І.І.Ваганов, І.В.Маєвська, М.М.Попович

РОЗРАХУНОК ОСНОВ І ФУНДАМЕНТІВ НА ЕОМ

Курсове та дипломне проектування

Вступ

1 Загальні положення з розрахунку і проектування основ і фундаментів

2 Підготовка даних для проектування основ та фундаментів

3 Розрахунок та проектування фундаментів мілкого закладання

4 Розрахунок пальових фундаментів

5 Розрахунок деформацій основ

6 Перевірка слабкого підстилкового шару і проектування ґрунтових подушок

Література

5 Розрахунок деформацій основ

5.3 Навчально-методичні рекомендації

Визначення деформацій основи - комплексна задача з елементами проблемних ситуацій. Дійсно, розрахунок осідань фундаментів становить багатоопераційний процес розрахунків, що передбачає розбивання ґрунтової товщі на елементарні шари, підрахування на межі кожного шару додаткового тиску і напружень від власної ваги ґрунту, визначення нижньої межі товщі, що стискається (за методом пошарового підсумовування), розрахунок і підсумовування осідань елементарних шарів. Крім того, якщо розрахункове осідання основи не перевищує 40% гранично допустимого значення, то відповідно до [6, п.2.47], необхідно збільшити на 20% розрахунковий опір ґрунту, що потребує повторення усього циклу розрахунків, починаючи з визначення нових розмірів підошви фундаменту і закінчуючи розрахунком осідання основи. При цьому треба мати на увазі, що підвищений тиск, який встановлюється на основу внаслідок зменшення підошви фундаменту, не повинен викликати більше 50% граничних деформацій і перевищувати значення тиску з умови розрахунку основи за несучою спроможністю. Зрозуміло, що при позацентровому завантаженні фундаменту тиск на краях не повинен перевищувати своїх граничних значень.

При розрахунках основ пальових фундаментів задача дещо спрощується, оскільки перерахунок осідань, в наслідок їх невеликих значень, виключається.

Для полегшення рішення цієї задачі з використанням ЕОМ необхідно виконати наступне:

1. На геологічний розріз нанести в масштабі контури фундаментів, для яких розраховуються осідання, і підготувати вихідні дані (глибина закладання фундаменту, його поперечні розміри - ширина і довжина; середній тиск на грунт основи по підошві фундаменту; усереднене значення питомої ваги ґрунту вище підошви; питома вага з урахуванням зважувальної дії води і модулі загальної деформації шарів ґрунту в межах товщі, що стискається, потужність якої приймається приблизно не менше, ніж 2b для стовпчастих і 3b - для стрічкових фундаментів, де b - ширина підошви фундаменту).

2. Після одержання рішення ЕОМ порівняти розрахункове та гранично допустиме значення осідання і, якщо S < 0.4Su, внести необхідне коректування у розрахунки.

3. Для навчальних цілей за даними ЕОМ приблизно визначити осідання основи, використовуючи при цьому середнє значення додаткового тиску і модуля деформації ґрунтів у межах товщі, що стискається.