ПЕРЕДМОВА

Теорія тепло і масообміну розглядає один із важливих розділів технічної теплофізики. Вона ґрунтується на таких дисциплінах, як фізика, термодинаміка і газова динаміка. Але інтенсивний розвиток теорії теплообміну, пов’язаний в основному з вимогами нової техніки і технології, призводить до того, що практично будб-який, навіть самий новий підручник, не в змозі представити останні досягнення в області теорії теплообміну і ознайомити з сучасними методами розрахунку теплообміну, які використовуються в провідних конструкторських бюро країни.

Виходячи з цього, при викладі основ теорії теплообміну ми намагалися в міру можливості врахувати останні тенденції в цій області. Так, наприклад, в традиційному розділі “Теплопровідність” викладені як методи числового розв’язку диференціальних рівнянь теплопровідності, так і загальні аналітичні методи.

Розділ «Конвективний теплообмін в однорідному середовищі» ґрунтується на теорії теплового пограничного шару, яка в останній час отримала інтенсивний розвиток. Емпіричні критеріальні формули приводяться тільки у тих випадках, коли теорія пограничного шару не дає задовільних результатів (в області відриву пограничного шару, під час поперечного обтікання труб, під час руху рідини в шорстких трубах та ін.).

Розглянуто процеси теплообміну при надзвукових і гіперзвукових швидкостях і хімічних реакціях. Досить докладно розглянуті методи теплового і хімічного захисту (плівкове і пористе охолодження), які представляють великий інтерес для засобів нової техніки і технології.

До розділу «Теплообмін шляхом природної конвекції» включено методи числового розв’язку системи диференціальних рівнянь.

На закінчення автори щиро дякують рецензентів докторів технічних наук, Майстренка О.Ю., Півня О.Н. і Шурчкову Ю.О.

Професора Віталій Кулінченко, Станіслав Ткаченко