ВСТУП

Запропонований лабораторний практикум розроблено відповідно до програми дисципліни "Системи автоматизованого проектування засобів обчислювальної техніки" студентів спеціальності "Програмне забезпечення автоматизованих систем".

Якісне поставлення та проведення лабораторних занять дозволяє студентам глибше засвоїти теоретичні основи відповідної дисципліни, а також вивчити засоби, пристрої та системи і набути необхідних навичок для самостійного виконання практичних робіт, складання принципових електричних схем, написання програмного забезпечення для вирішення задач оптимізації розміщення і трасування, вміння аналізувати і робити узагальнюючі висновки за підсумками дослідів.

Самостійне творче проведення студентами лабораторних робіт можливе тільки при старанній підготовці. Вивчаючи теоретичні положення, які треба експериментально перевірити, студенти повинні ознайомитись із теоретичними відомостями до кожної роботи. З цією метою в першому розділі цього практикуму наведено загальну інформацію про систему автоматизованого проектування "OrCAD", а також подано загальні методичні вказівки для підготовки до проведення лабораторних робіт.

У першій частині робіт потрібно дослідити методи оптимізації розміщення елементів в дискретному координатному просторі друкованої плати, методи їх трасування. Для виконання робіт необхідно добре засвоїти методики оптимізації, трасування синтезу і аналізу компонентів.

У другій частині робіт потрібно набути практичних навичок роботи із системою автоматизованого проектування друкованих плат "OrCAD". Для виконання робіт необхідно добре засвоїти методики роботи для створення схем електричних принципових, їх аналіз і перевірку розміщення компонентів схеми на друкованій платі, методи трасування.

З метою полегшення та прискорення підготовки студентів до виконання робіт у кожній роботі даються короткі теоретичні відомості, а також вказується література, де описані ці питання більш широко. У кожній роботі, поряд із самостійними дослідженнями, передбачається аналіз отриманих результатів.

Кожна робота розрахована на дві години занять у лабораторії та передбачає обов'язкову самостійну підготовку до неї. Успішне самостійне виконання лабораторних робіт можливе лише при ретельній підготовці до них, що вимагає від студента необхідної систематичної праці з різними джерелами інформації.