3 ОБРОБЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ВИКОРИСТАННЯ ПАЛИВНО-ЕНЕРГЕТИЧНИХ РЕСУРСІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ

3.1 Побудова та аналіз характеристик режимів споживання паливно-енергетичних ресурсів

Режими споживання ПЕР характеризуються графіками зміни споживання цих ресурсів протягом доби, місяця, року…, а також показниками цих графіків: коефіцієнтом форми, завантаження, попиту, використання. Завдяки цим показникам можна побачити наскільки використання ПЕР є економічним і визначити такі показники, як споживана енергія, середня потужність навантаження, добові (місячні, річні) витрати води, газу, мазуту…
На цьому етапі аудиторського дослідження необхідно, виходячи з отриманих даних про об’єкт енергетичного аудиту, побудувати потрібні графіки використання ПЕР, а також обчислити відповідні їм показники. Далі потрібно здійснити аналіз графіків і показників, який допоможе уточнити напрямок енергозбереження на підприємстві: виявити найбільш важливі заходи з енергозбереження а також, можливо, запропонувати додаткові заходи, що не були запропоновані під час попереднього аналізу отриманої інформації. В додатку А (рис. А.2) наведено приклад діаграми споживання природного газу підприємством. Її аналіз показує доцільність перевірки системи опалення на підприємстві.
Іншим прикладом є, наприклад, корисність побудови добового графіка споживання активної та реактивної енергій підприємством. Такий графік, після обчислення коефіцієнта його форми, дозволяє більш точно розрахувати втрати енергії в трансформаторах та лініях, по яких передається електрична енергія. В результаті можна знайти ефективність використання установок компенсації реактивної потужності.
Таким чином, характеристики режимів споживання паливно-енергетичних ресурсів дозволяють покращити реалізувати мету проведення ЕА – пропозицію рекомендацій з енергозбереження на основі техніко-економічного аналізу.
Більш детально характеристики режимів розглядаються в літературі, де досліджується конкретний вид ПЕР. Наприклад, показники використання електроенергії, що характеризують графіки споживання потужностей, описані в [8–10].

3.2 Складання та аналіз паливно-енергетичних балансів підприємства

Паливно-енергетичні баланси підприємства являють собою сукупність показників, які характеризують паливно-енергетичні ресурси, що надходять на підприємство, й ті, що використовуються на підприємстві на різних його ланках.
Паливно-енергетичні баланси будуються на основі розрахункових даних або даних оцінювання чи вимірювання обсягів використання ПЕР. Вони є інструментом енергозбереження, оскільки дають можливість наочно побачити величини і пропорції енерговикористання, а, отже, побачити необхідність застосування заходів з енергозбереження на ланках вироблення, розподілу і споживання ПЕР.

На цьому етапі аудиторського дослідження необхідно побудувати паливно-енергетичні баланси, які можуть бути у вигляді таблиць, графіків, діаграм, що показують напрямки і характеристики використання ПЕР на підприємстві, а також визначити:

  • найбільш енергоємних споживачів підприємства;
  • величину втрат енергії при її передачі;
  • неефективне використання енергії.

Приклад складеного і проаналізованого ПЕБ наведено в п. А.5 додатка А.

3.3 Визначення питомих норм споживання паливно-енергетичних ресурсів

Для контролю за економним витрачанням ПЕР на виробництві використовуються норми  споживання ПЕР. Ці показники є відносними і можуть бути покращені в ході проведення енергоаудиту.
Норми використання ПЕР різняться для різних систем виробництва підприємства. Аудитор після проведених вимірювань розраховує норми і порівнює їх з такими, що використовуються в промисловості.
На цьому етапі аудиторського дослідження потрібно розрахуватитакі норми(ті, що можна розрахувати за наявних вихідних даних):

  • Індивідуальна (визначається на одиницю продукції для установки, машини, агрегата в конкретних умовах виробництва);
  • Групова середньозважена (визначається на одиницю однойменної продукції для дільниці, цеху, підприємства, галузі).

Ці норми можуть бути:

  • технологічні (враховують виробниче споживання ПЕР та їх втрати під час виробництва певного виду продукції);
  • загальновиробничі (враховують основне та допоміжне споживання ПЕР, а також втрати останніх під час виробництва певного виду продукції).

Приклад визначення питомих норм використання ПЕР на підприємстві наведено в п. А.6 додатка А.