II ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ

 

2.11 Розмаїтість структур організації

 

Завдання 1. Прочитайте слова та словосполучення. З’ясуйте їх значення.

Готова продукція, обіговий фонд, відносини госпрозрахунку, носій інформації, комунікаційна мережа, статево-віковий склад, професійно-кваліфікаційний склад, рівень освіти, сімейний стан; категорія, синтез, структура, атрибут, цілісність, простір, підрозділ, засіб, властивість, компонент, витрата, продукція, розташування, джерело, одержувач, конфігурація, інтелект.

 

Завдання 2. Утворіть словосполучення та запишіть їх.

ЗРАЗОК: взаємозалежний + структура = взаємозалежна структура.

Основний, технологічний, готовий, комунікаційний, професійний, виробничий, сімейний.

Мережа, структура, стан, функції, продукція, склад, фонд.

Завдання 3. Запишіть,  від яких дієслів утворені дані іменники.

ЗРАЗОК: управління – управляти.

Об’єднання, перетворення, розташування, повідомлення, функціонування, забезпечення, визначення, відображення.

 

Завдання 4. Прочитайте слова. Знайдіть та запишіть пари антонімів.

 

синтез

внутрішній

об’єднувати

абсолютний

матеріальний

додатковий

основний

духовний

відносний

роз’єднувати

зовнішній

занепад

розвиток

аналіз

 

Завдання 5. Прочитайте текст.

Категорія структура відображає побудову й внутрішню форму системи. Структураневід’ємний атрибут усіх реально існуючих систем, бо саме вона надає їм організованості й цілісності.

Отож соціально-економічну систему можна подати як синтез певної кількості взаємозалежних структур. Структури виділяються за властивостями, якими вони різняться між собою. Ці властивості проявляються тільки в процесі взаємодії елементів цих структур.

Процеси виробництва й управління у системі забезпечуються такими структурами:

1)          виробнича структура є формою об’єднання розташованих у просторі виробничих підрозділів, засобів і предметів праці, їхніх властивостей і певних відносин між ними;

2)          технологічна структура являє собою регламентовану побудову матеріально-енергетичних процесів, що визначають взаємозв’язок між елементами процесу перетворення ресурсів на готову продукцію;

3)          економічна структура являє собою відношення компонентів основних і обігових фондів підприємства, відображається в складі витрат на продукцію, виявляється у відносинах госпрозрахунку і т. ін.;

4)          інформаційна структура характеризується відносним розташуванням джерел і одержувачів повідомлень в організації, складом і взаємозв’язками носіїв інформації, спрямованістю та конфігурацією комунікаційних мереж тощо;

5)          соціальна структура характеризує склад працівників виробничої системи та їхній розподіл за професійно-кваліфікаційним і статево-віковим складом, рівнем освіти, інтелектом, сімейним станом та ін.;

6)          структура апарату управління являє собою розподіл управлінських працівників відповідно до посад (ролей) і їхніх взаємин, які виникають у процесі управління;

7)          організаційна структура управління є об’єднавчим і центральним елементом організації. Вона складається з елементів, що забезпечують функціонування як єдиного організаційно-економічного механізму усіх структур.

Отже, наявність структур у системі та їхній розвиток є основою всієї організації, поза межами яких не можна реалізувати виробничі функції та функції управління, тобто без них не існує сам процес виробництва й управління.

 

Завдання 6. Дайте відповіді на запитання.

1.     Що таке структура?

2.     Що таке  соціально-економічна система?

3.     Яким чином виділяються структури у соціально-економічній системі?

4.     Якими структурами забезпечуються процеси виробництва й управління у системі? (Назвіть їх).

5.     Що є основою всієї організації?

6.     Чи може існувати процес виробництва й управління без наявності структур у системі?

7.     Яка структура управління є об’єднавчим і центральним елементом організації?

8.     Яка структура являє собою відношення компонентів основних і обігових фондів підприємства?

9.     Чим відрізняються виробнича та економічна структури?

 

Завдання 7. Знайдіть та запишіть пари синонімів.

Властивість, основний, упорядкованість, атрибут, ресурс, інтелект, відносини, ознака, фонд, головний, запас, організованість, зв’язки (взаємозв’язки), розум.

 

Завдання 8. Поставте запитання до виділених  слів.

1.     Предметом структуризації є як об’єкт, так і суб’єкт управління, що  

          відрізняються своїми властивостями і специфічними функціями.

2.     Організаційна структура управління виконує об’єднавчу роль, забезпечуючи цілісність організації.

3.     Процеси виробництва й управління у системі забезпечуються такими структурами: виробничою, технологічною, економічною, соціальною, інформаційною, організаційною структурою апарату управління.

4.     Відносини елементів технологічної і виробничої структур породжують технологічні зв’язки і тим самим визначають стійкість виробничої структури.

5.     Звязок – це елемент, за допомогою якого структури підприємства можуть виявляти свої властивості.

6.     Соціальна структура утворюється людьми (як членами виробничого колективу) і міжособистісними, міжгруповими стосунками.

7.     Виробничі працівники вступають у відносини зі знаряддями і засобами праці задля продуктивної і безпечної праці.

8.     Об’єкти управління є місцем виникнення і накопичення критичних чинників, що знижують потенціал організації.

9.     Зміни, що відбуваються в об’єктах управління, зумовлюють необхідність адаптації ОСУ (організаційної структури управління).

10.           У складі організації є дві дуже взаємозалежні, але конструктивно самостійні структури: організаційна структура управління і структура апарату управління.

 

Завдання 9. Прочитайте речення. Правильно виберіть прийменник  у, між, на, до, за, де потрібно.

1.  Структури виділяються … властивостями, якими вони різняться між собою.

2. Виробнича структура є формою об’єднання розташованих … просторі виробничих підрозділів, засобів і предметів праці, їхніх властивостей і певних відносин … ними.

3. Соціальна структура характеризує склад працівників виробничої системи та їхній розподіл … професійно-кваліфікаційним і статево-віковим складом, рівнем освіти, інтелектом, сімейним станом та ін.

4. Структура апарату управління являє собою розподіл управлінських працівників відповідно … посад (ролей) і їхніх взаємин, які виникають у процесі управління.

 

Завдання 10. Прочитайте речення. Слова в дужках поставте у потрібній формі. Назвіть відмінки.

 

1.     (Елементи) економічної структури є економічні показники, що характеризують (економічна діяльність) організації. 2. Соціальна структура утворюється (виробничий і управлінський склад) працівників, принципи й угрупування яких у (структура) різні. 3. Управлінські працівники мають бути (компетентні і кваліфіковані). 4. Відносини у структурі апарату управління існують у вигляді (формальні й неформальні зв’язки). 5. Технологічна структура поєднує засоби і предмети праці, трудові й речовинні елементи в (один виробничий процес). 6. Управлінські працівники управляють (об’єкти управління). 7. Апарат управління є одним із (джерела і одержувачі) інформації, а також місцем зосередження (влада й лідерство). 8. Між (організаційна структура) управління і (структура) апарату існує складна і не завжди помітна схожість, що призводить до (вони) ототожнення. 9. Проявлення (властивості) структури апарату управління відбувається при (поєднання) її із організаційною структурою управління (ОСУ). 10. Організаційна структура управління проявляє свої властивості при взаємозв’язку з (виробнича, технологічна, соціальна та економічна) структурами.

 

ГЛОСАРІЙ

 

Іменники

властивість, наявність, взаємодія, елемент, процес, виробництво, управління, об’єднання, відносини, побудова, взаємозв’язок, механізм, перетворення, ресурс, відношення, повідомлення, спрямованість, функціонування, основа

Прикметники

певний, технологічний, соціальний, матеріальний, енергетичний, основний, центральний, єдиний

Дієслова

відображати (що?), подати (що?), виділятися, різнитися, проявлятися (виявлятися), забезпечувати (ся), визначати (що?), відображатися, реалізувати (що?), характеризуватися