7 РЕЦЕНЗУВАННЯ І ЗАХИСТ МАГІСТЕРСЬКОЇ РОБОТИ
Закінчена, повністю оформлена (зшита або переплетена) та підписана студентом магістерська атестаційна робота подається науковому керівникові не пізніше, ніж за два тижні до захисту за для:
– остаточної перевірки відповідності виконаної роботи завданню і установленим вимогам;
– проведення нормоконтролю;
– підпису атестаційної роботи;
– підготовки відзиву, в якому науковий керівник дає характеристики магістранту та проведеному ним дослідженню;
– призначення дати попереднього захисту роботи.
У деяких випадках попередній захист згідно з рішенням завідувача кафедри може бути проведений на засіданні кафедри. Якщо висновок щодо магістерської атестаційної роботи після попереднього захисту роботи на засіданні кафедри негативний, то виписка з протоколу засідання кафедри передається деканові факультету для ухвалення остаточного рішення.
Завідувач кафедри направляє атестаційну роботу на рецензування (внутрішнє і зовнішнє). Внутрішня рецензія надається особами з числа науково-педагогічних кадрів кафедри, зовнішня рецензія надається фахівцями, які працюють зовні університету у галузі, пов’язаній з проблематикою, що розробляється магістрантом. Рецензія подається у письмовій формі та завіряється у встановленому порядку. Негативна рецензія не є підставою для відхилення атестаційної роботи від захисту. Приклад рецензії наведено в додатку Ж.
Після отримання рецензій атестаційна робота з ілюстративним матеріалом разом з електронною презентацією та відзивом наукового керівника передається завідувачу кафедри. Завідувач кафедри вирішує питання про допуск магістранта до захисту роботи, про що робить відповідний запис на титульному аркуші. Після допуску до захисту атестаційна робота подається в ДЕК (секретарю).
Завідувач кафедри може не допустити магістранта до захисту атестаційної роботи в тому випадку, коли робота виконана на недостатньому рівні або не повністю відповідає всім вимогам до неї. У цьому випадку питання вирішується на засіданні кафедри, а протокол засідання подається деканові.
До попереднього захисту (захисту на засіданні ДЕК) магістрантом атестаційної роботи підготовлюється доповідь. Якість доповіді на засіданні ДЕК є одним із чинників, що визначають загальну оцінку захисту атестаційної роботи.
Захист атестаційної роботи в ДЕК проводиться мовою, на якій подано роботу (пояснювальну записку з графічним матеріалом). Тривалість доповіді – до 15 хвилин.
Доповідь супроводжується друкованим та електронним презентаційним матеріалом. Наявність друкованого матеріалу у вигляді комплекту аркушів обов'язкова.. Структура доповіді має бути такою, щоб виступ був коментарем до всіх аркушів комплекту друкованої презентації.
Доповідь магістранта умовно має складатися із чотирьох частин, а саме:
– вступу;
– постановки задачі дослідження;
– опису основних наукових та практичних результатів дослідження;
– висновків.
У «вступі» (2 – 3 хв.) необхідно зазначити актуальність теми дослідження, подати загальний аналіз стану проблеми і сформулювати основні задачі, з розв’язанням яких було пов'язане виконання роботи.
У «постановці задачі дослідження» (2 – 3 хв.) слід стисло охарактеризувати об'єкт і предмет досліджень, подати формулювання основної задачі і перелік розв'язуваних задач (підзадач), чітко розмежовуючи відомі задачі та сформульовані автором, перелічити методи розв’язання задач.
В «описі основних результатів дослідження» (6 – 7 хв.) в стислій формі необхідно навести:
– звіт щодо проведених наукових досліджень, подавши методи проведення дослідження, доведення достовірності отриманих результатів, новизну та наукову цінність результатів;
– звіт щодо основних практичних результатів дослідження, подавши опис та характеристику алгоритмів, програм, методик, інформаційних технологій тощо, що отримані на основі наукових результатів дослідження.
У «висновках» доповіді (2 хв.) необхідно стисло зазначити можливі області застосування результатів досліджень, перелічити публікації та авторські свідоцтва (якщо вони є) за темою роботи, відомості про впровадження, зробити загальні висновки і дати рекомендації, зокрема, щодо подальших досліджень у цьому напрямку.
Доповідь слід супроводжувати посиланнями на презентаційний матеріал.
До початку захисту роботи в ДЕК подаються додатково такі документи:
– довідка із деканату про виконання магістрантом навчального плану й отриманих оцінок;
– характеристика діяльності магістранта за термін навчання в університеті за підписом декана факультету;
– для виконаної на підприємстві роботи – письмовий дозвіл на відкритий захист і відкритий друк використаних у роботі матеріалів;
– презентаційні матеріали.
У ДЕК можуть бути подані інші матеріали, що характеризують наукову і практичну цінність виконаної атестаційної роботи, а саме:
– копії опублікованих статей і тез доповідей за темою роботи;
– документи, що характеризують практичну цінність розробки магістранта;
– документи, що вказують на практичне застосування результатів наукових досліджень (довідки про реалізацію результатів роботи, завірені офіційними особами).
Захист магістерських атестаційних робіт проводиться на засіданні ДЕК за участю не менш половини складу комісії при обов'язковій присутності голови комісії.
Розклад роботи ДЕК, погоджений з її головою і затверджений за поданням декана факультету першим проректором, складається не пізніше, ніж за місяць до початку захисту магістерських робіт.
Безпосередньо перед початком захисту магістрант роздає комплект графічного матеріалу кожному із членів ДЕК та підготовлює до показу комп’ютерну презентацію цього матеріалу.
Графічний матеріал (плакати та креслення) магістерської атестаційної роботи наводиться у додатку пояснювальної записки, подається у вигляді комп’ютерної презентації, роздруковується для членів ДЕК на аркушах формату А4 та зшивається із титульним аркушем з підписами магістранта та наукового керівника.
Голова ДЕК оголошує початок захисту атестаційної роботи. Для доповіді магістрантові надається до 15 хвилин. Після доповіді магістрант відповідає на запитання членів ДЕК і присутніх на засіданні. Відповіді на запитання членів ДЕК і присутніх мають бути стислими і не виходити за межі порушеної в роботі проблеми. Після цього на засіданні ДЕК оголошуються відзив наукового керівника та рецензії. Магістрантові надається можливість відповісти на зауваження рецензентів. Час захисту однієї роботи, як правило, не має перевищувати 30 хвилин.
На своєму засіданні ДЕК у закритому режимі ухвалює відповідне рішення про загальну оцінку якості виконаної роботи та знань магістранта, виявлених під час захисту.
Система оцінювання магістерської атестаційної роботи враховує:
– глибину аналізу спеціальної літератури, у тому числі й використання новітніх праць як вітчизняних, так і закордонних фахівців;
– актуальність і перспективність теми дослідження;
– ступінь наукової новизни;
– методику дослідження;
– достовірність і верифікованість висновків;
– логіку викладення матеріалу;
– стиль, грамотність викладення матеріалу.
При визначенні загальної оцінки береться до уваги рівень наукової, теоретичної та практичної підготовки магістранта. При цьому виходять з того, що магістрант повинен уміти:
– формулювати мету і завдання дослідження;
– складати план дослідження;
– вести бібліографічний пошук із застосуванням сучасних інформаційних технологій;
– використовувати сучасні методи наукового дослідження, модифікувати наявні та розробляти нові методи, виходячи із завдань конкретного дослідження;
– обробляти отримані дані;
– оформляти результати досліджень відповідно до сучасних вимог, у вигляді звітів, рефератів, статей.
Результати захисту магістерської атестаційної роботи визначаються оцінками за національною чотирибальною, стобальною та ECTS системами. Результати захисту магістерських атестаційних робіт оголошуються після засідання ДЕК у той же день після оформлення протоколів засідання.
Основними умовами одержання оцінки є такі:
Відмінно (90-100 балів): Магістерська атестаційна робота виконана вчасно, самостійно, забезпечує повне розкриття теми. Вірно визначено предмет, об’єкт дослідження. Мета та завдання чітко окреслені та реалізовані у дослідженні. Автор використовує сучасні аналітичні та методологічні інструментарії. Магістерська атестаційна робота містить елементи новизни та характеризується високою якістю і глибиною теоретико-методологічного аналізу, критичного огляду літературних джерел, наявністю наукової проблематики. Узагальнення і висновки базуються на якісно опрацьованій статистичній інформаційній базі, що дозволяє чітко визначити авторську позицію. Представлені рекомендації автора мають практичну цінність, містять розрахунки показників економічної ефективності. У роботі розроблені суттєві аспекти впровадження рекомендацій.
Відгук і рецензія позитивні. Доповідь аргументована, проілюстрована бездоганно оформленими наочними матеріалами, свідчить про формулювання власної думки студента щодо предмету дослідження та є логічною, повною. Відповіді на питання правильні та стислі.
Добре (75-89 балів): Магістерська атестаційна робота виконана вчасно, теоретичні узагальнення та висновки аналітичної частини, в основному, правильні. Проте, існують несуттєві недоліки у виявлені логічності зв’язку заходів, що пропонуються для вирішення проблем за допомогою проведеного аналізу статистичних та фактичних матеріалів, обґрунтування та розрахунків ефективності запропонованих рішень, що впливає на глибину особистого аналізу студентом фактичної інформації. Застосування сучасного аналітичного інструментарію обмежено. Подані у роботі авторські пропозиції в повній мірі не містять аналітичного обґрунтування економічної доцільності їх реалізації.
Відгук і рецензія позитивні, але мають окремі зауваження до роботи. Доповідь насичена фактичною інформацією, що відображає відповідні результати проведеного дослідження. Відповіді на питання правильні, але не завжди повні чи конкретні.
Задовільно (60-74 бали): Тема роботи в основному розкрита, але мають місце недоліки змістовного характеру. Теоретико-аналітична частина та пропозиції обґрунтовано непереконливо, відсутні розрахунки, що дозволяють аргументувати зроблені авторські узагальнення та висновки. Є зауваження щодо логічності та послідовності викладеного матеріалу, який носить переважно описовий характер. Робота недбало оформлена.
Доповідь прочитана за текстом, студент не володіє окремими питаннями теми, не всі відповіді на запитання правильні або повні. Наочні матеріали не в повній мірі відображають зміст виконаної роботи.
Незадовільно (0-59 балів): Відсутня логіка у побудові структури дослідження. В роботі відсутнє розуміння мети, завдань, предмету дослідження. Назви окремих розділів не відповідають їх змісту. Теоретичний аналіз та визначення стану процесів, що є предметом розгляду мають компіляційний характер, відсутні посилання на використані літературні джерела. Відсутні самостійність суджень у запропонованих рекомендацій і пропозиції. Представлений статистичний матеріал є застарілим. Оформлення роботи має суттєві недоліки.
Підсумки захисту й оцінка оголошуються головою Державної екзаменаційної комісії після обговорення оцінок на закритому засіданні комісії.
За результатами успішного складання державного екзамену та/або захисту магістерської атестаційної роботи державна екзаменаційна комісія приймає рішення про присвоєння кваліфікації «Інженер з організації експлуатації та ремонту» і про видачу випускнику диплома державного зразка.
За результатами навчання в університеті, участі студента у науково-дослідницькій роботі та захисту магістерської атестаційної роботи ДЕК може рекомендувати випускника для вступу до аспірантури.
Магістрантам, що не захищали роботу з поважної причини (документально підтвердженої), ректором університету може бути продовжений термін навчання до наступного терміну роботи ДЕК, але не більше, ніж один рік.