5.6 Клеї на основі акрилатів
Акрилати – група термопластичних смол, що утворюються при полімеризації ефірів або амідів| акрилової кислоти. Як правило, це прозорі малов’язкі рідини, що полімеризуються, спочатку застосовувалися для контрення гайок. В даний час їх використовують як клеї, але найбільш важлива сфера їх застосування – виробництво органічного скла (плексигласу і люситу).
Акрилатні клеї мають необмежену придатність при зберіганні в звичайних умовах з доступом кисню. Якщо клей нанести у вигляді тонкої плівки між двома зв’язаними поверхнями, щоб виключити доступ кисню, то при кімнатній температурі він загусне за декілька хвилин . Щоб запобігти затвердінню полімеру до нанесення, рідину зберігають в поліетиленовій тарі малої щільності, проникної для кисню. Затвердіння можна прискорити нагріванням за допомогою термостатів, нагрівальних ламп або преса. При склеюванні невеликих деталей акрилати з успіхом піддаються твердінню в установках для знежирення в парах розчинника. При нагріванні клей твердне раніше, ніж встигне перейти з шва в розчинник. Перхлоретілен з температурою кипіння 120 ° С твердне і з меншим вилуговуванням, чим трихлоретилен, який кипить при 90° С. До того ж в установці для знежирення в парах розчинників віддаляється і тонка плівка, яка утворюється на поверхні рідини при контакті з повітрям і оберігає її від затвердіння.
Якщо рідкі клеї наносять на чутливі електромеханічні пристрої, то необхідно видаляти поверхневий шар, що не полімеризується. Газовідділення і конденсація летючих продуктів в герметичних системах здатні заподіювати труднощі при експлуатації і зберіганні.
Деякі метали, наприклад цинк, кадмій і золото, не сприяють затвердінню акрилатних клеїв. На поверхню цих металів прийнято наносити розчин органометалевого активатора в хлорованому розчиннику і висушувати, після чого акрилатні клеї добре тверднуть . Кадмійовані і оцинковані поверхні можна перед склеюванням активувати також шляхом обробки в розчині хромової кислоти.
Міцність акрилатів дуже низка для того, щоб їх можна було застосовувати як конструкційні клеї для нахлесточних з’єднань , де вони піддаються вигину , але їх міцність на зрушення при крученні цілком достатня, щоб муфти, шківи з валиками і тому подібне кріпити ними, а не звичайними затискними пристосуваннями. В цій ролі вони перевершують навіть епоксидні клеї, до того ж вони технологічніші за останні, але їх робоча температура обмежена зверху рівнем 90° С. Акрилатними клеями можна з успіхом приклеювати плівкові матеріали до металів, якщо від таких з'єднань не потрібна підвищена теплостійкість.