І.І.Ваганов, І.В.Маєвська, М.М.Попович

РОЗРАХУНОК ОСНОВ І ФУНДАМЕНТІВ НА ЕОМ

Курсове та дипломне проектування

Вступ

1 Загальні положення з розрахунку і проектування основ і фундаментів

2 Підготовка даних для проектування основ та фундаментів

3 Розрахунок та проектування фундаментів мілкого закладання

4 Розрахунок пальових фундаментів

5 Розрахунок деформацій основ

6 Перевірка слабкого підстилкового шару і проектування ґрунтових подушок

Література

3 Розрахунок та проектування фундаментів мілкого закладання

3.6 Навчально-методичні рекомендації

Проектування фундаментів мілкого закладання у відкритих котлованах становить проблемну ситуацію, хоча у більшості випадків і пов'язане з лінійними розрахунками. Дійсно, навіть досвідченому проектувальнику нелег­ко відразу визначити оптимальну величину глибини закладання фундаменту, особливо для безпідвальних споруд. При збільшенні глибини закладання збіль­шується розрахунковий опір ґрунту і, отже, зменшуються розміри фунда­менту, а проведення земляних робіт за вартістю та трудомісткістю в 2-3 рази менше, ніж зведення монолітних фундаментів. Слід мати на увазі, що при збільшенні глибини закладання, збільшується і об'єм фундаментних стін, так що оптимальне рішення при цьому визначається тільки техніко-економічним порівнянням варіантів.

Розрахунок розмірів підошви фундаментів здійснюється методом ітерацій, тобто з неодноразовим повторенням обчислень, що неминуче приводить до випадкових помилок.

Для вирішення проблемної ситуації з використанням ЕОМ рекомендується такий методичний підхід.

1. Якщо дозволяють інженерно-геологічні умови будівельного майданчика і конструктивні особливості споруди, на геологічному розрізі намічають декілька варіантів глибини закладання з інтервалом не менше 0,5 м з урахуванням раніше наведених вимог.

2. Для кожного з варіантів підготовляють початкові дані відповідно до вимог.

3. Після роздрукування результатів розрахунку на ЕОМ з урахуванням конструктивних вимог (для монолітних фундаментів кратності розмірів підошви 300 мм, а для збірних - відповідності стандартним розмірам) визначають остаточні розміри підошви фундаментів. При цьому площа підошви фундаментів повинна бути не менша розрахункової і не набагато її перевищувати для запобігання перевитрати матеріалу. Наприклад, розрахункові значення ширини та довжини підошви квадратного фундаменту під колону, обчисленої на ЕОМ, складають 2,5х2,5 м, площа 6,25 м2. Оптимальні розміри підошви з урахуванням конструктивних вимог – 2.4х2,7 м, площа – 6.48 м2. Інше рішення приводить до перевитрати залізобетону. Крім цього, змінювання глибини закладання теж допомагає прийняти найбільш економічний варіант.

4. Якщо розміри підошви за оптимальним варіантом прийняті, то визначають середній тиск на ґрунт основи, а для навчальних цілей виконують перевірку крайових тисків.