Цей навчальний посібник є загальним введенням у сучасні інженерні методи проектування програмного забезпечення різних систем управління. Оскільки немає простих розв’язань для складних питань, тому, не шукаючи панацеї, ми зробили спробу розглянути широке коло питань, які виникають і потребують відповідей на шляху від розуміння замовником його потреб до створення готових до реалізації моделей ПЗ, що задовольняють згадані вище потреби.
Посібник має 7 розділів. До кожного розділу додаються контрольні запитання і завдання. Відповідаючи на запропоновані запитання та розв’язуючи завдання, студент зможе ще раз зосередити свою увагу на центральних аспектах кожного розділу і проконтролювати своє розуміння викладених знань. Нижче подається короткий зміст розділів.
Розділ 1. Програмна інженерія як фах.
Подається визначення програмної інженерії, її специфіка як інженерної діяльності зі створення програмних систем. Обговорюються питання становлення фаху, зміст його головних напрямів дій, зв’язок з іншими комп’ютерними дисциплінами.
Розділ 2. Базові поняття програмної інженерії.
Наводяться головні елементи еталонної моделі програмної інженерії та заснованих на них моделей життєвого циклу розроблення програмних систем.
Глава 3. Інженерія вимог.
Обґрунтовується інженерія вимог як визначальна стадія життєвого циклу, мета якої — сформулювати договір між замовником і розробником мовою, ступінь формалізації котрої не заважає досягненню домовленостей. Аналізуються й зіставляються кілька конструктивних підходів, перевірених широким використанням, які претендують на роль стандартів у майбутньому, але майже невідомі вітчизняним розробникам через брак доступних публікацій. Розглянуто об’єктно-орієнтовані методи аналізу вимог та аналізу проблемних областей.
Розділ 4. Проектування програмних систем.
Розглядаються проблеми трансформації вимог замовника до розроблення в проектні рішення з визначення структури та особливостей функціонування майбутньої системи.
Розділ 5. Метод UML як потенційний стандарт засобів моделювання в програмній інженерії.
Розглядаються концепції та елементи сучасного методу, який набув широкого визнання та застосування. Мова методу призначена для специфікації, візуалізації, конструювання та документування артефактів програмних систем.
Розділ 6. Трансформація проекту в програму.
Подається загальна схема деталізації проекту під час створення вихідної програми.
Розділ 7. Повторне використання у програмній інженерії.
Висвітлено підходи до використання готових напрацювань (так зване повторне використання) як до такого, що є ключовим чинником підвищення якості програмного продукту та економії потрібних для цього ресурсів, а саме: часу та вартості розробки. Сформульовано основні поняття і означення; запропоновано класифікацію категорійповторно використовуваних компонент; подано підходи до створення та інформаційного забезпечення їх використання.
Додаток А. Глосарій (словник найбільш вживаних термінів).
Навчальний посібник призначений для студентів напряму “Автоматика та управління”, які навчаються за спеціальністю “Системна інженерія” і вивчають комп’ютерні дисципліни, пов’язані з розробленням програмних засобів та систем.