7.3 Допоміжні засоби для проведення ремонтних робіт
До допоміжних засобів належать засоби різного призначення, що полегшують багато які види робіт з догляду за машинами як у період їхньої експлуатації, так і під час ремонту.
Для оброблення іржавих поверхонь покриттів, а також для короткочасного захисту непофарбованих металевих поверхонь застосовується автопрепарати типу «Ферон», які в своєму складі мають лак, присадки, цинковий крон, толуол та ін. Поверхню очищають від бруду, а також старого покриття, що відлущилося. За допомогою металевої щітки видаляють пухку й шарову іржу, поверхню знежирюють розчинником. Добре перемішавши, препарат наносять на поверхню, розгладжуючи його щіткою: під захисні покриття — один шар, для тимчасового захисту — два шари з міжшаровим сушінням протягом однієї години.
Захисні покриття наносять через 1 год після висихання ґрунту. Тривалість його висихання — 1...2 год при температурі 20 °С. За необхідності ґрунт розводять розчинником 651, РС-2. Витрата препарату на шар становить 110... 130 г/м2.
Для перетворення продуктів корозії на інертний шар на днищі, крилах та інших частинах кузова перед нанесенням захисних покриттів часто використовують автопрепарати типу автоперетворювача іржі. Поверхню очищають від бруду, а потім механічним способом видаляють пухку й шарову іржу. Поверхню знежирюють уайт-спіритом або бензином. Через 20..,30 хв перетворювач наносять жорсткою щіткою, тобто розгладжуючи його. Через 24 год поверхню зволожують водою, а через 3...5 діб наносять антикорозійне покриття. Витрата препарату становить 100...130 г/м2.
Для видалення лакофарбового покриття з
металевих поверхонь безпосередньо перед новим фарбуванням застосовують
автопрепарати типу автозмивача старої фарби. Добре розмішуваний змивач наносять
за допомогою щітки рівномірним шаром на поверхню, площею не більше як
Для полегшення відкручування іржавих різьбових з'єднань, запобігання корозії, полегшення пуску в холодну та вологу погоду двигунів (витісняючи вологу, усувається втрата струму в системі запалювання), захисту деталей електрообладнання від окиснення, мащення тертьових поверхонь, очищення гумових і пластмасових деталей використовують засоби в аерозольній упаковці типу «Унисма-1». Балон струшують, засіб розпиляють на поверхню при температурі балона не нижче 15 °С.
Для захисту хромованих деталей машин від впливу атмосферних факторів і агресивних солей взимку застосовують автолаки типу «Хромофикс», до складу яких входять смоли, циклогексанон, толуол тощо. Хромові деталі знежирюють бензином, а потім наносять препарат рівними мазками, тонким рівномірним шаром, не допускаючи потрапляння лаку на пофарбовані поверхні та пластмасові деталі. Захисне покриття стійке до дії води через 24 год після його нанесення.
Для захисту від корозії декоративних і непофарбованих металевих поверхонь у період консервації автомобіля, захисту від окиснення (oxygenation) клем акумуляторних батарей, мащення та запобігання від замерзання замків (до температури —40 °С) застосовують технічний волокнистий вазелін (ВВТ-1) в аерозольній упаковці. Перед використанням балон струшують, розпилюють мастило тонким рівномірним шаром на чисту суху поверхню. Витрата мастила — 200 г/м2. Розконсервація проводиться за допомогою уайт-спіриту або бензину.
Для очищення й подовження терміну служби полімерних поверхонь обшивки салону, панелей приладів, гумових килимків підлоги, ущільнювачів тощо, а також запобігання примерзання гумових ущільнювачів до металу кузова застосовуються автопрепарати в аерозольній упаковці («Альва»). Перед використанням балон струшують, а потім розпилюють на оброблювальну поверхню та протирають тканиною.
Видалити оливну пляму з матеріалів обшивки салону автомобіля можна за допомогою пастоподібних (наприклад, «Хвилинка») або рідких (наприклад, «Антип'ятин») плямовивідників, заздалегідь упевнившись у стійкості обшивального матеріалу до плямовивідника на непомітному шві обшивки.
Видалити пляму від іржі з матеріалу обшивки салону автомобіля можна за допомогою рідкого препарату «Плямовивідник іржі».
Очистити ворсовий килимок можна за допомогою рідкого засобу для очистки килимів (наприклад, «Золушка-М»).
Підклеїти обшивку салону можна за допомогою клеїв «Марс», «Момент-1», видалити залишки розлитого електроліту з кислотного акумулятора можна, якщо протерти його клоччям, змоченим аміачною водою.
Для надання блиску, відновлення кольору шин,
ущільнювачів та інших гумових деталей і подовження терміну їхньої
служби використовують засоби типу автофарби для гумових деталей, до
складу якої входять поліетилсилоксанова рідина, церезин, каніфоль, сажа тощо.
Засіб наносять рівномірним шаром за допомогою щітки або тампона на добре вимиту та
висушену поверхню. Після 24...30 год її натирають
до блиску ганчіркою з вовни. Таке оброблення рекомендується проводити два-три рази на рік. Витрата
засобу —
Для видалення різних забруднень рук без використання води під час ремонту машин застосовують автопрепарати типу автозасобу для сухого очищення рук. До складу цих засобів входять норкове масло, метилцелюлоза, карбоксиметилцелюлоза, триполіфосфат натрію, гексахлорофен тощо. Ці засоби можуть також використовуватись для захисту шкіри рук від просочення в пори різних забруднень. Невелику кількість засобу (5...7 г) наносять на забруднені руки, добре розтирають, витирають папером або ганчіркою. Для захисту ж шкіри рук до початку проведення робіт засіб наносять тонким шаром і дають просохнути.
Для очищення дуже забруднених рук застосовують також пасту «Господарча -2» або засіб «Раллі».