5. Принципи відображення інформації

5.1. Растровий принцип відображення інформації

 

В системах відображення інформації (СВІ) на даний час найбільш часто використовують растровий метод .  

Засоби відображення, що використовують растр, називають СВІ растрового типу.  

Сутність растрового методу формування зображення полягає в тому, що для керування електронним променем використовується розгортка, а підсвічування елементів зображення на екрані здійснюється при русі променя по рядкам в відповідні проміжки часу. 

 

Рис. 5.1. Прогресивна растрова розгортка   

На На рис. 5.1 зображений растр, утворений лінійною прогресивною розгорткою, при якій повний растр утворюється за один період кадрової розгортки Тк. Розгортка зображення створюється одночасним рухом променя по горизонталі вздовж осі Х і по вертикалі вздовж осі Y. Рух променя по горизонталі називають рядковою розгорткою, а накреслені при цьому лінії – рядками. Переміщення променя по вертикалі називають кадровою розгорткою, в результаті якої всі рядки розміщуються один над другим. Рядкова та кадрова розгортки здійснюються формуванням відхиляючих сигналів Х, Y (рис. 5.2) напруг для електростатичної відхиляючої системи або струмів для магнітної. Відхиляючі сигнали формуються генераторами рядкової і кадрової розгорток.

Частота кадрової розгортки fk=1/Tk для ЕПТ з малим часом післявисвічування повинна бути більша критичної частоти мерехтіння. Як правило частоту fk вибирають рівною частоті мережі змінного струму, виключаючи цим ефекти переміщення по екрану утворюваних нею завад. Частота fz і період Tz строкової розгортки (fz=1/Tz) вибирають з умови

Fz = Z fk,

де Z – число рядків в кадрі, що визначають розподільну здатність СВІ по вертикалі.  

В телебаченні стандартом прийнято Z=625. В високоякісних СВІ розповсюджена так звана багаторядкова розгортка з Z=1000 і більше.

Період рядкової розгортки Тz включає в себе час прямого ходу променя по рядку Тzп і часу зворотного ходу Тzo. Зображення формується за час прямого ходу. Відношення Тzoz=az називається коефіцієнтом зворотнього ходу рядкової розгортки. Відповідно при відомих значеннях Тz і az визначається Тzпz(1-az). Для стандарту телебачення az=0.18.  

 

Рис. 5.2. . Часові діаграми рядкової Х та кадрової Y розгорток   

Період кадрової розгортки Тккокп, де Ткп і Тко час прямого і зворотнього ходів кадрової розгортки.

Відношення Тко/Tk=ak називається коефіцієнтом зворотнього ходу кадрової розгортки. Число телевізійних рядків, що формуються за час прямого ходу променя, Zn=(1-ak)Z.  

Для стандарту телебачення aк=0.08  

На рис 5.3. показаний телевізійний растр, що утворений черезрядковою розгоркою, яка передбачає формування одного кадру зображення з двох полів які передаються послідовно. В першому полі викреслюються непарні, а в другому – парні рядки растра (останні на рисунку показані штрихпунктирними лініями). Дискретне зміщення зображення на один рядок в кожному полі не фіксується оком через інертність до сприйняття переміщення об'єктів в полі зору, якщо частота зміни зображень не менше 15-16 Гц. Тому при виборі частоти кадрів fk=25Гц забезпечується злитість сприйняття зображення двох полів. В той же час відтворення зображення в кожному полі з частотою fп=2fk=50Гц виключає мерехтіння яскравості, так як виконується вимога fпfкчм.   

 

Рис. 5.3. Растр при черезрядковій розгортці   

Зменшення частоти кадрів в два рази в порівнянні з прогресивною розгорткою при тому ж числі рядків в кадрі приводить до подвійного зменшення частоти рядкової розгортки і смуги пропускання відеопідсилювача, яка є необхідною. Для формування черезрядкової розгортки необхідно забезпечити наступні умови: число рядків в кадрі повинно бути не парним, так як. Z=2m+1, де m ціле число; частоти рядкової розгортки повинні бути жорстко зв’язані між собою умовою 2fz=Zfп=(2m+1)fп.  

В результаті виконання цих умов друге поле починається з половини рядка і всі рядки виявляються зміщеними по вертикалі відносно рядків першого поля.  

Черезрядкова розгортка використовується в телевізійних трансляціях і в ряді промислових телевізійних установок. В СВІ рекомендується використовувати прогресивну розгортку, при якій відсутні черезрядкові мерехтіння, які призводять до втоми зору оператора.  

До переваг СВІ растрового типу відносяться : універсальність, яка дозволяє відображати всі види ІМ; можливість суміщення інформаційних моделей, які формуються методом електронного синтезу (знакогенерації), з напівтоновими зображеннями, які отримуються за допомогою телевізійних камер.  

При формуванні зображення найменшими елементами є точки. Вони розміщуються вздовж кожного рядка на фіксованих місцях. Для монохромних індикаторів кожній точці зображення відповідає комірка запам’ятовуючого пристрою, куди заносять 1 або 0 в залежності від того, чи повинна точка підсвічуватись чи ні. Кількість рядків і точок в рядку як правило вибирають кратним 2к, що відповідає структурі мікросхем пам’яті та суттєво спрощує схему інтерфейсу

Зображення на екрані формують відеосигналами, які для кожної точки передають інформацію, яку зчитують з відеопам’яті синхронно з розгорткою.  

Для отримання напівтонового зображення відеопам'ять включає кілька однакових шарів . При формуванні зображення данні зчитуються паралельно зі всіх шарів і подаються на цифро-аналоговий перетворювач з числом розрядів, яке відповідає кількості шарів.  

Розподільна здатність кольорових моніторів визначається на відміну від чорно-білих фізичними розмірами тріад люмінофорних зерен на екрані.  

При синхронному формуванні зображення значення прямих кодових елементів (ПКЕ) формуються синхронно з ходом рядкової розгортки і подаються на керуючі входи (R,G,B) ТВ монітора. Система може виконувати зміну кадрів зображення з частотою ТВ розгортки, однак цей спосіб характеризується значними апаратними затратами.  

Асинхронний спосіб передбачає буферизацію масиву значень ПКЕ елементів зображення в відеопам’яті (ВП). Розподіл процедур формування і регенерації зображення знімають обмеження на складність зображень що формуються. Друга важлива перевага – можливість регістрації і відображення швидкоплинних процесів. В більшості випадків інтерес представляє не сам процес, а кінцевий результат чи траса станів, яка може бути зображена з значно більшою точністю, ніж в синхронних системах.  

Висока продуктивність асинхронних систем генерації зображень забезпечується: використанням високопродуктивних графічних процесорів (ГПР); додатковою обробкою ПКЕ безпосередньо перед виводом на монітор.

Контрольні   запитання.

1.  Які типи розгорток вам відомі ?  

2.  Приведіть основні параметри прогресивної розгортки.  

3.  В яких випадках використовують синхронну та асинхронну растрові розгортки ?

     Зміст