5.1 Типова система передачі даних

Повідомлення передаються від об’єкта до адресата за допомогою сукупності технічних засобів, які утворюють систему передачі даних.

Будь-яка система передачі даних (СПД) може бути описана через три основні свої компоненти. Такими компонентами є передавач (джерело передачі інформації), канал передачі даних і приймач (одержувач інформації). При двосторонньому обміні (дуплексній передачі) джерело й одержувач можуть бути об'єднані так, що їхнє устаткування може передавати і приймати дані одночасно. У найпростішому випадку СПД між пунктами А і В (рис. 5.1) складається з таких основних семи частин: кінцевого устаткування даних у пункті А; інтерфейсу (або стику) між кінцевим устаткуванням даних і апаратурою каналу даних; апаратури каналу даних у пункті А; каналу передачі між пунктами А і В; апаратури каналу даних у пункті В; інтерфейсу (або стику) апаратури каналу даних; кінцевого устаткування даних у пункті В.

Кінцеве устаткування даних (КУД) – це узагальнене поняття, використовуване для опису кінцевого приладу користувача або його частини.

Рисунок 5.1 – Типова система передачі даних: а – блок-схема системи передачі даних; б – реальна система передачі даних

КУД може бути джерелом інформації, її одержувачем або тим і іншим одночасно, передає і (або) приймає дані за допомогою використання апаратури каналу даних і каналу передачі. У літературі часто вживається відповідний міжнародний термін – DTE (Data Terminal Equipment). Як DTE може виступати персональний комп'ютер, велика ЕОМ (Mainframe Computer), термінал, касовий апарат, приймач сигналів глобальної навігаційної системи або будь-яке інше устаткування, спроможне передавати або приймати дані.

Апаратуру каналу даних також називають апаратурою передачі даних. Широко використовується міжнародний термін DCE (Data Communications Equipment), що і будемо вживати надалі. Функція DCE полягає в забезпеченні можливості передачі інформації між двома або великим числом DTE по каналу певного типу, наприклад по телефонному. Для цього DCE повинен забезпечити з'єднання з DTE з одного боку, і з каналом передачі – з іншого. На рис. 5.1, а DCE може бути аналоговим модемом, якщо використовується аналоговий канал, або, наприклад, пристроєм обслуговування каналу/даних (CSU/DSU – Channel Servis Unit/Data Service Unit), якщо використовується цифровий канал типу El / T1 або ISDN.

Модеми, розроблені в 60-70-х роках, являли собою пристрої винятково з функціями перетворення сигналів. Проте в останні роки модеми набули значну кількість складних функцій, що будуть розглянуті нижче. Слово модем є скороченою назвою пристрою, що здійснює процес МОдуляції/ ДЕМодуляції.

Модуляцією називається процес зміни одного або декількох параметрів вихідного сигналу за законом вхідного сигналу. При цьому вхідний сигнал є, як правило, цифровим і називається модулюючим. Вихідний сигнал – звичайно аналоговий і часто називається модульованим сигналом.

Дискретні або цифрові сигнали як засіб передачі інформації знайшли більш широке застосування, ніж аналогові. Це пояснюється тим, що дискретні сигнали меншою мірою схильні до впливу завад у каналах зв'язку, перекручування дискретного сигналу легше виявити, ніж перекручування аналогового, і, головне, дискретні сигнали легко опрацьовуються на електронно-обчислювальних машинах.

Важливу роль у взаємодії DTE і DCE відіграє інтерфейс, що складається з вхідних/вихідних кіл у DTE і DCE, роз’єднувачів і з'єднувальних кабелів. У вітчизняній літературі і стандартах також часто застосовується термін стик.

З'єднання DTE із DCE відбувається по одному зі стиків типу С2. При підключенні DCE до каналу зв'язку або середовища поширення застосовується один із стиків типу С1.