижній частині підйомної труби відбувається підігрів рідини, що циркулює, до температури кипіння. Переріз труби, де розпочинається видиме кипіння, відповідає так званій точці закипання, а відстань по вертикалі від вхідного перерізу до цієї точки називається висотою точки закипання hт.з (див. рис.24.1,а). Таким чином, виникає загальноприйняте у теорії циркуляції води у парогенераторах уявлення про поділ труби на дві частини: ділянка з нагрівом (економайзерна) і ділянка кипіння.
На ділянці кипіння (від точки закипання до вихідного перерізу) внаслідок підведення тепла відбувається безперервне збільшення паровмісту парорідинної суміші, яка рухається вгору, до максимального його значення у верхньому перерізі труби. При цьому рідина отримує прискорення у потоці двофазної системи пара – рідина. прискорення рідини залежить від теплового навантаження поверхні нагріву і тиску у випарнику. При високих навантаженнях чи при низьких тисках прискорення рідини може бути значним.
Умови теплообміну в циркуляційному контурі достатньо складні, тому що одночасно з місцевим рухом рідини, який відбувається безпосередньо біля поверхні нагріву, відбувається організована циркуляція всієї маси рідини. Існують дві основні причини переміщення частинок рідини і два види руху, які у певній мірі накладаються один на другий: а) рух рідини біля поверхні нагріву, обумовлений ростом і відривом від поверхні нагріву парових бульбашок; б) рух всієї маси рідини з постійною швидкістю на ділянці підігріву і з прискореним на ділянці кипіння, обумовлений природною циркуляцією (роль вільної конвекції із-за наявності в рідині температурного градієнту мала).
Суттєвою особливістю теплової роботи випарників з організованою циркуляцією на відміну від парогенераторів з газовим обігрівом є залежність інтенсивності теплообміну при кипінні в трубах, яка характеризується середнім для всієї поверхні нагріву значенням коефіцієнта тепловіддачі, від швидкості циркуляції рідини, зі зміною якої змінюється довжина економайзерної ділянки і паровмістом суміші у відповідних перерізах кип’ятильних труб.
24.2. Гідродинамічний режим і інтенсивність теплообміну при кипінні у трубах
Неможливо було вияснити щ0-небудь у закономірностях теплообміну при кипінні в трубах до тих пір, поки не було отримано дані про зміну коефіцієнта тепловіддачі по висоті кип’ятильної труби у залежності від гідродинамічного режиму. Головним методологічним недоліком дослідження процесу кипіння було те, що в них визначалося середнє значення a для всієї кип’ятильної труби.
Метод диференціального (зонального) визначення a по висоті труби для вивчення тепловіддачі в контурах випарників з організованою циркуляцією був вперше запропонований і використаний у дослідах в інституті енергетики В.І.Толубінським. Скоро цей метод почав застосовуватися в роботах інших київських дослідників (А.Г.Бондар, М.О.Кичигін і Н.Ю.Тобілевич), а далі отримав широке розповсюдження.
Конструктивно дослідні установки цього виду виконувалися чи з розділом парової камери на ряд самостійних секцій, чи приваркою до кип’ятильної труби у різних місцях по висоті збірників конденсату гріючої пари. Перший варіант конструктивно складніший за другий, але більш надійний і універсальний. Він дозволяє працювати з різними температурними напорами і густинами теплового потоку по висоті труби і забезпечує високу достовірність результатів дослідів (внаслідок надійної деаерації невеликих парових камер та ін.)
Дослідна установка цього виду представляла собою замкнений контур з природною циркуляцією. Основною її частиною була вертикальна парова камера, яка ділилася на 6 секцій по висоті, і розміщена в камері (співвісно з нею) вертикальна труба із зовнішнім нагрівом її поверхні. Всередині труби знизу вгору рухалася рідина і паро рідинна суміш. Поверхня нагріву виконана в двох варіантах: а) латунна труба Н = 1500 мм, d = 35×32 мм; б) стальна труба Н = 1500 мм, d = 38×32 мм.
Досліди виконувалися при різних теплових і гідродинамічних режимах з метою отримання характеристик роботи контуру в цілому і окремих ділянок кип’ятильної труби у широкому діапазоні зміни швидкості циркуляції від мінімального до максимального її значення при різних теплових навантаженнях нагріву і фізичних властивостей киплячої рідини. У дослідах визначалися відносна швидкість пари і детально вивчались прямотечійні і близькі до них режими.
Досліди по кипінню води виконувалися при характерних для промислових випарників теплових навантаженнях від 10 до 90 кВт/м2 при тисках вторинної пари від 20 до 100 кПа і швидкостях циркуляції в межах 0,01...0,75 м/с (висота п’єзометричного рівня рідини знаходилася в межах 7...100% від висоти кип’ятильної труби).
Основні характеристики контуру з природною циркуляцією приведено в узагальнюючому вигляді на рис.24.3, де показана зміна a по висоті труби Н при різних швидкостях циркуляції w0 (і відповідним змінам висоти п’єзометричного рівня hn). Ці залежності дають ясні якісні і кількісні уявлення про картину процесу і про причини зміни aпо висоті труби при різних гідродинамічних режимах.
Рис.24.3.Зміна локальних значень коефіцієнта тепловіддачі по висоті труби при різних швидкостях циркуляції
Крива рис.24.3,а практично постійних значень a по висоті труби відповідає оптимальним значенням величин w0 і hn (w0 @ 0,02 м/с). Крива рис24.3,б характерна для більш високих w0 @ 0,10 м/с, коли з’являється економайзерна ділянка з пониженими значеннями a на початку труби (ліва гілка кривої спрямована випуклістю вгору), далі спостерігається ріст a і у деякому перерізі коефіцієнт тепловіддачі досягає значення, рівного a при даному температурному режимі в умовах оптимуму. При ще більш високих w0 @ 0,30 м/с (крива рис.24.3,в) ліва гілка кривої на певній відстані паралельна осі абсцис, далі значення a збільшується, але стабілізація відбувається в більш високому перерізі, ніж при w0 @ 0,10 м/с. При максимальних w0 @ 0,70 м/с (крива рис.24.3,г) ліва гілка кривої повернена випуклістю вниз, значення a досягає мінімуму в середній частині труби. У верхній частині труби a збільшується до більш високого значення, ніж a при оптимальному режимі. Таке підвищення відбувається у зв'язку з наявністю видимого кипіння і чисельно залежить від співвідношення величини густини теплового потоку і швидкості циркуляції. При швидкості надходження води в трубу меншому, ніж оптимальне значення w0, значення a за напрямком вгору зменшується, і верхня частина труби працює з дуже низькими значеннями a.
Рис.24.4. Залежність середнього значення коефіцієнта тепловіддачі від швидкості циркуляції w0 (1) і п’єзометричного рівня рідини hn (2)
На рис.24.4 показаний характер залежності середнього для всієї поверхні труби значення a у залежності від w0 (крива 1)і hn (крива 2) для повного інтервалу hn від 0 до 100%. У лівій частині кривої 1 спостерігається лінійне інтенсивне збільшення a із збільшенням w0. Максимум кривої відповідає наявності на всій внутрішній поверхні труби плівки рідини, яка її змочує, при мінімальних значеннях w0 і hn, тобто при мінімальному підвищенні гідростатичного тиску у вхідному перерізі труби. Зі збільшенням w0 біля максимуму значення a на порівняно короткій ділянці помітно зменшується, далі спостерігається плавне зменшення a і біля максимальних w0 деяке збільшення середніх значень a, які залежать від співвідношення q і w0. При низьких теплових навантаженнях 10...25 кВт/м2 закономірності зміни середніх і локальних a залишаються такими ж. Але оптимальний режим відповідає більш високим значенням hn, а зменшенняa при відхиленні від оптимального hn відбувається більш стрімко.
На цій же дослідній установці виконані дослідження по кипінню цукрових розчинів. Загальною метою цих дослідів було вияснення впливу в’язкості рідини на інтенсивність теплообміну при кипінні і вияснення взаємозв’язку між теплообміном і гідродинамічним режимом при кипінні в’язких розчинів. Заодно рішалася суттєва практична задача – отримання надійних даних з a для цукрових розчинів у вертикальних випарниках. Виконані дослідження охоплювали область концентрацій розчинів до 65% СР (сухих речовин) і низьких температур кипіння до 60 °С, які відповідають умовам промислової практики.
Виявлено, що характер зміни a по висоті труби при різних гідродинамічних режимах для теплових потоків q > 20 кВт/м2 залишаються такими ж, як при кипінні води (див. рис.24.3), але при hn = 100% a у верхній частині труби значно вище середнього a оптимального режиму. Вплив більшої швидкості потоку для цукрових розчинів значніший, ніж при кипінні води, внаслідок низьких абсолютних значень a при кипінні розчинів в умовах вільного руху.
Разом з тим досліди показали, що при певних співвідношеннях температурного напору, геометричних розмірів труб і властивостей киплячої рідини можливі випадки, коли крива зміни a по висоті труби за оптимального режиму набуває незвичайний вигляд. Замість кривої, яку можна апроксимувати прямою лінією, паралельною осі абсцис, залежність a =a (Н) виражається кривою, поверненою випуклістю вгору. Спостерігається явно виражений максимум a у середній по висоті частині труби. Економайзерна ділянка зі зменшеними a існує при понижених значеннях a на верхній ділянці.
Такі залежності отримані в дослідах кипінні цукрових розчинів високої концентрації при низьких температурних напорах і малих q. Причиною цього є відносно великий вплив при вакуумі збільшення гідростатичного тиску в нижній частині труби за умови невеликого DТ, і більшій висоті hn (із-за малого теплового навантаження). Певний внесок робить ріст концентрації по висоті труби при малій кратності циркуляції.
Основним фактором, який визначає можливість такої конфігурації кривої a =a (Н), є співвідношення між підвищенням гідростатичного тиску в нижній частині труби і температурним напором. Подібна конфігурація можлива при кипінні в довгих трубах (у випадку значної швидкості рідини при прямоточному режимі і великому відношенні довжини труби до діаметра).
При заданих властивостях рідини існує доцільність сполучення тиску вторинної пари, температурного напору і геометричних розмірів труб, за яких величина економайзерної ділянки в умовах оптимуму може бути зведена до мінімуму (практично виключена). Розв’язок цієї задачі полегшується у багатокорпусних випарних установках, коли рідина надходить з попереднього корпуса перегрітою.
Величину оптимального значення hn не можна вважати сталою для даного корпуса випарної станції і такою, що залежить тільки від концентрації розчину. Оптимальна висота hn – складна функція не тільки концентрації розчину, але і ряду інших факторів: теплового навантаження, тиску вторинної пари та ін.
Конструкція дослідної установки дала можливість виконати серії дослідів при прямоточному і близького до нього режимах. Дослідження поставлені з метою визначення інтенсивності теплообміну у верхній частині кип’ятильної труби при кратності циркуляції К = 1...3 і для знаходження оптимальних значень швидкості циркуляції w0 і висоти п’єзометричного рівня рідини hn.
Дослідним шляхом отримано зміну у часі швидкості і кратності циркуляції К, висоти hn, коефіцієнта тепловіддачі a у верхній (шостій) секції, середнього a для труби (виключаючи шосту секцію) і температурного напору між поверхнею нагріву і рідиною. Крім цього окремо вивчено вплив недогріву рідини, що циркулює, на інтенсивність теплообміну в нижній частині труби. Багатократне повторення досліджень дозволили точно визначити величини w0 і hn, які відповідають максимальним значенням a для всієї кип’ятильної труби.
Дослідами виявлено, що навіть за такої малої циркуляції, як К = 1,4, тобто при масових паровмістах у вихідному перерізі порядку 70%, середній коефіцієнт тепловіддачі a у шостій (останній) секції висотою 250 мм зберігається відносно велике значення, яке складає 60...70% нормального значення a для даного теплового режиму.
У той же час виявлено, що при малих крайностях циркуляції, хоч середнє значення a для верхньої секції і зберігається досить високим, але зростають пульсації і відбуваються різкі коливання температурного напору між стінкою і рідиною (навіть у перерізі, розташованому на 80 мм нижче вихідного перерізу труби) і величина a внаслідок неповного і періодичного змочування поверхні нагріву рідкою плівкою з наступним повним чи частковим її зникненням.
При прямоточному режимі навіть значний недогрів рідини, яка надходить до труби, практично не впливає на інтенсивність теплообміну в нижній частині труби, а веде тільки до невеликого підвищення hn. При багатократній циркуляції і недогріві рідини теплообмін у нижній частині різко погіршується, а hn дуже зростає.
За режимів, близьких до прямоточних, втрати на вході на тертя і прискорення малі, і величина hn визначається вмістом рідкої фази у кип’ятильній трубі. Для цих умов роботи труби (у відношенні фізичних властивостей робочих тіл, температурного режиму та ін.) існує критичний вміст води, нижче якого інтенсивність теплообміну і надійність охолодження верхньої частини труби зменшуються. Величину цього вмісту води практично можна виразити через висоту п’єзометричного рівня.
Дослідами на установках з латунною і сталевою поверхнями нагріву виявлена фізична картина проходження процесу в кип’ятильній трубі з
природною циркуляцією при різних гідродинамічних режимах. Дослідно виявлено існування такого гідродинамічного режиму, коли економайзерна ділянка практично відсутня, кипіння відбувається по всій довжині труби. При цьому режимі проходження процесу в трубі відносно його фізичної суті аналогічне такому в умовах вільного руху (у великому об’ємі рідини) і підпорядковується тим же закономірностям. Оптимальний режим роботи труби настає при малій абсолютній швидкості циркуляції і відповідному водо вмісті у кінцевому перерізі труби. За цих умов локальні значення a, віднесені до різниці між температурою стінки і температурою кипіння рідини при тиску в паровому просторі сепаратора, по висоті труби практично однакові і чисельно дорівнюють значенням a при кипінні у великому об’ємі рідини; економайзерна ділянка практично відсутня; забезпечено наявність змочування плівкою рідни поверхні нагріву у верхній частині труби.
Умовам оптимуму відповідає певна висота п’єзометричного рівня рідини hn. При знижені hn настає погіршення теплообміну у верхній частині труби, при підвищенні hn економайзерна ділянка набуває помітних розмірів і відбувається зменшення інтенсивності теплообміну в нижній частині труби.
При оптимальному режимі зміни гідродинамічних умов по висоті труби у зв'язку зі змінним паровмістом практично не відбувається зміна локальних a, що пояснюється малими абсолютними значеннями швидкості рідкої фази як на початку, так і в кінці труби, не дивлячись на значне відносне прискорення рідини. При підвищених швидкостях w0 > 0,5 м/с (при режимах близьких до hn = 100%) відбувається зростання значення a у зоні кипіння – у верхній частині труби. Це зростання залежить від співвідношення величин швидкості циркуляції w0 і a при кипінні в умовах вільного руху і особливо помітне при малих абсолютних значеннях a. Тому паровміст сам по собі не характеризує процес у різних перерізах кип’ятильної труби. До тих пір поки існує плівка рідини, що змочує поверхню, паровміст не впливає на інтенсивність процесу. Суттєво може впливати пов’язане зі зміною паровмісту прискорення рідкої фази у тих випадках, коли абсолютні значення швидкості рідини достатньо великі. Те саме стосується і паровмісту у вихідному перерізі труби. Рекомендувати певне цифрове значення максимального паровмісту неможна, тому що він може змінюватися в залежності від абсолютних значень приведених швидкостей рідини і пари.
Середні значення a при кипінні в трубі суттєво і складно залежать від швидкості циркуляції, про що свідчить рис.24.4. При значеннях w0 сильно відмінних від оптимального, величина a зменшується приблизно до 0,7 від оптимального a. Внаслідок вивчення процесу можна зробити висновок про вплив геометричних факторів (діаметра і довжини труби) на величину a при кипінні в трубах випарників з природною циркуляцією. В області оптимальних режимів геометричні фактори не впливають на інтенсивність процесу.
Порівняльними дослідами при кипінні у відносно гладкій латунній і шорсткій сталевій трубі не виявлена однозначна і така, що має практичне значення залежність a від матеріалу труби при однакових q.
24.3. Розрахунок оптимального гідродинамічного режиму
Для масової частки рідини 1 – х у паро рідинній суміші, яка витікає з підйомної труби циркуляційного контуру, можна написати таке співвідношення:
(24.11)
Для того щоб поверхня нагріву безперервно змочувалася плівкою рідини, яка стікає у тому ж напрямку, що і пара, необхідно дотримуватися умови wn > wr. Ця умова обов’язкова, тому що у випадках висихання плівки, періодичних її розривах, змочування нею тільки частини периметру, знакозмінного руху і інших порушень режиму її течії буде спостерігатися зменшення коефіцієнта a2 від стінки труби до киплячої рідини. У випарниках з паровим нагрівом коефіцієнти тепловіддачі при конденсації і кипінні – величини одного порядку. Тому зменшення a при кипінні призводить до великого зменшення коефіцієнта теплопередачі і до зменшення продуктивності випарника.
Тому що у загальному випадку wn = w0І/j, з умови wn > wr, виходить, що об’ємний паровміст у вихідному перерізі підйомної труби менше відношення приведеної швидкості пари до її відносної швидкості j < w0І/wr. Цю нерівність можна представити наступним чином:
(24.12)
а дійсний об’ємний вміст води пароводяної суміші буде
(24.13)
Величина Djр характеризує запас дійсного об’ємного вмісту води у паро-рідинній суміші.
Умови надійності підтримки високого значення a можна сформулювати наступним чином: Djр > 0.
Окремі досліди, виконані з метою вияснення величини Djр, показали, що необхідний Djр у випарниках низького тиску при різних режимах на відміну від w0 і К зберігає практично постійне мале значення у межах 0,01...0,015, тобто велике значення a у верхній частині труби зберігається при режимах недалеких від прямоточних.
Швидкість циркуляції w0 можна відшукати наступним чином. За поглинанням тепла поверхнею нагріву розраховується приведена швидкість пари у кінці підйомної труби контуру з природною циркуляцією w0І. Далі визначається дійсний об’ємний паровміст суміші j = w0І/wr – Dj . Величина Dj (рівна за абсолютним значенням Djр) відповідає запасу об’ємного вмісту води і може прийматися рівною 0,015.
Значення wr необхідно брати з кривих, побудованих по дослідним даним для wr =wr(w0, w0''). При невеликих значеннях w0, характерних для випарників, між wr і w0'' існує лінійна залежність wr = а + bw0''. Оскільки і в цій області wr залежить, крім w0'', також від w0, то розрахунок у загальному випадку виконується методом послідовних наближень (попередньо задаємося очікуваною величиною w0 і спів ставляючи її з отриманим внаслідок розрахунку значенням w0), хоч практично у цьому немає необхідності. У тих випадках, коли виникає така необхідність, розрахунок досягає мети при одному перерахунку.
В області, яка нас цікавить
(24.14)
Згідно дослідних даних можна приймати а = 0,85; b = 1,02 (при характерних для випарників низьких тисках). За знайденим значенням j можна знайти масовий вміст води пароводяної суміші:
(24.15)
Мінімальна швидкість циркуляції
(24.16)
Висота п’єзометричного рівня рідини hn є функцією напірної густини rн парорідинної суміші і втрат на тертя та прискорення (втрати на вході дуже малі внаслідок малого значення w0). Головною складовою ghnr є тиск обумовлений стовпом суміші, втратами на тертя і прискорення мають другорядне значення. Позначивши цей тиск через ghнr, а величину втрат відповідно через Dрт і Dрпр, можна записати
ghnr = ghнr + Dрт + Dрпр. (24.17)
Таким чином, задача зводиться до визначення hн, Dрт і Dрпр. Величина w0'' відома, а відповідна оптимуму w0 знайдена, то розв’язок поставленої задачі можна довести до кінця. Очевидно, що
(24.18)
Не зупиняючись на елементарних викладках, можна привести кінцевий вираз для rн у довільному перерізі ділянки випарювання:
(24.19)
де wp – абсолютна швидкість рідини у даному перерізі.
Тому що w0'' < wp + wr, то w0''rп/(wp + wr) < rп, то урахування цього члена не представляє принципових труднощів і не має практичного змісту, тому що rп у промислових випарниках дуже мала в порівнянні з rн. Тому доцільно обмежитися таким виразом:
(24.20)
Абсолютна швидкість рідини у залежності від w0, w0'' і wr, виражається так:
(24.21)
Складова висоти п’єзометричного рівня, обумовлена напірною густиною суміші:
(24.22)
Можна бачити, що розв’язок задачі зводиться до визначення першого інтегралу; другий інтеграл представляє собою тільки невелику поправку.
Для умов оптимуму при постійному за висотою труби теплового навантаження і wr = а + bw0'' перший інтеграл приводиться до виду
(24.23)
де w0І – приведена швидкість пари у вихідному перерізі кип’ятильної труби.
Підстановкою за методом Ейлера підінтегральна функція приводиться до раціонального вигляду:
(24.24)
де
За цих умов
(24.25)
Другий член виразу для hн в (24.22) представляє собою поправку Dhн, величина якої на порядок менша за hнў. Для визначення цієї поправки нема змісту використовувати громіздку формулу, яка отримується при знаходженні другого інтегралу в (24.22). Величину Dhн можна визначити з простого співвідношення, використовуючи середні значення`rn,`w0 і`wp. При цьому
Втрати на тертя (Dрт) і прискорення (Dрпр) розраховуються по формулам, прийнятим для двофазного потоку при розрахунках парогенераторів.
Викладений метод дозволяє теоретично використовувати вплив різних факторів на величину hn. При виконанні варіантних розрахунків для орієнтовної оцінки hn можна користуватися наближеним співвідношенням
(24.26)
Використовуючи наведені співвідношення, можна виконувати аналіз впливу на hn любого з визначальних факторів. До найбільш суттєвих з них відносяться властивості рідин і розчинів, тиск гріючої і вторинної пари, ступінь чистоти поверхні нагріву, густина теплового потоку.
|