Зміст           Наступна сторінка          Електронні посібники ВНТУ

 

ВСТУП

 

Всі стали помічати, що мікропроцесорна техніка стала використовуватись в реальних виробах. Очевидно, що  сфери застосування МП стрімко розширюються. В любій галузі промисловості мікропроцесори вже здійснили свій вплив. Складається враження, що кожен день з`являються нові процесори, нові апаратні та програмні засоби для роботи з ними, нові пристрої до складу яких входять мікропроцесори, так як вони мають великі функціональні можливості та з успіхом можуть бути використані для побудови широкого класу засобів цифрової автоматики.

Мікропроцесори є невід`ємними компонентами сучасних пристроїв та систем автоматичного управління передусім тому, що їж висока надійність, відносно низька вартість, гнучкість при застосуванні, можливість організації складних алгоритмів управління досить простими засобами та створення систем з якісно новими обчислювальними можливостями та високими техніко-економічними показниками. Разом з тим, щоб розробити систему управління на базі мікропроцесора необхідно виконати цілу низку складних та разом з тим рутиних дій та операцій при проектувані, успішне виконання яких призводить до створення «інтелектуальних» систем, при роботі яких складається враження, що поруч працює «досвідчений спеціаліст», який миттєво фіксує будь-які зміни режимів роботи, контролює, інформує, реагує та управляє всім процесом з високою швидкодією та точністю при обробці даних, які представлені в різних за виглядом формах (системи числення) та виконуються арифметико-логічні перетворення та здійснює контроль над ними.

Навчальний посібник орієнтований на студентів, які вивчають комп’ютерні науки, зокрема системи числення, виконання арифметико-логічних операцій та їх контролю. Так, як при використанні мікропроцесорів основна увага приділяється при розробці не на апаратні засоби, а програмному забезпеченню: оброблюванню та перетворенню даних.

Навчальний посібник побудований слідуючим чином. Розділ 1 − є вступом в розгляд систем числення, наводяться основні визначення та класифікація та розглянуто позиційні, непозиційні, символічні та системи числення спеціального призначення. Наведені приклади переведення чисел із однієї позиційної системи числення в іншу.

У розділі 2 розглядаються правила виконання арифметичних операцій в позиційних системах числення. Спочатку приділено увагу вибору основи системи числення для застосування в системах числення. Далі розглянуто доповнення та віднімання чисел без знаку за допомогою доповнення.

Двійкова система числення та основні правила роботи із нею описана у розділі 3. В кінці розділу дається оцінювання точності представлення чисел в цифрових пристроях.

У розділі 4 розглянуті коди двійкових чисел: прямий, обернений, доповняльний.

У розділі 5 розглянуто виконання арифметичних операцій додавання та відні-мання в кодах (прямому та оберненому).

Двійково-десяткова арифметика, додавання в прямих,  інверсних, зсув, множення та ділення чисел в Д-кодах, а також переведення чисел в Д-кодах розглядається у розділі 6.

У розділі 7 розглянуто питання контролю виконання логічних та арифметичних операцій.

Можливість розумного та гнучкого управління простими пристроями та складними системами тепер досягається за помірну платню, а це, в свою чергу, є закликом до усіх читачів відкрити цей навчальний посібник.