І.І.Ваганов, І.В.Маєвська, М.М.Попович

РОЗРАХУНОК ОСНОВ І ФУНДАМЕНТІВ НА ЕОМ

Курсове та дипломне проектування

Вступ

1 Загальні положення з розрахунку і проектування основ і фундаментів

2 Підготовка даних для проектування основ та фундаментів

3 Розрахунок та проектування фундаментів мілкого закладання

4 Розрахунок пальових фундаментів

5 Розрахунок деформацій основ

6 Перевірка слабкого підстилкового шару і проектування ґрунтових подушок

Література

2 Підготовка даних для проектування основ та фундаментів

2.6  Збирання  навантажень

2.6.1 Навантаження і впливи, що враховуються при розрахунках

Навантаження і впливи на основи, які передаються фундаментами споруд, повинні визначатись розрахунком, як правило, з урахуванням спільної роботи споруди і основи.

Величини навантажень і впливів на споруду або її окремі елементи, коефіцієнти надійності за навантаженнями, а також можливі поєднання навантажень приймають згідно з вимогами [8].

Навантаження на основу допускається визначати без урахування їх перерозподілу надфундаментною конструкцією при розрахунках:

а) основ будівель і споруд третього класу;

б) загальної стійкості масиву ґрунту основи спільно зі спорудою;

в) середніх значень деформацій основи;

г) деформацій основи у стадії прив'язки типового проекту до місцевих ґрунтових умов.

Розрахунок основ за деформаціями повинен виконуватись на основне поєднання навантажень (включаючи постійні, тривалі та короткочасні навантаження), а розрахунок за несучою спроможністю - на основне, а при наявності особливих навантажень - на основне і особливе поєднання.

При цьому навантаження на перекриття і снігові навантаження, які відповідно до [8] можуть відноситись як до тривалих (при урахуванні зниженого нормативного значення), так і до короткочасних (при урахуванні повного нормативного значення), при розрахунках основ за несучою спроможністю враховуються як короткочасні, а при розрахунках за деформаціями - як тривалі. Навантаження від рухомого підйомно-транспортного обладнання в обох випадках враховуються як короткочасні.

В розрахунках основ необхідно враховувати навантаження від матеріалів і обладнання, які розміщуються безпосередньо на ґрунті поблизу фундаментів.

Зусилля у конструкціях, які спричиняються кліматичними температурними впливами, при розрахунках основ за деформаціями не враховуються, якщо відстань між температурно-осадовими швами не перевищує значень, які вказані у нормах з проектування відповідних конструкцій.

Розрахункове значення навантаження потрібно визначати як добуток його нормативного значення на коефіцієнт надійності за навантаженнями, що приймається при розрахунках на міцність і стійкість у відповідності з [8], а при розрахунках за деформаціями - дорівнює одиниці.

В будівлях зі статично визначеною розрахунковою схемою на фундаменти передається навантаження, яке збирається на колону або стіну з вантажних площ перекриттів. Для будівель зі статично невизначеною розрахунковою схемою навантаження на фундамент визначають з урахуванням:

а) перерозподілу їх за рахунок жорсткості верхньої будови;

б) перерозподілу їх за рахунок піддатливості основи, тобто з урахуванням спільної роботи основи і надземних конструкцій.

Методи урахування спільної роботи системи  основа - фундамент -надфундаментна будова  можна поділити на 3 групи [9].

1. Комплексний спільний розрахунок надземної будови, фундаменту і ґрунтової основи.

2. Розрахунок основ і фундаментів з урахуванням попередньо визначеної жорсткості будівлі або споруди.

3. Використання при проектуванні основ і фундаментів корегуючих коефіцієнтів та рекомендацій, які враховують особливості жорсткості споруди.

Перша група методів розглядає споруду, фундамент і основу як неподільне ціле, яке деформується сумісно. При цьому можуть використовуватись різні розрахункові схеми. Наприклад, система основа - фундамент - наземна будова замінюється еквівалентною стержньовою системою або системою скінчених елементів при використанні методу скінчених елементів. Реалізація таких розрахункових схем потребує ЕОМ великої потужності. Тому використовують також спосіб послідовних наближень, який заснований на роздільних розрахунках надземної будови і фундаменту на піддатливій основі з подальшим уточненням зусиль і переміщень на контакті.

Друга група методів передбачає інтегральне оцінювання жорсткості надфундаментної конструкції і використовується при розрахунках конструкцій на пружній основі. Наприклад, розрахунок крупнопанельних будівель на нерівномірні осідання основи ведуть, замінюючи коробку будівлі або несучу стіну балочною системою на пружній основі. Успішне застосування цих методів в значній мірі залежить від вірної оцінки жорсткості конструкції.

Третя група методів об'єднує засоби оцінювання спільної роботи основи і верхньої будови, в яких жорсткість надфундаментних конструкцій враховується приблизно за допомогою корегувальних коефіцієнтів та класифікацій споруд за жорсткістю. Діючі норми [6] за міру жорсткості будівель і споруд приймають відношення довжини будівлі (або її відсіку) L до її висоти Н: L/Н.

Будівлі з жорсткою конструктивною схемою, маючи високу міцність і загальну просторову стійкість, забезпечують рівномірну деформацію системи основа - верхня будова і допускають збільшення граничних осідань споруд. Тому розрахунковий опір грунту основи під жорсткою будівлею може бути підвищений введенням коефіцієнта умов роботи gс2 [6]. Для будівель з гнучкою конструктивною схемою gс2 = 1.

Крім того, норми [6] при призначенні граничних значень деформацій основ ураховують чутливість будівель і споруд до нерівномірних осідань.

При курсовому проектуванні навантаження приймають без урахування їх перерозподілу за рахунок піддатливості основи і жорсткості верхньої будови. При цьому збирання навантажень на фундамент робиться з вантажних площ у припущенні статичної визначеності надземних конструкцій.

При дипломному проектуванні навантаження на обрізі фундаменту можуть бути підраховані на основі статичного розрахунку каркасу будівлі або якогось іншого з названих вище методів.

При використанні алгоритмів, наведених в розділах 3 і 4, для розрахунку фундаментів всі вертикальні навантаження потрібно збирати на рівні обрізу (власна вага фундаменту враховується у процесі розрахунку основи), а моментні - на рівні підошви фундаменту.

Нижче наведені алгоритми збирання навантажень без урахування їх перерозподілу за рахунок піддатливості основи і жорсткості верхньої будови для будівель з такими конструктивними схемами: багатоповерхова безкаркасна, одноповерхова каркасна з крановим навантаженням, багатоповерхова каркасна. Такі схеми найчастіше зустрічаються на практиці.

2.6.2 Поєднання навантажень

Розрахунок конструкцій та основ за граничними станами першої і другої груп слід виконувати з врахуванням найбільш несприятливих поєднань навантажень чи відповідних їм зусиль. Ці поєднання встановлюються виходячи з аналізу реальних варіантів одночасної дії різних навантажень для розглянутої стадії роботи конструкції чи основи з врахуванням можливості появи різних схем прикладання тимчасових навантажень чи при відсутності деяких із навантажень.

При врахуванні поєднань, що включають постійні і не менше двох тимчасових навантажень, розрахункові значення тимчасових навантажень або відповідних їм зусиль слід помножити на коефіцієнти поєднань, які дорівнюють: для тривалих навантажень Y1 = 0,95; для короткочасних Y2 = 0,9 (в основних комбінаціях).

При врахуванні основних поєднань, які включають постійне навантаження і одне тимчасове, коефіцієнт поєднань не враховується.

При виконанні курсового проекту допускається не складати всі можливі варіанти поєднань навантажень, а порівняти 2-3 наперед відомі найбільш несприятливі для фундаментів поєднання.

2.6.3 Збір навантажень на фундаменти безкаркасної багатоповерхової споруди

Несучими елементами безкаркасної будівлі є стіни. Навантаження від стіни на фундамент збирається з одного погонного метра. Якщо стіна є зовнішньою і має віконні прорізи, то для уточнення ваги стіни, яка приходиться на 1 п.м. фундаменту, навантаження збирається на ділянку стіни між осями віконних прорізів, а потім ділиться на відстань між ними. Несучі стіни сприймають навантаження від перекриттів, а самонесучі - тільки від власної ваги і вітру (якщо стіна зовнішня). На рис. 2.1 показані вантажні площі перекриттів для будівлі з поздовжніми несучими стінами. Поперечні несучі стіни у даному випадку вантажних площ не мають.

Будемо розглядати навантаження на фундаменти від несучих стін: зовнішньої і внутрішньої (навантаження на інші фундаменти будівлі можна зібрати аналогічно, але воно буде мати менше складових).

Збирання навантажень починаємо з постійних.

Вертикальні постійні навантаження

а) вага покриття:

Nпокр. зовн. = qпокр. × Азовн., кН;                                  (2.24)

Nпокр. вн. = qпокр. × Авн., кН,                                       (2.25)

де qпокр. - вага квадратного метра покриття, кН/м2;

Азовн., Авн. - вантажні площі, відповідно, для зовнішньої і внутрішньої несучих стін, м2 (рис. 2.1).

 

Рисунок 2.1 – Схематичний план будівлі та вантажні площі для розрахункових фундаментів

б) Вага перекриттів:

Nпер. зовн. = qпер. × Азовн. × n, кН;                               (2.26)

Nпер.вн. = qпер. × Авн. × n, кН,                                     (2.27)

де qпер. - вага квадратного метра перекриття, кН/м2;

Азовн., Авн. - теж, що в формулах (2.24, 2.25);

n - кількість перекриттів, які передають навантаження на дану стіну;

в) вага зовнішньої стіни визначається безпосередньо як сума ваги елементів стіни, що входять в її ділянку довжиною b (рис.2.1) і висотою Нзов. (висота зовнішньої стіни від карнизу до обрізу фундаменту, рис. 2.2). Для цегляної стіни її можна визначити за формулою:

Nст. зов. = dзов. × (Нзов. × b – Sпрор.) × gст., кН            (2.28)

де dзов. - товщина зовнішньої стіни, м;

Sпрор. - площа віконних прорізів на ділянці стіни довжиною b і висотою Hзов.;

gст. - питома вага матеріалу стіни, кН/м3.

Для приблизних розрахунків (у навчальних проектах) навантаження на зовнішню несучу стіну можна збирати одразу на 1 п.м., а наявність віконних прорізів враховувати шляхом введення знижувального коефіцієнта, який залежить від кількості і площі вікон. Але у цьому випадку вантажна площа для зовнішньої стіни, так само як і для внутрішньої, буде мати ширину 1 м. Наприклад, вага зовнішньої стіни з площею вікон 40% від площі стіни:

Nст. зовн. = dзов. × Нзов. × gст. × 0,6, кН,                      (2.29)

г) вага віконного скла;

Nскл. зов. = gскл. × Sпрор., кН                                       (2.30)

де gскл. - вага квадратного метра віконного скла, кН/м2,

д) вага внутрішньої стіни:

Nст. вн. = dвн. × Нвн. × gст., кН,                                    (2.31)

де dвн. - товщина внутрішньої стіни, м;

Нвн. - висота внутрішньої стіни, м, (див. рис.2.2).

 

Горизонтальні постійні навантаження

а) тиск ґрунту на стіну підвалу (рис. 2.2):

- рівнодіюча активного тиску засипання ґрунту (ЕA) згідно з відомою формулою Кулона:

,                                     (2.32)

де g - середня питома вага ґрунту засипання, кН/м3;

db - глибина підвалу від рівня планування, м ;

j - розрахункове значення кута внутрішнього тертя ґрунту засипання, град.

Через те, що ЕA прикладена вище підошви фундаменту, вона буде спричинювати на рівні підошви фундаменту згинаючий момент:

Мгрунту = ЕА × hA,                                                      (2.33)

де hA - плече рівнодіючої тиску грунту, яке дорівнює    (d1 - глибина закладання фундаменту нижче підлоги підвалу), м.

 

 

Рисунок 2.2 – Схема до визначення навантажень на фундаменти

Вертикальні тимчасові навантаження

а) вага перегородок:

Nn-k, зов. = qn-k Aзов.n, кН;                                          (2.34)

Nn-k, вн. = qn-k Aвн.n, кН,                                            (2.35)

де qn-k - вага перегородок, приведена до одного квадратного метра площі, яку згідно з [8] необхідно приймати не менше 0,5 кН/м2;

б) снігове навантаження:

Nсн. зов. = SАзов., кН;                                                 (2.36)

Nсн. вн. = SАвн., кН;                                                    (2.37)

де S - нормативне значення снігового навантаження на 1 м2 вантажної площі, яке визначається за формулою

S = S0m, кН/м2,                                                          (2.38)

де S0 - вага снігового покриву на 1 м2 горизонтальної поверхні землі, яка приймається згідно з вказівками п. 5.2 [8] кН/м2;

m - коефіцієнт переходу від ваги снігового покриву землі до снігового навантаження на покриття, який приймається згідно з вказівками п.п. 5.3-5.6 [8];

в) тимчасове навантаження на перекриття горища:

Nгорищ. зов. = qгорищ. Азов., кН;                                   (2.39)

Nгорищ. вн. = qгорищ. Авн., кн.,                                      (2.40)

де qгорищ. - навантаження на 1 м2 перекриття горища, кН/м2, яке при відсутності спеціальних даних може прийматись за табл. 2.13;

г) тимчасове корисне навантаження на перекриття:

                                    (2.41)

                                         (2.42)

де q - нормативне рівномірно розподілене навантаження на перекриття, кН/м2, яке приймається згідно з завданням або за таблицею 2.13;

Yn - коефіцієнт зниження навантаження, який знаходиться згідно  з п.п. 3.8, 3.9 [8].

Горизонтальні тимчасові навантаження

а) навантаження від вітру:

На рис. 2.2 показана схема дії вітрового навантаження на вертикальну стіну. Згідно з [8], воно зростає з висотою ділянками. У межах кожної ділянки вважаємо вітрове навантаження рівномірно розподіленим по площі. Результуюча зосереджена сила для кожної ділянки:

Qв1 = w0k1cAв1, кН;                                                   (2.43)

Qв2 = w0k2cAв2, кН;                                                   (2.44)

Qв3 = w0k3cAв3, кН;                                                   (2.45)

Qв4 = w0k4cAв4, кН;                                                  (2.46)

де w0 - нормативне значення тиску вітру, яке приймається для заданого району відповідно до вказівок п. 6.4 [8];

k1, k2, k3, k4 - коефіцієнти, які враховують зміну тиску вітру в залежності від висоти над поверхнею землі і типу місцевості, п. 6.5 [8];

с - аеродинамічний коефіцієнт, який приймається відповідно до вказівок п. 6.6 [8];

Aв1, Aв2, Aв3, Aв4 - вертикальні вантажні площі, м2:

Aв1 = b5, м2;

Aв2 = b5, м2;

Aв3 = b10, м2;

Aв4 = b(h3 – 20), м2; (див. рис. 2.2).

Таблиця 2.13 - Нормативні рівномірно-розподілені навантаження на перекриття та сходи [табл.3, 8]

Будівлі та приміщення

Нормативні значення навантажень, кПа

повне

знижене

 

1

2

3

 

1.Квартири житлових будинків, спальні приміщення, дитячі дошкільні заклади, житлові приміщення будинків відпочинку та пансіонатів, гуртожитків і готелів, палати лікарень та санаторіїв, тераси

1,5

0,3

 

2.Службові приміщення адміністративного, інженерно-технічного, наукового персоналу організацій і установ, класні приміщення установ освіти, побутові приміщення (гардероби, душові, умивальні, туалети) промислових підприємств, суспільних будівель та споруд

2,0

0,7

 

3.Кабінети і лабораторії установ охорони здоров'я, освіти, науки; приміщення електронно-обчислювальних машин; кухні суспільних будівель; технічні поверхи; підвальні приміщення

не менше 2,0

не менше 1,0

4. Зали:

а) читальні

б) обідні (в кафе, ресторанах, столових)

в) зборів і нарад, чекання, глядачеві та концертні, спортивні

г) торгові, виставочні, експозиційні


2,0

3,0

 

4,0

не менше 4,0


0,7

1,0

 

1,4

не менше 1,4

5. Книгосховища, архіви

не менше 5,0

не менше 5,0

 

6. Сцени видовищних підприємств

не менше 5,0

не менше 1,8

 

7. Трибуни:

а) із закріпленими сидіннями

б) для стоячих глядачів


4,0

5,0


1,4

1,8

8. Приміщення горищ

0,7

-

 

9. Покриття на ділянках:

а) з можливим накопиченням людей (котрі виходять з виробничих приміщень, залів, аудиторій тощо)

б) які використовуються для відпочинку

в) інші



 

4,0

1,5

0,5



 

1,4

0,5

-

Продовження таблиці 2.13

 

1

2

3

 

10. Балкони (лоджії) з урахуванням навантаження:

а) рівномірного на дільниці шириною 0,8 м уздовж огорожі

б) суцільного рівномірного по площі балкону (лоджії), дія котрого більш несприятлива, ніж за позицією 10,а.



4,0



2,0



1,4



0,7

11. Дільниці обслуговування і ремонту обладнання у виробничих приміщеннях

не менше

1,5

 

-

12. Вестибюлі, фойє, коридори, сходи, які примикають до приміщень у позиціях:

а) 1, 2 та 3

б) 4, 5, 6 та11

в) 7



3,0

4,0

5,0



1,0

1,4

1,8

13. Перони вокзалів

4,0

1,4

 

14. Приміщення для худоби:

а) дрібної


б)великої


не менше

2,0

не менше

5,0


не менше

0,7

не менше

1,8

 

Горизонтальне вітрове навантаження перерозподіляється за рахунок жорсткості верхньої будови та піддатливості основ і передається на фундаменти у вигляді згинальних моментів, поперечних і поздовжніх сил.

В курсовому і дипломному проектуванні допускається приблизна методика визначення впливу вітрових навантажень на фундаменти зовнішніх стін, яка полягає в тому, що:

- визначають моменти від кожної складової навантаження відносно центра ваги підошви фундаменту (у припущенні, що стіна - консольна балка, яка жорстко защемлена у ґрунті):

Mв1 = Qв1h1, кН×м;                                                     (2.47)

Mв2 = Qв2h2, кН×м;                                                     (2.48)

Mв3 = Qв3h3, кН×м;                                                     (2.49)

Mв4 = Qв4h4, кН×м,                                                     (2.50)

де h1, h2, h3, h4 - плечі сил Qв1, Qв2, Qв3, Qв4 відносно підошви фундаменту (рис. 2.2);

- визначають сумарний момент від вітрового навантаження:

Мв = Мв1 + Мв2 + Мв3 + Мв4;                                    (2.51)

- вважаючи, що сумарний момент привантажує зовнішню стіну, що знаходиться з підвітряного боку будинку, визначають вертикальне навантаження на її фундамент:

Nв = Мв/(2×L), кН,                                                     (2.52)

де L - прогін будівлі (див. рис. 2.2).

Зібрані навантаження для зручності складення поєднань доцільно звести в таблицю, прикладом якої є таблиця  2.14.

Слід пам'ятати, що для зовнішньої стіни, вантажна площа якої прийнята в осях віконних прорізів (рис. 2.1), при підсумовуванні поздовжніх сил треба перейти до погонного навантаження на фундамент:

                                               (2.53)

Таблиця 2.14 - Навантаження на фундаменти під зовнішню та внутрішню стіни

Вид навантаження

Оди­ниця ви­міру

Нормативне значення навантаження

gf

Розрахункове значення навантаження

від зовн. стіни

від внутр. стіни

від зовн. стіни

від внутр. стіни

Постійні вертикальні

 

 

 

 

Вага покриття

кН

Nпокр.зов.

Nпокр.вн.

1,2

1,2Nпокр.зов.

1.2Nпокр.вн.

Вага перекриття

кН

Nпер.зов.

Nпер.вн.

1,1

1,1Nпокр.зов.

1.1Nпокр.вн.

Вага стіни

кН

Nст.зов.

Nст.вн.

1,1

1,1Nпокр.зов.

1.1Nпокр.вн.

Вага віконного скла

кН

Nскл.зов.

-

1,1

1,1Nпокр.зов.

-

Тимчасові вертикальні

 

 

 

 

Вага перегородок

кН

Nn-к.зов.

Nn-к.вн.

1,3

1,3Nn-к.зов.

1,3Nn-к.вн.

Вага снігу

кН

Nсн.зов.

Nсн.вн.

1,4

1,4Nсн.зов.

1,4Nсн.вн.

Навантаження від вітру

кН

Nв

-

1,4

1,4Nв

-

 

Корисне навантаження

кН

п.3.7 [2]

gfx

gfx

Постійні моменти

 

 

 

 

 

Від тиску ґрунту на стіну підвалу

кН м

Мгрунт.

-

1,15

1,15Мгрунт.

-

 

Через те, що усі тимчасові навантаження дають на фундаменти вертикальні зусилля, то найбільш несприятливим поєднанням навантажень при такій схемі будівлі (рис. 2.1, 2.2) буде їх сума. В зв'язку з цим інші можливі поєднання не складаємо.

Кількість тимчасових навантажень більше двох, тому додавання їх ведемо з урахуванням коефіцієнтів поєднань (вважаючи будинок житловим). Використовуючи табл. 2.14, маємо:

 ;    (2.54)

Мзов. = Мгрунту;                                                                         (2.55)

 ;        (2.56)

Мвн. = 0.                                                                                    (2.57)

2.6.4 Збирання навантажень на фундаменти одноповерхової промислової будівлі з кранами

Одноповерхова промислова будівля має частіше за все каркасну схему, в якій несучими елементами, що передають навантаження на фундаменти, є колони (залізобетонні або металеві). Схематичний план такої будівлі з прольотами l1 і кроком колон l2 показаний на рис. 2.3.

Покажемо порядок збирання навантажень на окремі фундаменти під середню і крайню рядові колони. Колони і фундаменти навантажуються від вантажної площі покриття, яка показана на рис. 2.3 для зазначених колон.

Рисунок 2.3 – Схематичний план будівлі та вантажні площі для розрахункових фундаментів

Вертикальні постійні навантаження

а) вага покриття:

Nпокр.,кр. = qпокр.Акр., кН;                                          (2.58)

Nпокр.,сер. = qпокр.Асер., кН,                                        (2.59)

де qпокр. - вага 1 м2 покриття, кН/м2;

Акр., Асер. - вантажні площі відповідно для крайньої і середньої колон, м2 (рис.2.3);

б) вага кроквяної ферми (балки):

Nф.кр. = Nф/2, кН;                                                     (2.60)

Nф.сер. = Nф, кН,                                                       (2.61)

де Nф - вага ферми (балки) за каталогом, кН (при необхідності треба враховувати і власну вагу підкроквяних конструкцій);

в) вага колони для наскрізних залізобетонних, а також металевих колон знаходиться за каталогом, а для суцільних залізобетонних колон може бути знайдена приблизно:

Nкол.кр. = Акол.кр.Нкол.,кр.gзб., кН;                               (2.62)

Nкол.сер. = Акол.сер.Нкол.,сер.gзб., кН,                               (2.63)

де Акол.кр., Акол.сер. - площі поперечного перерізу, відповідно, крайньої та середньої колон, м2;

Нкол.,кр., Нкол.,сер. - висота колон, м;

gзб. = 25 кН/м3 – питома вага залізобетону (для несучих елементів);

г) вага підкранової балки та підкранової колії:

Nn.б.,кр. = Nn.б., кН;                                                    (2.64)

Nn.б.,сер. = 2Nn.б., кН,                                                 (2.65)

де Nn.б. - вага підкранової балки і підкранової колії, яка знаходиться за каталогом;

д) вага фундаментної балки:

Nф.б.,кр. = Nф.б., кН,                                                    (2.66)

де Nф.б. - вага фундаментної балки, яка знаходиться за каталогом;

е) вага стіни може визначатись:

- при панельних стінах - як сума ваги окремих панелей (визначених за каталогом), які розташовані у межах площі l2 × Hст., де Нст. - висота стіни;

- при цегляних стінах - за формулою (2.28), підставляючи замість "b" крок колон l2.

При приблизних розрахунках вагу стіни можна визначити з урахуванням, як у формулі (2.29), коефіцієнта, що залежить від долі площі віконних прорізів.

Так, при 40% засклення:

Nст.,кр. = qст.l2Нст.0,6, кН,                                            (2.67)

де qст. - вага 1 м2 стіни, кН/м2;

ж) вага засклення визначається за формулою (2.30).

 

Горизонтально діючих постійних навантажень в одноповерхових промислових будівлях, як правило, не буває, але вертикальні сили від ваги стіни, засклення, фундаментної і підкранової балок прикладені з ексцентриситетом відносно центра ваги фундаменту, який у більшості випадків збігається з центром ваги колони (рис. 2.4 і 2.7). Це приводить до виникнення згинальних моментів, діючих на фундамент. В дипломних проектах для визначення цих моментів слід провести статичний розрахунок поперечної рами будівлі. В курсових проектах допускається приблизне визначення указаних моментів без урахування перерозподілу за рахунок жорсткості каркасу.

 

Рисунок 2.4 – Схема до розрахунку моменту від ваги стіни, ваги скла та фундаментної балки

 

Наприклад,  для крайньої колони:

Мст. = (Nст.,кр. + Nскл.,кр. + Nф.б.,кр.)×(dст.+dк.)/2 – Nп.б.кр.(0,75 – dк/2), кН×м, (2.68)

де dст. - товщина стіни, м;

dк. - поперечний розмір колони, м (рис. 2.4 і 2.7).

Для середньої колони при приблизних розрахунках і рівності ваги підкранових балок у сусідніх прольотах можна вважати, що згинальних моментів від постійних навантажень не виникає.

Вертикальні тимчасові навантаження

а) снігове навантаження підраховується за формулами (2.36), (2.37) з урахуванням вантажних площ для крайньої і середньої колон;

б) при наявності в будівлі робочих площадок, що передають навантаження на розрахунковий фундамент, ураховується корисне навантаження на них за аналогією за формулами (2.41), (2.42);

в) кранове навантаження (від мостових кранів).

Вертикально діючим крановим навантаженням буде тиск колеса крана, який стоїть безпосередньо над розрахунковою колоною (фундаментом). Якщо кількість кранів в прольоті два і більше, то підраховують тиск від коліс двох спарованих кранів на кожній колії, які впливають на зусилля, що передається на зазначену колону (рис. 2.6):

                                            (2.69)

де Fnmax - найбільше нормативне вертикальне зусилля від колеса крана на рейку, яке приймається за стандартами на крани (табл.2.15);

Sу - сума ординат ліній впливу (рис. 2.6);

Y - коефіцієнт поєднання, який приймається при врахуванні навантажень від двох кранів дуже важкого та важкого режимів роботи 0,95, середнього та легкого режимів роботи - 0,85, а при врахуванні навантажень від чотирьох кранів - відповідно 0,8 та 0,7.

При врахуванні суміщення в одному створі кранів різних прольотів (наприклад, для середньої колони) приймають не більше чотирьох несприятливих за впливом кранів.

Якщо в будівлі є підвісні крани, то навантаження від них підраховується згідно з п. 4.12 [8].

Через те, що тиск коліс крана прикладений з ексцентриситетом відносно центра ваги фундаменту, то треба підрахувати згинальний момент, який буде діяти на фундамент. Він визначається або за допомогою статичного розрахунку рами будівлі, або за приблизною формулою:

Мк.,кр. = Dmax.кр.(0,75 - dк/2), кН×м;                              (2.70)

Мк.,сер. = Dmax.сер.× 0,75, кН×м (рис. 2.7)                      (2.71)

Горизонтальні тимчасові навантаження

а) навантаження від вітру.

При розрахунках поперечної рами будівлі необхідно визначати вітрове навантаження як з повітряної, так і з підвітряної сторін будівлі. На стояки рами (колони) тиск вітру може передаватись як у вигляді рівномірно розподіленого, так і зосередженого навантаження (рис. 2.5).

По висоті стояка рами рівномірно розподілене вітрове навантаження приймається прикладеним до рівня нижнього пояса ригеля, розташоване вище навантаження замінюється зосередженою силою, прикладеною на рівні нижнього пояса ригеля. Величина зосередженої сили визначається за формулами:

W = w hшl2, кН;                                                         (2.72)

W’ = w hшl2, кН,                                                        (2.73)

де hш - висота від нижнього поясу ригеля до верхньої лінії будівлі.

Навантаження на фундаменти від вітру визначається шляхом статичного розрахунку рами будівлі.

При курсовому проектуванні допускається визначати вітрове навантаження приблизно в припущенні, що колона - стержень, жорстко защемлений у фундаменті з вільним верхнім кінцем (рис.2.5).

 

 

       Рисунок 2.5 – Передавання тиску вітру на стояки рами

 

У межах кожної ділянки навантаження по висоті за формулами (2.43) - (2.45) знаходять результуючу зосереджену силу, відповідно, Qв1, Qв2, Qв3, Qв4. При цьому вантажні площі для кожної з ділянок:

Ав1 = l2 × 5, м2;                                                         (2.74)

Ав2 = l2 × 5, м2;                                                         (2.75)

Ав3 = l2 × (Н – 10), м2.                                              (2.76)

Згинальні моменти від кожної складової навантаження відносно центра ваги підошви фундаменту знаходять за формулами (2.47) - (2.49), а сумарний момент - за формулою (2.51);

б) кранові навантаження

Колеса мостових кранів створють не тільки вертикальний тиск на підкранові рейки, але і горизонтальний тиск, спричинений гальмуванням візка крана (поперек прогону) і гальмуванням моста крана (вздовж прогону).

Горизонтальний тиск від одного колеса крана при гальмуванні візка:

- для кранів з гнучким підвісом ваги:

Тк = 0,05(Q + Gct)/n0, кН;                                          (2.77)

для кранів з жорстким підвісом ваги:

Тк = 0,1(Q+Gct)/n0, кН,                                             (2.78)

де Q - вантажопідйомність крана;

Gct - вага візка;

n0 - кількість коліс з однієї сторони крана.

 

 

Рисунок 2.6 – Розрахункова схема до визначення кранового навантаження

 

Горизонтальна сила, яка передається на колону від сил Тк (рис.2.6):

                                                     (2.79)

де Sу, Y - те ж, що і в формулі (2.69).

Горизонтальна сила, яка діє вздовж прольоту (від гальмування моста крана):

Tкп = 0,1 × 0,05 × Fnmaxn0, кН,                                    (2.80)

де n0 – те ж, що і в формулах (2.77), (2.78).

 

 

 

 

 

 

 

Рисунок 2.7 – Схема прикладення кранового навантаження

 

При приблизних розрахунках згинальні моменти від сил T, Ткп на рівні підошви фундаменту можна визначати за формулами:

МТ = Т × hT, кН×м, (рис. 2.5);                                  (2.81)

МТп = ТкпhT/nп, кН×м, (рис. 2.5);                               (2.82)

де nп - кількість колон вздовж прольоту.

Так само, як і у п.2.6.3, всі навантаження на означені фундаменти зручно звести в таблицю 2.16. У таблицю не ввійшли величини поперечних сил, які діють на фундаменти, тому що в спорудах даного типу горизонтальні навантаження на фундаменти не перевищують 1/10 вертикального навантаження, тому їх можна не враховувати.

 

Таблиця 2.16 - Зведена таблиця навантажень на фундаменти під крайню та середню колони

Вид навантаження

Одиниця виміру

Нормативне значення навантаження на фундамент

gf

Розрахункове значення навантаження на фундамент

крайній

середній

крайній

середній

1

2

3

4

5

6

7

Постійні вертикальні

 

 

 

 

Вага покриття

кН

Nпокр.кр.

Nпокр.сер.

1,2

1,2Nпокр.кр.

1,2Nпокр.сер.

Вага ферми (балки)

кН

Nф.кр.

Nф.сер.

1,05 (1,1)

1,05Nф.кр.

1,05 Nф.сер.

Вага колони

кН

Nкол.кр.

Nкол.сер.

1,1

1,1 Nкол.кр.

1,1 Nкол.сер.

Вага підкранової балки та підкранової колії

кН

Nп.б.кр.

Nп.б.сер.

1,1

1,1 Nп.б.кр.

1,1 Nп.б.сер.

Вага фундамент­ної балки

кН

Nф.б.кр.

-

1,1

1,1 Nф.б.кр.

-

Вага стіни

kH

Nст.кр.

-

1,2

1,2 Nст.кр.

-

Вага засклення.

кН

Nскл..кр.

-

1,2

1,2Nскл..кр.

-

Тимчасові вертикальні

 

 

 

 

Вага снігу

кН

Nсн.кр.

Nсн.сер.

1,4

1,4 Nсн.кр.

1,4 Nсн.сер.

Тиск коліс кранів

кН

Dтах.кр.

Dmax.сер.

1,1

1,1 Dтах.кр.

1,1 Dmax.сер.

Постійні згинальні моменти

 

 

 

Момент від ваги стіни та інших конструкцій

кНм

Мст

-

1,1

1.1 Мст

-

Тимчасові згинальні моменти

 

 

Продовження таблиці 2.16

1

2

3

4

5

6

7

Момент вітрового навантаження

кН×м

Мв.кр.

Мв.сер.

1,4

1,4 Мв.кр.

1,4 Мв.сер.

Момент від  тиску колеса

крана

кН×м

Мк.кp.

Мк.сер.

1,1

l,l Мк.кp.

1,1 Мк.сер.

Момент від гальмування візка крана

кН×м

Мт.к.р.

Мт.сер.

1,4

1,4 Мт.к.р.

1,4 Мт.сер.

Момент від гальмування моста крана

кН×м

Мтп.к.р.

Мтп.сер.

1,4

Мтп.к.р.

1,4 Мтп.сер.

 

При виборі найбільш несприятливого поєднання навантажень для фундаментів одноповерхової промислової будівлі повинні розглядатися два основних типи поєднань:

1) максимальне значення поздовжньої сили і відповідне значення згинального моменту (за абсолютною величиною, незалежно від напрямку, в якому він діє);

2) максимальне значення згинального моменту (за абсолютною величиною) і відповідне значення поздовжньої сили.

В дипломному проектуванні фундаменти повинні перевірятись на дію обох цих поєднань.

В курсовому проектуванні допускається приймати як найбільш несприятливе одне поєднання, в якому діє найбільша поздовжня сила. Для вибору такого поєднання рекомендується накреслити схему дії можливих згинальних моментів (рис.2.8).

 


Рисунок 2.8 -  Схема дії згинальних моментів на фундаменти крайньої (а) та середньої (б) колон

Перелік навантажень, які діють на крайню та середню колони, приведений в табл. 2.16.

Складемо поєднання зусиль для фундаменту крайньої колони. Найбільша поздовжня сила буде сумою усіх поздовжніх сил, які діють на фундамент від окремих видів навантаження, з урахуванням коефіцієнтів поєднань.

            (2.83)

Для того, щоб знайти відповідне максимальне значення згинального моменту складемо комбінацію навантажень, які дають максимальне додатне і від'ємне значення М.

Поєднання 1: сила гальмування візка направлена вправо (в середину прогону), вітер дує зліва (рис. 2.8,а). Вважаючи додатним напрямок згинального моменту за годинниковою стрілкою, одержимо:

Мкр.х = - Мст. + 0,9 (Мв.кр. + Мк.кр. + Мт., кр.), кН×м;    (2.84)

Мкр.,у. = Мтп.кр., кН×м.                                                (2.85)

Поєднання 2: Сила гальмування візка крана направлена вліво (з прогону), вітер справа:

Мкр.х = - Мст. + 0,9 (-Мв.кр. + Мк.кр. – Мт.,кр.), кН×м;     (2.86)

Мкр.,у. = Мтп.кр., кН×м.                                                (2.87)

До розрахунку приймається те поєднання, де абсолютне значення згинального моменту буде найбільшим.

Для фундаменту середньої колони найбільша поздовжня сила буде діяти у тому випадку, коли є всі (табл. 2.16) види навантажень і мостові крани знаходяться в обох суміжних прольотах:

          (2.88)

Відповідне значення згинального моменту одержимо, коли сила гальмування візка крана і вітрове навантаження діють у сторону того прогону, де знаходяться мостові крани з більшою вантажопідйомністю:

Мсер.,к = 0,9 (Мв.сер. + Мк.сер1. – Мк.сер2 + Мт,сер1), кН×м; (2.89)

Мсер.у. = Мтп.сер1., кН×м,                                              (2.90)

де Мк.сер.1, Мт.сер.1, Мтп.,сер.1 - моменти від тиску колеса, гальмування візка і гальмування моста крана в прольоті, де знаходяться крани більшої вантажопідйомності;

Мк,сер. -  момент від тиску колеса крана в протилежному прольоті.

2.6.5 Збір навантажень на фундаменти багатоповерхової каркасної споруди

Покажемо порядок збору навантажень на окремі фундаменти під середню і крайню колони. Вантажні площі перекриттів і покриття для таких будівель визначаються так само, як і для одноповерхової каркасної будівлі (рис. 2.3).

Вертикальні постійні навантаження

а) вага покриття визначається за формулами (2.58), (2,59);

б) вага перекриттів визначається за формулами (2.26), (2.27);

в) вага зовнішньої стіни визначається згідно з рекомендаціями п.2.6.3 за формулою (2.28) із заміною величини "b" на крок колон "l2" або за приблизною формулою з урахуванням певного процента засклення. Припустимо, при площі вікон 40% від площі стіни:

Nст.кр. = dзов.gст.l2Hзов.0,6, кН;                                      (2.91)

г) вага віконного скла визначається за формулою (2.30);

д) вага внутрішньої стіни:

Nст.,сер. = dвн.gст.l2Нвн., кН,                                           (2.92)

де dвн., gст., Нвн. - те ж, що і в формулі (2.32);

е) вага фундаментної балки визначається за формулою (2.66);

ж) вага ригелів

Nр.,кр. = n x Nр/2, кН (при розкладанні ригелів поперек прольоту l1);  (2.93)

Nр.,сер. = nNр, кН,                                                      (2.94)

де Np - вага ригеля, кН, яка знаходиться за каталогом;

з) Вага колони знаходиться за каталогом або за приблизними формулами (2.62), (2.63).

Через те, що вага зовнішньої стіни, фундаментної балки, а також вага ригелів і плит перекриттів (рис. 2.4) передається на крайню колону з ексцентриситетом, вони будуть викликати наявність згинальних моментів на опорах. При приблизних розрахунках (без урахування перерозподілу зусиль за рахунок жорсткості каркаса) указані моменти можна визначати за формулами:

- момент від ваги зовнішньої стіни, засклення і фундаментної балки (рис.2.4):

Мст.кр. = (Nст.кр. + Nскл.кр. + Nф.б.кр.) × (dст. + dк)/2, кН×м;                  (2.95)

- моменти сил, які діють на консолі колони (див. рис. 2.9):

 

Мк.кр. = (Nпер.кр. + Nр.кр.) × (hк + lконс.)/2, кН×м.           (2.96)

Рисунок 2.9  - Конструкції консолей

Горизонтальні постійні навантаження

а) тиск ґрунту на стіну підвалу знаходиться за формулами (2.32) і (2.33) з заміною відстані між осями вікон "b" на крок колон "l2".

Вертикальні тимчасові навантаження

а) вага перегородок знаходиться за формулами (2.34) - (2.35);

б) снігове навантаження - за формулами (2.36) - (2.38);

в) тимчасове корисне навантаження на перекриття поверхів і горища знаходиться за формулами (2.39) - (2.42).

Від тимчасових навантажень на перекриття по аналогії з їх власною вагою на фундаменти буде передаватись згинальний момент (при консольному з'єднанні ригеля з колоною):

           (2.97)

Горизонтальні тимчасові навантаження

а) навантаження від вітру знаходять згідно з рис. 2.10 і формулами (2.43) - (2.51).

Сумарний момент від вітрового навантаження Мв при приблизних розрахунках розподіляють між колонами поперечника умовно, пропорційно висоті перерізу колон (hk). При рівній висоті перерізу колон

Мв.кр. = Мв.сер. = Мв./nкол., кН×м,                                 (2.98)

де nкол. -  кількість колон в поперечнику.

Зібрані навантаження зводяться у таблицю 2.17.

Найбільш несприятливим поєднанням навантажень для фундаментів багатоповерхової каркасної будівлі буде поєднання з максимальним значенням поздовжньої сили, яке включає усі можливі види навантажень:

Nкр. = S           (2.99)

Nсер. = S.       (2.100)

 

 

Рисунок 2.10 – Схема до визначення  вітрового навантаження

Таблиця 2.17 - Зведена таблиця навантажень на фундаменти під крайню та середню колони

Вид

навантажень

Одиниця виміру

Нормативне значення навантаження на фундамент

gf

Розрахункове значення навантаження на фундамент

 

крайній

середній

крайній

середній

 

1

2

3

4

5

6

7

 

Постійні вертикальні

 

 

 

 

 

Вага покриття

кН

Nпoкр.к.p.

Nпoкр.сеp.

1,2

1,2Nпoкр.к.p.

1,2Nпoкр.сеp.

Вага перекриття

кН

Nпер.кр.

Nпер.сер.

1,1

1,1 Nпер.кр.

1,1 Nпер.сер.

Вага зовнішньої стіни

кН

Nст.кр.

-

1,2

1,2Nст.кр.

-

Вага засклення

кН

Nскл.кр.

-

1,2

1,2 Nскл.кр.

-

Вага внутрішньої стіни

кН

-

Nст.сер.

1,2

-

1,2Nст.сер.

Продовження таблиці 2.17

1

2

3

4

5

6

7

 

Вага фундаментної балки

кН

Nф.б.р.

-

1,1

1,1 Nф.б.р.

-

Вага ригеля

кН

Nр.к.р.

Nр.сер.

1,1

1,1 Nр.к.р.

1,1 Nр.сер.

Вага колони

кН

Nк.кр.

Nк.сер.

1,1

1,1 Nк.кр.

1,1 Nк.сер.

Тимчасові вертикальні

 

 

 

 

Вага перегородок

кН

Nп-к,кр.

Nп-к,сер.

1,2

1,2 Nп-к,кр.

1,2 Nп-к,сер.

Вага снігу

кН

Nсн.кр.

Nсн.сер.

1,4

1,4 Nсн.кр.

1,4 Nсн.сер.

Корисне навантаження на перекриття

кН

п.3.7[2]

gf

gf

Постійні згинальні моменти

 

 

 

 

 

Момент від ваги зовнішньої стіни, засклення та фундаментної балки

кН×м

Мст.кр.

-

1,2

1,2 Мст.кр.

-

Момент від тиску ґрунту на стіну підвалу

кН×м

Мгрунту

-

1,15

1,15 Мгрунту

-

Момент сил, діючих на консолі колон

кН×м

Мк.кр.

Ммк.сер.

1,1

1,1 Мк.кр.

1,1Ммк.сер.

Тимчасові згинальні моменти

 

 

 

 

 

Момент від вітрового навантаження

кН×м

Мв.кр.

Мв.сер.

1,4

1,4 Мв.

1,4 Мв.

Момент сил, діючих на консолі колон

кН×м

1,2 (1,3)

gf

gf

 

Для визначення відповідного максимального значення згинального моменту накреслимо схему дії згинальних моментів для фундаментів крайньої і середньої колон (рис. 2.11).

Для середньої колони, якщо моменти сил, які діють на консолі колон справа і зліва рівні, то сумарний згинальний момент дорівнює моменту від вітру (за абсолютною величиною)

Мсер.,х = Мв.

Для крайньої колони треба визначити максимальне за абсолютною величиною значення згинального моменту з двох можливих комбінацій зусиль:

 

 

 


 

Рисунок 2.11 – Схема дії вигинальних моментів на фундаменти крайньої та середньої колон

 

1) вітер зліва (рис. 2.11):

     (2.101)

 

2) вітер справа

.     (2.102)