![]() |
||
|
||
1 Захист ліній від блискавки1.3 Число відключень повітряної лінії під час удару блискавки у фазні проводиЕфективність блискавкозахисту визначають окремо для таких розрахункових випадків ураження лінії (рис. 1.3 і 1.4): 1) удар блискавки в провід з подальшим перекриттям з проводу на опору або між проводами; 2) удар блискавки у вершину опори з подальшим перекриттям з опори на провід; 3) удар блискавки в трос з подальшим перекриттям з троса на провід або на землю; 4) удар блискавки поблизу лінії електропередачі, що супроводжується появою перекриття внаслідок індукованих перенапруг.
Рисунок 1.3 – Розрахункові випадки ураження лінії з тросами блискавкою
Рисунок 1.4 – Логічна схема розвитку грозових аварій ПЛ 110 кВ і вище
Можна визначити сумарне число грозових відключень в рік за формулою:
де nпр, nо, nтр – число відключень при ударах блискавки в провід, в опору і трос; nінд – число відключень внаслідок індуктивних перенапруг. Число відключень лінії під час удару блискавки в провід:
де
Число прямих ударів блискавки в лінію:
де Для оцінювання числа перекриттів важливе значення має визначення імовірності прориву блискавки на провід, обійшовши троси. Для ліній надвисоких (НВН) та ультрависоких (УВН) напруг, де висока робоча напруга вже помітно розширює «зону захоплення» блискавки проводом, ця імовірність має визначальне значення. Досвід експлуатації ліній НВН показав, що зі збільшенням робочої напруги при куті тросового захисту α>0 помітно збільшується імовірність прориву блискавки на фазні проводи, заряд яких «притягує» блискавку до проводів. Аналіз досвіду експлуатації дозволяє запропонувати наведену нижче емпіричну формулу для визначення імовірності прориву блискавки на фазні проводи, минаючи троси:
де
α – кут тросового захисту, в градусах;
Перехід до
від'ємних захисних кутів α<0 за рахунок зсуву тросів за межі
розташування проводів істотно зменшує ймовірність прориву блискавки
на крайні фазні проводи. Проте слід зважати на можливість прориву
блискавки зверху на середній фазний провід НВН. Розглянемо методику
визначення ймовірності перекриття гірлянди під час проривів
блискавки
Рисунок 1.5 – Еквівалентна схема для розрахунку величини напруги на проводі в разі прориву блискавки через тросовий захист Хвильовий опір одиночного тросу або проводу визначається за формулою:
де k=0,9 – коефіцієнт, який враховує вплив імпульсної корони; hср– середня висота троса чи проводу над землею, м; r – радіус троса чи проводу, м;
де n – число складових розщепленого проводу;
Заміщуючи лінії, що відходять від вузла Х за правилом еквівалентної хвилі, для розрахунку напруги в точці удару блискавки, отримаємо еквівалентну схему (рис. 1.5,б,в), згідно з якою:
де
Напруга
хвилі, яка розповсюджується в обидві сторони від місця удару
блискавки, рівна напрузі в точці Х:
де
Для виявлення можливості перекриття між проводами фаз різниця напруг на лінійній ізоляції визначається таким чином:
де Рівень блискавкозахисту для перекриття лінійної ізоляції рівний:
Аналіз досвіду експлуатації показує, що ймовірність встановлення
силової дуги
де
Обчислену імовірність встановлення дуги приймають рівною 0,1, якщо
згідно з розрахунком за формулою (1.11) вона менша, ніж це значення.
Якщо за розрахунком
Слід мати на увазі, що наведені значення
|
||