Лабораторна робота № 5
Поглинання інфрачервоного випромінювання атмосферою
Мета роботи: вивчити механізми втрат світла у атмосфері, які зумовлені поглинанням інфрачервоного випромінювання та оволодіти навиками розрахунків спектрального коефіцієнта пропускання у діапазоні довжин хвиль 0,7…14 мкм за методом Ельдера-Стронга.
5.1 Основні теоретичні відомості
Земна атмосфера є середовищем, що складається з аерозольної суміші газів і водяної пари зі зваженими в ній частинками різних розмірів (частинки диму, земного та космічного пилу, органічні частинки і т.д.)
Нижні шари атмосфери складаються з механічної суміші азоту (78%), кисню (21%) і ряду інших газів. З цих газів, на частку яких у повітрі приходиться близько 1%, на оптичні властивості атмосфери впливають вуглекислий газ та озон. Вміст CO2 у поверхневому шарі атмосфери (для висот порядку 20...25 км) є нерівномірним та коливається в межах 0,3…0,05%, а О3 – близько 10–5…10–3%.
Концентрація водяної пари Н2О в атмосфері може бути від 10–3 до 4% і залежить від географічної широти, висоти над рівнем моря, часу, пори року і місцевих метеорологічних умов. Основна кількість водяної пари є зосередженою в нижньому шарі атмосфери (до 5 км) та різко зменшується з подальшим збільшенням висоти.
Крім газів і водяної пари в нижніх шарах атмосфери постійно є пил, дим, мінеральні й органічні частинки, бактерії, краплі води і кристалики льоду. Ці частинки та домішки можуть бути центрами концентрації водяної пари, що приводить до утворення серпанку, туману, хмар і дощу.
При проходженні інфрачервоного (ІЧ) випромінювання крізь атмосферу спостерігається вибіркове поглинання багатоатомними молекулами газів і водяною парою. Селективність поглинання пояснюється тим, що воно відбувається на тих хвилях, частота яких є резонансною для молекул атмосферних газів [20].
Найбільш інтенсивно ІЧ випромінювання поглинається парами
води, вуглекислим газом та озоном. У поверхневому шарі атмосфери смуги
поглинання водяної пари перекривають смуги поглинання інших газів. У ІЧ
діапазоні виділяють такі основні смуги пропускання
Dlі
(вікна прозорості) [5]:
-
0,95...1,05
мкм;
-
1,15...1,35 мкм;
-
1,5...1,8 мкм;
-
2,1...2,4 мкм;
-
3,3 ... 4,2 мкм;
-
4,5...5,1 мкм;
-
8...13 мкм.
-
Відносна величина пропускання у вікнах прозорості не є однозначною для всіх умов, вона залежить від висоти над рівнем моря та вмісту в атмосфері водяної пари. Зі збільшенням висоти густина повітря та вміст у ньому водяної пари зменшуються, відповідно зростає прозорість атмосфери і збільшується ширина смуг пропускання.
Т. Ельдером і Д. Стронгом був запропонований метод наближеного розрахунку прозорості атмосфери всередині спектральних смуг пропускання. Для розрахунку вибіркового поглинання всередині ділянки прозорості
ними була запропонована логарифмічна залежність
, %, (5.1)
де
– водність (приведена товщина водяних пар у мм на 1 км відстані);
,
– сталі відповідної спектральної ділянки, знайдені Ельдером і Стронгом експериментально (таблиця 5.1)
Таблиця 5.1 – Сталі Ельдера і Стронга [21]
Для атмосфери, яка містить водяну пару, але є вільною від твердих частинок, дощу і туману, застосовується така формула для розрахунку (розрахункова висота 2–20 км)
, (5.2)
де
– гранична абсолютна вологість біля поверхні Землі у г/см3
(табл. 5.2); Yn – відносна вологість повітря на відповідній висоті, %;
– довжина траси, у км.
Для розрахунку вибіркового поглинання водяною парою, наприклад, у випадку розсіювання ІЧ випромінювання туманом на висотах > 2км Ельдером і Стронгом була запропонована емпірична формула [6]
. (5.3)
Таким чином, інтегральний коефіцієнт прозорості чистої вологої атмосфери може бути розрахований так
(5.4)
Таблиця 5.2 – Гранична абсолютна вологість на поверхні Землі [21]
При значному замутненні атмосфери (дощі, тумани і т. д.) характер проходження ІЧ світла є більш складним. У приземних шарах атмосфери завжди знаходяться зважені тверді та рідкі частинки, що утворюють хмари, туман і атмосферні опади. На цих частинках відбувається аерозольне дифракційне та геометричне розсіювання.
Встановлено, що характер та інтенсивність аерозольного розсіювання залежить від співвідношення між радіусом розсіювачів
і довжиною хвилі діючого випромінювання
:
в області
коротких хвиль
розсіювання залежить тільки від розміру частинок;
-
при
розсіювання є максимальним. Вимірявши залежність коефіцієнта розсіювання від довжини хвилі
, можна довжину хвилі максимального розсіювання вважати приблизно рівною радіусу переважної кількості розсіювачів;
-
при
розсіювання починає зменшуватися. За умови
починається область розсіювання, в якій працює закон Релея (розсіювання
змінюється пропорційно
).
При штучному тумані та серпанку (розмір розсіювачів
)
ІЧ випромінювання із довжиною хвилі
мкм
поширюється на більш значну відстань у порівнянні з видимим світлом.
Для оцінювання ослаблення ІЧ світла хмарами вважають, що вони складаються переважно з крапельок радіусом 5...7 мкм. Середня відстань між краплями 1...1,5 мкм. Якщо радіус крапель стає більшим 60 мкм, вони випадають на землю у вигляді дощу.
Для частинок з
мкм (дощ, сніг, град та ін.) розсіювання короткого та середнього ІЧ випромінювання практично не залежить від довжини хвилі, а залежить тільки від розміру частинок, тому ІЧ випромінювання не має переваг відносно видимого.
З підвищенням висоти над рівнем моря прозорість атмосфери для ІЧ випромінювання нелінійно зростає. Так, на висотах вище 9...10 км ІЧ випромінювання поширюється практично без втрат. Ідеальним середовищем для поширення світла є космічний простір (вакуум).
5.2 Завдання та хід виконання роботи
1. Вивчити теоретичні питання, пов’язані з особливістю проходження ІЧ випромінювання у шарах атмосфери.
2. За методом Ельдера-Стронга згідно з варіантом індивідуального завдання (таблиця 5.3) виконати розрахунок коефіцієнта пропускання атмосфери для кожної з ділянок прозорості у діапазоні 0,72…4,9 мкм, а також інтегральний коефіцієнт прозорості чистої вологої атмосфери.
3. Побудувати графічні залежності
для кожної спектральної ділянки та
.
4. Cкласти звіт.
Таблиця 5.3 – Індивідуальні варіанти завдань
Контрольні запитання
1. Закони розповсюдження ІЧ випромінювання у атмосфері.
2. Що таке аерозолі?
3. Механізми аерозольного розсіювання ІЧ світла у атмосфері. Дальність.
4. Спектральні вікна прозорості та їх особливості у ІЧ діапазоні.
Методи визначення інтегрального коефіцієнта пропускання.
|