Розрахунок котлоагрегату складний, тому його ділять на кілька розрахунків.
Тепловий розрахунок проводиться незалежно від інших розрахунків, а інші не можна проводити без врахування результатів теплового.
Існує два види теплового розрахунку:
– конструктивний – коли задана тільки конструктивна схема та основні параметри теплоносіїв в характерних точках і слід визначити розміри поверхонь всіх елементів;Розрахунки поверхонь нагріву ґрунтуються на емпіричний величинах втрат теплоти з хімічною та механічною неповнотою згорання, через огородження котла, які отримані з досвіду котлобудування. Об’єми та ентальпії продуктів згорання розраховуються на основі стехіометричних коефіцієнтів. Величиною коефіцієнту надлишку повітря задаються. Всі поверхні теплообміну розраховуються на основі балансових рівнянь та емпіричних рівнянь по інтенсивності тепловіддачі.
В елементах котла теплота передається конвекцією, випроміненням, а через стінку труби – теплопровідністю. В залежності від домінуючого способу передачі теплоти поверхні поділяються на радіаційні та конвективні.
В топці випроміненням передається 90% теплоти, а в ширмових поверхнях і фестоні – 60…70%. Тому ці поверхні відносять до радіаційних.
В пароперегрівниках конвекцією передається 70…80% теплоти, а в економайзерах та повітропідігрівниках – 95% і більше. Тому такі поверхні називають конвективними.
Напіврадіаційними називають пароперегрівники, в яких частина поверхні знаходиться в топці.