І.І.Ваганов, І.В.Маєвська, М.М.ПоповичРОЗРАХУНОК ОСНОВ І ФУНДАМЕНТІВ НА ЕОМКурсове та дипломне проектування |
|
1 Загальні положення з розрахунку і проектування основ і фундаментів 2 Підготовка даних для проектування основ та фундаментів 3 Розрахунок та проектування фундаментів мілкого закладання |
6 Перевірка слабкого підстилкового шару і проектування ґрунтових подушок 6.2 Визначення розмірів ґрунтових подушок Якщо поверхневим шаром грунтової товщі є слабкий грунт і улаштування фундаменту мілкого закладання на природній основі неможливе або потребує дуже великих витрат бетону, можливим варіантом проектного рішення є улаштування піщаних чи з іншого матеріалу (щебеню, гравію, шлаку, відходів різних виробництв) подушок. При заміні в межах зони можливих значних ущільнень і зон зсувів під фундаментом слабкого ґрунту на малостисливий з відносно високим опором зсуву, робота ґрунтів основи значно покращується. До матеріалу подушок ставлять такі вимоги: легкість укладання з заданою щільністю, мала стисливість, відносно високий опір зсуву, стійкість скелету при русі ґрунтових вод. Улаштування ґрунтових подушок здійснюється таким чином: в розроблений котлован чи траншею укладають з ущільненням шари ґрунту подушки завтовшки 20-40 cм. Подушки розподіляють тиск від фундаменту на більшу площу і завдяки розсіюванню напружень зменшують його вплив на слабкий підстилковий шар. Товщину подушки hn (рис. 6.2) приймають виходячи з тиску, який можна передати на підстилковий ґрунт. Розрахунковий тиск на цей ґрунт визначають як на підстилковий шар слабкого ґрунту за формулою (6.1). Розміри подушки в плані залежать від опору ґрунту, що розташований обабіч неї, і характеру розподілу напружень по глибині. Для визначення розмірів подушки задаються розподілом напружень у ній під кутом a, який звичайно знаходиться в межах 30-45° (рис. 6.2). Тоді bn = b + 2hntga. (6.5)
Рисунок 6.2 – Улаштування ґрунтової подушки Ширина подушки у нижній її частині не повинна бути менша за ширину умовного фундаменту bz , що визначається за формулами (6.2) - (6.4) на глибині z = hn. Якщо замінюваний грунт, що оточує подушку, дуже слабкий (глинистий водонасичений), то розміри подушки повинні перевірятись за умовами стійкості цього ґрунту. Опір ґрунту, що оточує подушку, має виключити можливість деформації подушки у бокових напрямках. Для улаштування подушок можна використовувати і місцеві пилувато-глинисті ґрунти, що піддаються ущільненню, якщо подушка розташована вище від рівня ґрунтових вод. Ці ґрунти укладають у подушку при оптимальній вологості під ретельним контролем за однорідністю їх складу і ступенем ущільнення. Подушки з пилувато-глинистого ґрунту часто застосовують у лесових ґрунтах з метою часткової або повної ліквідації їх властивостей осідання. В цьому випадку призначення їх розмірів має особливості, з якими можна ознайомитись у спеціальній літературі [3,4,5]. У поперечному перерізі подушки можуть мати різну форму у залежності від крутизни скосів котловану. У слабких ґрунтах, що обпливають, не тримають скосу і не сприймають активного бокового тиску (розпору), подушки роблять значно ширшим, ніж підошва фундаменту, з умовою забезпечення їх стійкості і погашення активного бокового тиску тілом подушки. У ґрунтах, що обпливають, подушки можна також підсипати в простір між боковими шпунтовими стінками, які забезпечують стійкість стінок котловану і сприймають боковий розпір. Подушки можуть улаштовуватись під стовпчасті і стрічкові фундаменти у вигляді окремих масивів або стрічок, а також у вигляді суцільного масиву під всю будівлю. Важливим питанням є визначення стійкості подушок у слабких ґрунтах. Розміри таких подушок, призначені з умови (6.5), можуть виявитись недостатніми, у результаті чого грунт, що оточує подушку, ущільнюється або переходить в пластичний стан, а подушка роздавлюється (видавлюється). Задача визначення оптимальних розмірів піщаних подушок на слабких ґрунтах у плані розв'язана Б.І.Далматовим, який запропонував визначати їх розміри, виходячи з умови стійкості призми АСД - випадок 1 (рис. 6.3,а) або АСЕД - випадок 2 (рис.6.3,б). Отримані ним формули (6.6) і (6.7) справедливі при будь-якому характері розподілу тиску по підошві фундаменту.
Рисунок 6.3 – Схеми до розрахунку піщаної подушки Розміри подушки визначають методом послідовних наближень за формулами (6.6) (6.7)
де рn - граничний тиск, який можна передати по підошві фундаменту; b - кут нахилу поверхні можливого зсуву (приймається більшим від кута jn); jn і j1 - відповідно розрахункові значення кута внутрішнього тертя матеріалу подушки і кута тертя цього матеріалу з підстилковим грунтом; d - глибина закладання підошви фундаменту; hn - висота ґрунтової подушки; с - розширення подушки у кожен бік від фундаменту; gn і g - відповідно питома вага матеріалу подушки і замінюваного грунту; b і bn - відповідно ширина фундаменту і підошви подушки; а - відрізок ДЕ (рис. 6.3, б); y = (bn+b)/2 = b+c; n = b/bn; k = gn/g. Прийнявши певні розміри подушки і задавшись різними значеннями кута нахилу площини сповзання b, за формулами (6.6) і (6.7) знаходять мінімальне значення рn, яке не повинно бути менше середньої інтенсивності тиску рсер по підошві фундаменту. Якщо ця умова не виконується, виконують розрахунок при більшій ширині подушки і фундаменту. Розміри подушки є вдало прийнятими, якщо pcep £ pn/1,1, (6.8) де 1,1 - коефіцієнт запасу стійкості. Після визначення розмірів подушки виконується розрахунок основи за деформаціями. Сумарне осідання подушки Sn і грунту, що лежить нижче, S не повинно перевищувати допустимої величини Su для даної будівлі. Осідання подушки визначається як осідання шару грунту з модулем деформації і питомою вагою її матеріалу, одержаними після улаштування подушки.
|