Організація і методика проведення лабораторних робіт

В.1 Правила внутрішнього розпорядку в навчальній лабораторії


На першому занятті в лабораторії студенти детально вивчають на робочих місцях правила внутрішнього розпорядку і інструкції з техніки безпеки, які вони повинні суворо виконувати протягом роботи в лабораторії.

Правила внутрішнього розпорядку в лабораторії складаються з таких основних вимог.

1. До роботи в лабораторії допускаються особи, які засвоїли правила з техніки безпеки та пройшли інструктаж з відповідною відміткою про це в спеціальному журналі з техніки безпеки.

2. Лабораторні роботи виконують за розкладом навчальних занять. Відпрацювання пропущених лабораторних робіт здійснюється за графіком, що узгоджений з деканатом.

3. Лабораторні роботи виконуються бригадами (2–3 чоловіки).

4. До роботи в лабораторії допускаються студенти, які виконали і захистили попередню лабораторну роботу. Перед початком занять викладач шляхом опитування визначає підготовку студента до поточної роботи. Непідготовлені студенти допускаються до виконання лабораторної роботи лише після додаткової підготовки безпосередньо в лабораторії.

5. Звіт про проведену лабораторну роботу складається один на бригаду і захищається перед черговим заняттям. Оцінка за захищену лабораторну роботу заноситься в журнал обліку виконаних лабораторних робіт. Звіт захищеної роботи не повертається.

6. При підготовці до лабораторної роботи студент зобов'язаний ознайомитись з теоретичними відомостями до виконання лабораторної роботи.

7. У випадку виходу з ладу обладнання через недотримання даних правил складається акт і передається ректору через деканат.

8. В лабораторії забороняється палити, смітити, голосно розмовляти, знаходитись у верхньому одязі, без необхідності переходити з місця на місце і захаращувати робочі місця сторонніми предметами.

9. Лабораторна робота вважається завершеною тільки тоді, коли виконані всі етапи роботи, проведені необхідні розрахунково- експериментальні роботи, передбачені програмою та прибрано робоче місце.

В.2 Інструкція з техніки безпеки


В аудиторіях виконуються лабораторні та практичні роботи, проводяться заняття зі слухачами з використанням обладнання, яке знаходиться під напругою до 1000 В.

До роботи в аудиторіях допускаються:

- студенти для виконання лабораторних робіт після інструктажу викладачами на першому занятті в кожному семестрі під розпис в журналі реєстрації інструктажу студентів на робочому місці;

- слухачі після інструктажу викладачами на першому занятті із заходів безпеки і оформлення допуску в журналі реєстрації інструктажу слухачів на робочому місці.

Всі лабораторні роботи та заняття слухачів виконуються тільки згідно з чинним розпорядком і у дні відповідно до розкладу занять під керівництвом викладачів.

Під час роботи потрібно бути уважним, не займатися сторонніми справами, не відволікати увагу працюючих.

Вмикання та роботу на персональному комп'ютері проводити тільки в присутності викладача згідно з інструкціями з експлуатації.


ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

- починати роботу і заняття без вступного інструктажу співробітників і інструктажу на робочому місці;

- залишати персональний комп'ютер під напругою без догляду;

- з'єднувати та роз'єднувати кабелі та блоки при ввімкненій напрузі;

- працювати одному з персональним комп'ютером, який знаходяться під напругою;

- палити в приміщеннях, коридорах.


В.3 Вимоги до звіту з лабораторної роботи


Звіт повинен бути акуратно складений, на аркушах формату А4 з рамками. На титульному аркуші вказується: номер та назва роботи, шифр групи та номер бригади, а також прізвища та ініціали всіх членів бригади.

До складу звіту входять: мета роботи, програма досліджень, результати досліджень та розрахунків, опорні формули для розрахунків та загальні висновки. Результати лабораторної роботи повинні бути наведені з дотриманням вимог ДСТУ.

Звіт з лабораторної роботи складається один на бригаду. Захист лабораторної роботи здійснюється в складі бригади. Якщо з якихось причин студент захищає лабораторну роботу самостійно, то він має право подати копію звіту.

Звіт з лабораторної роботи повинен відповідати вимогам, що висуваються до звітів з промислових і наукових досліджень. Звіти, що не відповідають даним вимогам, неохайно оформлені до захисту не приймаються.


В.4 Методичні вказівки до використання системи автоматизованого проектування "OrCAD".


Інтрефейс "OrCAD Capture"


Програма " OrCAD Capture" призначена для створення проекту, одна частина якого може бути задана у вигляді принципової схеми, а інша – може бути описана мовою "VHDL". При створенні проекту кожного типу завантажуються відповідні бібліотеки компонентів з можливістю передавання інформації в програму "OrCAD Layout" для створення друкованих плат.

У верхній частині екрана програми "OrCAD Capture" розташовано меню команд, нижче – панель інструментів. Склад панелі інструментів залежить від обраного типу роботи і типу поточного проекту. Основними вікнами програми є вікно менеджера проектів "Project manager" і вікно редактора схем.

Менеджер проектів розташований у лівій частині екрана. У режимі "File" подано файлову структуру проекту, у режимі "Hierarchy" – ієрархічну структуру. Файлова структура містить ряд розділів: "Design resource" – опис проекту (файл проекту *.dsn, файли окремих сторінок схеми, перелік компонентів "Design Cache", "VHDL" – файли, перелік використовуваних бібліотек компонентів *.olb), "Outputs" – результати проектування. Менеджер проектів (МП) має свою панель інструментів, яка активна тільки тоді, коли активний сам менеджер проектів.

Подвійне натиснення лівої клавіші миші (ЛКМ) на імені файлу або на його значку завантажує його у відповідний редактор (редактор схем або текстовий редактор), натискання правої клавіші миші (ПКМ) на значку файлу або каталогу розвертає висхідне меню (pop - up menu), склад команд якого залежить від типу обраного об'єкта.

Редактор схем має власну панель інструментів, подану на рис. B.1. Панель може бути довільним способом розміщена в зручному для користувача місці на екрані, для цього натиснути ЛКМ і, після переміщення, "відпустити" у потрібному місці. Призначення піктограм панелі викладено в табл. B.1.

Рисунок B.1 – Панель інструментів редактора схем

Таблиця B.1 – Піктограми панелі інструментів
Піктограма Еквівалентна команда Опис команди
1 2 3
Select Режим вибору об'єктів
Part Вибір у бібліотеці компонента для розміщення його символа на схемі
Wire Рисування електричних зв'язків. При натисканні кнопки "81іій" можливе уведення неортогопальних зв'язків
Net Alias Розміщення псевдонімів (додаткових імен) зв'язків і шин
Bus Зображення шини (лінії групового зв'язку)
Junction Нанесення точки електричного з'єднання двох зв'язків
Bus Entry Нанесення виводів від шини, розташованих під кутом 45°
Power Розміщення символів виводів джерел "живлення"
Ground Розміщення символів виводів джерел "земля"
Hierarchical Block Розміщення ієрархічних блоків
Hierarchical Port Розміщення портів ієрархічних блоків
Hierarchical РІ11 Розміщення виводів ієрархічних блоків
Off-Page Connector Розміщення символів з'єднувачів сторінок
No Connect Під'єднання до виводу компонента символа відсутності з'єднань
Продовження таблиці B.1
1 2 3
Line Рисування лінії
Polyline Рисування ламаної лінії
Rectangle Рисування прямокутника
Ellipse Рисування еліпса/окружності
Arc Рисування дуги
Text Розміщення одного або декількох рядків тексту із вказанням його розміру, кольору, орієнтації і шрифту

Створення проекту

Для створення нового проекту необхідно виконати команду "File/New Project", після чого в діалоговому вікні, що відкрилося, "New Project" (рис. B.2) у полі введення "Name" вказати ім'я проекту, а у полі введення "Location" – ім'я підкаталогу, де проект буде розташовано. Типи проектів, подано у списку "Create a new Project Using". Після натискання "ОК" з'явиться пропозиція додати підтримку моделювання в проект. Якщо необхідно провести моделювання, встановити прапорець "Enable project simulation" і вибрати підтримку моделювання цифрових пристроїв на базі "VHDL" - моделей. В іншому випадку натиснути "Next", а потім "Finish".

Рисунок B.2 – Вікно відкриття типу проекту

При встановленні прапорця, після натискання кнопки "Next" з'явиться діалогове вікно, у якому запропоновано вибрати бібліотеки символів, які будуть додані в проект (див. рис. В.3).

Рисунок В.3 – Вікно "PCB Project Wizard"

Перед створенням нового проекту у програмі "OrCAD Capture" необхідно задати параметри його конфігурації за допомогою трьох команд меню "Options" менеджера проектів:

- команда "Preferences" – задати параметри схеми, що зберігаються у файлі конфігурації "Capture.ini", вони ініціалізуються при кожному запуску програми "OrCAD Capture". Зміни цих параметрів впливають як на виконання поточного проекту, так і будуть прийняті до уваги для раніше створених і завантажених для перегляду, що існують. Якщо проект створений в іншій системі "OrCAD", то до уваги будуть прийняті параметри, що записуються в поточному файлі "Capture.ini";

- команда "Design Template" – задати параметри схеми, установлені за замовчуванням при створенні всіх нових проектів (вони заносяться в розділ "Design Template" файлу "Capture.ini". Зміна цих параметрів не вносяться у вже існуючі схеми;

- команда "Schematic Page Properties" – задати параметри індивідуальної поточної схеми.


Настройка конфігурації проекту

Команда "Options/Preferences".

На закладці "Color/Print" дана можливість переглянути і встановити кольори всіх об'єктів схеми (за допомогою палітри, яку можна відкрити натисканням лівої клавіші миші (ЛКМ) на зафарбований прямокутник), а також позначаються об'єкти, які повинні бути виведені на друк (для цього напроти імені об'єкта поставити позначку в графі "Print". Кольори графічних об'єктів (ліній, багатокутників і дуг) можна встановити на закладці "Miscellaneous", якщо ж на цій закладці зазначені кольори за замовчуванням "Default", то їх буде встановлено відповідно до кольорів графіки "Graphics" на закладці "Color/Print".

На закладці "Grid Display" необхідно вибрати стиль зображень сітки у вигляді точок "Dots" або ліній "Lines" окремо для редактора схем "Schematic" і символів "Symbol". На панелі "Displayed" вибирається режим відображення на екрані дисплея сітки, а на панелі "Pointer snap to grid" – режим "прив'язки" курсора до вузлів сітки при розміщенні об'єктів на схемі.

На закладці "Pan and Zoom" указано коефіцієнт збільшення/зменшення масштабу зображення "Zoom Factor" і коефіцієнт панорамування "Auto Scroll Percent" для редактора схем і символів (панорамування схеми, тобто її зсув без зміни масштабу, проводиться при наближенні курсора до границі робочого вікна).

На закладці "Select" установлюється можливість вибору об'єктів:

- якщо межа прямокутника для вибору тільки перетинає їх "Intersection"

- вони повністю перебувають усередині області вибору "Fully Enclosed".

На панелі "Maximum number of objects to display at high resolution while dragging" указано максимальну кількість об'єктів, що відображаються на екрані при їх виборі у вікні і переміщенні.

На закладці "Miscellaneous" вибирається стиль заливання замкнутих фігур "Fill Style", стиль і ширина ліній "Line Style and Width" і кольори графічних об'єктів "Color", а також шрифт, що буде використаний у менеджері проектів і файлі протоколу "Session Log". Крім того, установлюються такі параметри.

1. "Render True Type fonts with strokes" – зображення шрифтів "True Type" у вигляді растрових шрифтів (для виведення на друк).

2. "Fill text" – заливання шрифтів.

3. "Enable Auto Recovery" – автоматичне збереження файлів проектів, схем VHDL–текстів у каталозі \WINDOWS\TEMP\AUTOSAVE.

4. "Update every xxx minutes" – інтервал автозбереження файлів у хвилинах.

5. "Automatically reference placed parts" – автоматичне присвоювання позиційних позначень розташованим на схемі компонентам.

6. "Enable Intertool Communication" (ITC) – вмикання режиму перевірки і відображення результатів на екрані при обміні даними з іншими програмами системи "OrCAD", такими як "OrCAD Layout", "OrCAD PSpice" і "OrCAD Express". Наприклад, при вмиканні режиму "ITC" у програмах "OrCAD Capture" і "OrCAD Layout" установлено "гарячий" зв'язок "cross probing" між схемою і друкованою платою.

На закладці "Text Editor" конфігуровано текстовий редактор, що буде використано при роботі з "VHDL" – файлами. На панелі "Syntax

Highlighting" указуються кольори ключових слів, що відображаються, "Keywords", коментарів "Comments", рядків, взятих в лапки "Quoted Strings", і ідентифікаторів "Identifiers". На панелі "Current Font Setting" після натискання на кнопку "Set" буде встановлено розмір шрифту тексту і кольори змінних, що не відображаються. Зазначені об'єкти, що відображаються, буде показано при виборі панелі "Highlight Keywords", "Comments", "Identifiers", and "Quoted Strings". На панелі "Tab Spacing" указано інтервал табуляції текстового редактора.

Команда "Options/Design Template" визначає набір параметрів нових проектів, ряд з них може бути перевизначений для індивідуальних сторінок схеми.

На закладці "Fonts" визначаються шрифти текстів різних об'єктів, розташованих на схемі.

На закладці "Title Block" необхідно визначити текст, що буде внесено у різні графи основного напису (кутового штампу). Відрізняють основні написи двох типів: прийняті за замовчуванням і індивідуальні. У даному діалоговому вікні команди "Design Template" указано інформацію, що заноситься в основний напис за замовчуванням. При цьому основний напис розташовано в правому нижньому куті нового аркуша схеми, якщо на закладці "Title Block" правильно зазначено повне ім'я бібліотеки "Library Name" і ім'я графічного символа напису "Title Block Name". Редагування тексту, занесеного в основний напис для кожної схеми, необхідно виконати в схемному редакторі за командою "Edit/Propererties". Індивідуально основні написи буде розміщено на схемі за командою "Place/Titie Block".

На закладці "Page Size" вказано систему одиниць, що встановлена за замовчуванням "Inches" або "Millimeters", і розмір аркуша схеми А, B, C, D, Е (в англійській системі), А4 (297×210 millimeters", A3, А2, А1, А0 (у метричній системі) або "Custom" (розміри задаються користувачем). У графі "Pin-to-Pin Spacing" указано мінімальну відстань між виводами компонентів при їх розташуванні на схемі. Одночасно цей параметр визначає розмір кроку сітки. При зміні параметра "Pin-to-Pin Spacing" автоматично буде змінено розміри символів при їх розміщенні на схемі. При зміні кроку сітки буде змінено і розміри символів компонентів.

На закладці "Grid Reference" установлюються параметри рамки, що розташована навколо аркуша схем:

- "Count" – кількість граф на рамці по горизонталі і вертикалі;

- "Alphabetic" – нумерація граф за абеткою;

- "Numeric" – нумерація граф у числовому порядку;

- "Ascending" – установити номери граф рамки в зростаючому порядку;

- "Descending" – установити номери граф рамки в спадному порядку;

- "Width" – ширина рамки по горизонталі і вертикалі;

- "Border Visible" – видимість меж сторінки на дисплеї "Displayed" і при виведенні на друк "Printed";

- "Grid Reference Visible" – видимість рамки аркуша схеми на дисплеї "Displayed" і при виведенні на друк "Printed";

- "Title Block Visible" – видимість основного напису на дисплеї "Displayed" і при виводі на друк "Printed";

- "ANSI grid references" – зображення рамки аркуша схеми за стандартом "ANSI".

- На закладці "Hierarchy" указуються параметри, прийняті за замовчуванням при створенні нових ієрархічних блоків "Hierarchical Blocks" і компонентів "Parts":

- "Primitive" – примітивні компоненти, що не мають ієрархічної структури;

- "Nonprimitive" – компоненти, що мають ієрархічну структуру.

На закладці "SDT Compatibility" установлено відповідність восьми полів параметрів символів компонентів "OrCAD Capture" полям символів компонентів у форматі "DOS-версії "OrCAD Schematic Design Tools" (SDT), що буде використано при збереженні проекту у форматі "SDT".

Зміну параметрів поточного проекту необхідно виконувати за командою "Options/Schematic Page Properties", що має закладки "Page Size", "Grid Reference", "Miscellaneous".


Поняття символів, компонентів та їх бібліотек


Бібліотеки символів компонентів подано файлами з розширенням імені .olb, у яких міститься вся інформація, необхідна для створення принципових схем і передавання в інші програми системи "OrCAD". Нижче наведено пояснення основних термінів, прийнятих в "OrCAD".

Дискретні елементи, такі як транзистори, конденсатори, інтегральні схеми і ін. називаються компонентами "Component". "Part" – умовне графічне зображення або символ компонента на принциповій схемі. Деякі компоненти складаються з декількох секцій.

Якщо всі секції проекту однакові, його називають однорідним "Homogeneous", у протилежному випадку неоднорідним "Heterogeneous". Інформацію про пакет компонентів названо "Package" (термін "Part" позначає як символ окремої секції, так і всього компонента).

Графічна проекція фізичного корпусу всього компонента на друковану плату названо "відбитком" "Footprint". При цьому на відміну від бібліотек символів (файли з розширення .olb), бібліотеки відбитків корпусів компонентів є файли з розширенням .llb.

Файли бібліотек символів відкриваються в менеджері проектів за командою "File/Open/Library". Після натискання на значок "+" на рядку з ім'ям бібліотеки виводиться її каталог. Вибираючи в цьому каталозі

компонент, їх можна звичайним чином видаляти і копіювати в інші бібліотеки.

При розміщенні на схемі першого символа буде створено кеш проекту "Design cache", у який цей символ було скопійовано з бібліотечного файлу. За командою "Design/Replace Cache" буде відбуватися відновлення символів у поточному проекті.

Бібліотеки символів (файли *.оlb) програми "Capture" містять більше 30 тис. елементів. При створенні проекту необхідно продумати, якими бібліотеками треба скористатися в кожному конкретному випадку з урахуванням прийнятої послідовності проектування (див. табл. В.2).

У каталозі "Capture\Library\PSpice" розміщено бібліотеки символів *.оlb і математичні моделі компонентів *.lib, що будуть використані при моделюванні за допомогою програми "PSpice", причому сюди включено практично всі символи графічного редактора "MicroSim Schematics" системи "DesignLab 8.0" і відповідні їм математичні моделі.

Ряд бібліотек символів з каталогу \Capture\Library\PSpice не містить інформації про пакування компонентів, посилань на їх корпуси і чисельні значення параметрів математичних моделей (ці значення вводяться безпосередньо на схемі.


Таблиця В.2 – Стандартні бібліотеки "OrCAD
Послідовність
проектування
Розширення імен
файлів бібліотек
Ім'я підкаталогу
розташування
бібліотек
Створення цифрових і
змішаних схем
"OrCAD Capture"
olb – символи
компонентів
\Capture\Library
\Capture\Library
Моделювання
змішаних схем
"OrCAD PSpice",
моделювання
цифрових
схем"OrCAD Express"
lib – математичні
моделі компонентів
vhd – математичні
моделі компонентів
\Capture\Library\Pspice

\Capture\Library\PSpice
Розроблення
друкованих плат
"OrCAD Layout"
llb – типові корпуси
"Footprints"
компонентів
\Layout\Library

У підкаталогах \Capture\Library\Actel, \Capture\Library\Altera,..., \Capture\Library\Xilinx знаходяться бібліотеки символів і їх "VHDL–описи, що використовуються в проектах типу "Programmable Logic.


Розміщення графічних об'єктів і тексту


Графічна інформація вводиться на схему у результаті виконання команди "Place/Line", "Polyline", "Rectangle", "Ellipse" і "Arc". Ця інформація носить допоміжний характер, у такий спосіб не можна, наприклад, створювати електричні провідники. Стилі виконання графіки за замовчуванням установлюються на закладці "Miscellaneous" у вікні команди "Options/Preferences". Після нанесення відрізків ліній або дуг за командами "Place/Line", "Place/Polyline" і "Place/Arc" можливо їх редагування за допомогою діалогового вікна "Edit Graphic". На ньому необхідно вибрати:

- "Line Style & Width" – тип лінії (суцільна, пунктирна та ін.) і її товщина (0,2,0,8 і 2 мм);

- "Color" – кольори лінії;

- при редагуванні замкнутих фігур, крім зазначених вище параметрів потрібно вибрати тип заливання "Fill Style".

Для підвищення роздільної здатності при кресленні графіки можна вимкнути режим прив'язки курсора до вузлів сітки (на закладці "Grid Display" у вікні команди "Options/Preferences", при цьому крок переміщення курсора становить 10% від кроку сітки.

Текст наноситься на схему за командою "Place/Text" або натисканням на кнопку панелі інструментів. Попередньо текст вводиться в діалогове вікно "Place Text", для переносу тексту на новий рядок потрібно примусово натиснути клавіші "Ctrl+Enter", у якому вказана орієнтація тексту і кольори шрифту.


Перевірка правил проектування схеми


Для прискорення розроблення і контролю помилок увімкнути контроль з'єднань –"Design Rules Check". Для виявлення помилок у схемі виконати команду "Tools/Design Rules Check" (DRC). Звіт про перевірку заноситься у файл *.drc і проходить дублювання у файлі протоколу "Session Log" (за вказанням користувача місця розташування помилок позначаються на схемі спеціальними "DRC" - маркерами. У звіт заносяться повідомлення про порушення правил проектування двох типів:

- "Errors" – помилки, які обов'язково повинні бути виправлені;

- "Warnings" – попередження, які можуть привести до помилок при моделюванні проекту (реагувати на них необов'язково).

Після запуску команди "Design Rules Check" буде відкрито діалогове вікно для задання правил перевірки, що має дві закладки (рис. В.4).

На закладці "Design Rules Check" потрібно встановити характер і тип інформації, що включена у звіт про перевірку:

- "Scope" – перевірка проекту "Check entire design", обраної сторінки або декількох сторінок "Check selection";

- "Action" – перевірка дотримання всіх правил проектування "Check design rules" і видалення зі схеми нанесених раніше "DRC - маркерів;

- "Report" – вибір інформації, що включена у звіт про перевірку:

- "Create DRC markers for warnings" — розміщення символів "DRC" для попередження про можливі помилки відповідно до правил, заданих в таблиці "ERC" (у місцях виникнення безумовних помилок "DRC – маркери проставляються завжди);

- "Check hierarchical port connections" – перевірка збігу імен ієрархічних виводів і відповідних ієрархічних портів схеми заміщення, а також збігу загальної кількості і типів всіх виводів;

- "Check off–page connector connections" – перевірка збігу імен міжсторінкових з'єднувачів (приєднаних до провідників з однаковими іменами), що розташовані на різних сторінках схеми;

- "Report identical part references" – включення у звіт списку компонентів, що мають однакові позиційні позначення;

- "Report invalid packaging" — включення у звіт списку компонентів, що мають однакові корпуси, але різну пакувальну інформацію;

- "Report hierarchical ports and off-page connectors" – складання списку всіх портів ієрархічних блоків і міжсторінкових з'єднувачів;

- "Check unconnected nets" – виявлення провідників, що не з'єднані з виводами компонентів або не під'єднанні до джерел зовнішніх сигналів, а також провідників, що мають на різних сторінках схеми однакові імена, але до яких не під'єднанні міжсторінкові з'єднувачі або ієрархічні порти;

- "Check SDT compatibility" – перевірка сумісності із графічним редактором принципових схем "OrCAD SDT" для "DOS" (ця сумісність необхідна, якщо передбачено зберегти схему проекту у форматі "OrCAD SDT";

- "Report off-grid objects" – складання списку імен і координат об'єктів, розташованих не у вузлах сітки;

- "Report all net names" — складання списку всіх імен провідників;

- "Report File" — присвоєння імені файлу звіту (за замовчуванням ім'я збігатиметься з ім'ям проекту, розширення імені .drc);

- "View Output" — перегляд на екрані результатів перевірки.

На закладці "ERC Matrix" установлюються правила перевірок міжвивідних з'єднань, які записуються у вигляді матриці "Electrical Rules Check". На рядках і стовпцях матриці зазначені типи виводів компонентів і порти. Незафарбована комірка означає дозвіл з'єднання відповідних виводів, попередження позначаються символом "W", помилки – символом "Е".

Наприклад, відповідно до зображеного на рис. В.4, б матриці "ERC", з'єднання "Output-Input" (Вхід-вихід-вихід-вхід) дозволено, про з'єднання "Open Emitter-Open Collector" (Відкритий емітер – Відкритий колектор) буде винесене попередження, а з'єднання "Power-Output" буде вважатися помилкою.

а)                                                                                                    б)
Рисунок В.4. - Панелі, що визначають конфігурацію команди "Design Rules Check"

Перед виконанням команди "Design Rules Check" необхідно відредагувати зміст матриці "ERC" у відповідність із особливостями поточного проекту.

В редакторі друкованих плат "OrCAD Layout" модуль "DRC" (якщо невідключений) стежить за всіма маніпуляціями із провідниками і елементами, і при зміні рисунка схеми, пропонує змінити всі файли.


Підготовка результатів проектування

До результатів проектування в "OrCAD Capture" відносять:

- список електричних з'єднань проекту (файл "Netlist";

- різні форми звітів про використані елементи (специфікації проекту);

- друк принципових схем і текстових файлів проекту.

Складання списку з'єднань


Файл списку з'єднань (розширення .mnl) містить основну інформацію для наступної стадії проектування зі створення друкованої плати в системі "OrCAD Layout" (список з'єднань, складений мовою "VHDL", буде використаний при моделюванні схеми). Генерацію списку з'єднань проекту буде ініціалізовано в режимі менеджера проекту командою "Tools/Greate Netlist". У діалоговому вікні цієї команди є 9 закладок для вибору формату списку з'єднань. Перші 8 закладок пов'язані з форматами, вибір яких визначено типом програмного продукту, що буде використано для наступної стадії проектування. Необхідно вибрати закладку "Layout" і вибрати опції, що конкретизують форму вихідного файлу.

1. "Run ECO "Engineering Change Order" to Layout" – дозволяє автоматичне внесення змін у принципову схему при внесенні змін у друкованій платі або в плату, за результатами змін у принциповій схемі (дуже важлива опція).

2. "User Properties are in inches/millimeters" – установлює в проекті систему одиниць виміру.


Складання звітів


В "OrCAD Capture" існує три команди створення специфікації проекту: "Tools/Bill of Materials", "Tools/Cross Reference" і "Reports/CIS Bill of Materials". У лабораторних роботах обмежимося формуванням найбільш простого з них – звіту за командою "Tools/Cross Reference". У діалоговому вікні "Cross Reference Parts" вибираються такі опції:

а) "Scope" – складання звіту для всього проекту "Cross reference entire design" або його обраної частини "Cross reference selection";

б) "Sorting" – (сортування):

1) "Sort output by part value, then by reference designators" – сортування рядків звіту спочатку за параметрами компонентів і потім за їх позиційними позначеннями;

2) "Sort output by reference designators, then by part value" – сортування рядків звіту спочатку за позиційними позначеннями компонентів, а потім за їх параметрами;

3) "Report" (звіт):

- "Report the X and Y coordinates of all parts" – виведення у звіт координат X, Y розташування всіх компонентів на схемі;

- "Report unused parts in multiple part packages" – виведення у звіт інформації про невикористані секції багатосекційних компонентів;

в) "Report File" – ім'я файлу звіту (за замовчуванням *.xrf).

г) "View Output" – виведення на екран для попереднього перегляду.

На рис. В.5 наведено приклад фрагмента звіту специфікації типу "Cross Reference".

Рисунок В.5 – Фрагмент звіту специфікації проекту типу "Cross Reference"

Виведення на принтер


Для виведення даних на принтер використовуються стандартні діалогові вікна "Windows" "Print Setup", "Print Preview" і "Print". Для виведення на друк сторінки схеми, текстового файлу звіту і под. треба виконати дії у такому порядку.

1. За командою "Print Setup" меню "File" задати конфігурацію принтера;

2. За командою "Print Preview" меню "File" задати параметри.