Експериментальні дослідження електричних машин. Частина І. Машини постійного струму

3.2 Лабораторне заняття №2П – Дослідження двигуна постійного струму з паралельним збудженням

3.2.1 Короткі теоретичні відомості 

3.2.2 Завдання на підготовку до практичного заняття

3.2.3 Задачі для самостійного розв’язування

3.2.4 Програма лабораторної роботи

3.2.5 Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи

3.2.6 Питання до захисту

 

 

РОЗДІЛ 3
ЛАБОРАТОРНІ ЗАНЯТТЯ

 

 

3.2 Лабораторне заняття №2П – Дослідження двигуна постійного струму з паралельним збудженням

 

3.2.1 Короткі теоретичні відомості

 

У двигуні з паралельним збудженням (див. рис. 2.15, б) обмотка збудження підключена до мережі паралельно з обмоткою якоря. Характерною особливістю цих двигунів є те, що струм збудження Iз не залежить від струму якоря Iа, оскільки живлення обмотки збудження еквівалентне незалежному:

                                                                                          (3.14)

За відсутності регулювання, тобто при незмінному опорі в колі обмотки збудження струм збудження Iз постійний. Тому, нехтуючи розмагнічуючою дією реакції якоря, можна вважати, що і магнітний потік двигуна не залежить від навантаження (Ф = const). При цій умові моментна характеристика двигуна М = f(Iа) (рис. 3.9, а)

                                                                                  (3.15)

де k1 = cмФ = const і швидкісна характеристика n = f(Ia) (рис. 3.9, б)

                                                                              (3.16)

прямолінійні.

Механічна характеристика шунтового двигуна описується рівнянням:

                                                                  (3.17)

де частота обертання двигуна в режимі холостого ходу (М = 0)

зміна частоти обертання двигуна при навантаженні

 

Механічна характеристика двигуна з паралельним збудженням повторює вигляд швидкісної характеристики (рис. 3.9, б) [3].

 

Рисунок 3.9 – Моментна М = f(Iа) (а), механічна n = f(M) і швидкісна n = f(Ia) (б) характеристики двигуна з паралельним збудженням

 

При постійних Ф і U, n0 = const, а Δn змінюється пропорційно М. Зменшення частоти обертання Δnном при номінальному навантаженні незначне і складає (3…5%)n0. Така механічна характеристика називається жорсткою, тому що швидкість обертання якоря двигуна практично залишається постійною від точки ідеального холостого ходу до гранично допустимого навантаження.

Важливою властивістю розглянутого електричного двигуна є можливість регулювання швидкості в широкому діапазоні. Аналіз рівняння механічної характеристики дозволяє визначити три шляхи регулювання швидкості [1-4]:

1) зміною магнітного потоку шляхом зміни струму збудження;

2) зміною напруги живлення;

3) зміною додаткового опору в колі якоря.

Зміна вказаних параметрів змінює вигляд механічної характеристики. Наприклад, якщо змінити струм збудження, тобто змінити магнітний потік в напрямі його зменшення, то кутова швидкість збільшиться, але механічна характеристика стає менш жорсткою (рис. 3.10, а).

Якщо змінити напругу, наприклад, в напрямі її зменшення, то механічні характеристики будуть паралельними основній або природній, але розташовані нижче від неї (рис. 3.10, б).

Якщо в коло якоря ввімкнути додатковий опір, то механічна характеристика пом’якшується. Слід підкреслити, що величина додаткового опору не впливає на кутову швидкість обертання якоря в режимі холостого ходу n0 (рис. 3.10, в).

 

Рисунок 3.10 – Регулювання частоти обертання двигуна з паралельним збудженням: а) – послабленням магнітного потоку; б) – зменшенням напруги; в) – введенням опору в коло якоря

 

Більшу практичну цінність мають так звані робочі характеристики двигуна. Вони визначають залежності

                                                                         (3.18)

де P1 – підведена до двигуна електрична потужність;

Iа – струм обмотки якоря;

η – ККД двигуна;

n – частота обертання;

M – електромагнітний момент;

P2 – корисна потужність, яка знімається з вала двигуна.

Робочі характеристики знімаються експериментально при U = Uном = const та Із = const в робочому діапазоні корисної потужності 0 ≤ Р2 ≤Р2ном. Номінальні значення основних величин двигуна наводяться в його паспорті.

В процесі перетворення електричної енергії у механічну частина її витрачається всередині машини, викликаючи нагрівання окремих частин двигуна. Ця частина потужності називається втратами ΔрΣ машини. У двигуні підведена потужність Р1, корисна Р2 і втрати ΔрΣ пов’язані співвідношенням:

                                                                      (3.19)

Всі втрати в двигуні поділяються на постійні Δрпост і змінні Δрзм. До постійних втрат відносяться такі втрати: втрати в колі збудження Δрз, механічні Δрмех (від тертя в підшипниках, щітках і на вентиляцію машини) і магнітні Δрмагн (від гістерезису і від вихрових струмів у магнітопроводі якоря при його обертанні):

                                                               (3.20)

До змінних відносяться втрати, що істотно залежать від навантаження двигуна (від струму якоря). Такими втратами є втрати в якірному колі двигуна:

                                                                                          (3.21)

В режимі холостого ходу (Р2 = 0) змінними втратами можна знехтувати через відносно невеликий струм якоря Іа.0. Тому потужність Р10, що споживається у цьому режимі, повністю витрачається на покриття постійних втрат Р1.0 ≈ Δрпост. Отже, вимірявши Іа.0 і Із в режимі холостого ходу, можна знайти постійні втрати:

                                                                              (3.22)

Зі збільшенням Р2 збільшуються і змінні втрати, тому Р1 збільшується дещо швидше, ніж за прямо пропорційною залежністю (рис. 3.11).

 

Рисунок 3.11 –Робочі характеристики двигуна з паралельним збудженням

 

З рівняння (3.19) можна знайти зв’язок між Iа і Р1:

                                                                          (3.23)

Звідси витікає, що Iа пропорційний Р1, так як U і Iз – постійні. Тому характер залежностей Iа = f(Р2) і Р1 = f(Р2) – однаковий. В режимі холостого ходу струм якоря Iа.0 визначається тільки механічними та магнітними втратами.

ККД двигуна визначається з рівняння

                                                  (3.24)

У режимі холостого ходу (Р2 = 0) η = 0. При збільшенні навантаження ККД швидко зростає. При деякому значені Р2 = βР2ном ККД досягає максимального значення ηmax, а потім повільно зменшується. Максимум ККД завжди настає при такому відносному навантаженні

                                                                                         (3.25)

при якому постійні втрати дорівнюють змінним. В сучасних машинах максимум ККД має місце, як правило, при βmах = 0,4¸0,6.

Кутова швидкість двигуна (з рівняння рівноваги ЕРС):

                                                                (3.26)

При постійних значеннях U, Iз потік Ф0 також постійний, внаслідок чого частота обертання при збільшенні Р2 (відповідно і Iа) незначно зменшується (рис. 3.11). При великих навантаженнях і насиченому магнітному колі магнітний потік внаслідок розмагнічуючої дії поперечної реакції якоря зменшується на величину ΔФ. Це може викликати деяке невелике збільшення швидкості. Таке збільшення небажане, бо воно може призвести до нестійкої роботи двигуна. Щоб виключити вплив поперечної реакції, треба виготовляти машину з ненасиченою магнітною системою, що викличе збільшення її габаритів. В машинах з нормальним насиченням для компенсації ΔР використовується невелика послідовно-узгоджено ввімкнена обмотка збудження, яка називається стабілізуючою. У цьому й іншому випадках Ф ≈ Ф0 = const, тому зі збільшенням Р2 частота обертання n зменшується практично за лінійним законом.

Одночасно зі збільшенням потужності на валу Р2 зростає і момент М. Оскільки зі збільшенням Р2 і М частота обертання n дещо зменшується, то М, пропорційний Р2 / n, зростає дещо швидше Р2.