3 ОРГАНІЗАЦІЯ ДИПЛОМНОГО ПРОЕКТУВАННЯ

3.1 Випускова кафедра

Кафедра вирішує всі питання стосовно організації та проведення бакалаврського дипломного проектування студентів відповідного напрямку; заздалегідь формує теми бакалаврських дипломних робіт і не пізніше як за місяць до переддипломної практики доводить їх до відома студентів з метою надання їм можливості вибору.
Студент, який виконав усі вимоги навчального плану та склав усі передбачені ним заліки і екзамени, допускається до дипломного проектування. Він має право вибору теми БДР з числа запропонованих випусковою кафедрою або може запропонувати свою тему з належним обґрунтуванням доцільності її розробки і можливості виконання. В обох випадках студент звертається з відповідною заявою на ім'я завідувача випускової кафедри.
Найбільш підготовленим студентам, які проявили нахил до науково-дослідної роботи, рішенням кафедри БДР може бути орієнтована на теоретичні та експериментальні дослідження за рахунок скорочення частини обсягу проектних робіт (повна заміна проектних робіт науковими дослідженнями не допускається).
Кафедра приймає рішення про недопуск до дипломного проектування студентів, які не виконали програму переддипломної практики і подає відповідне рішення до деканату. Організовує роботу залів дипломного проектування і разом з бібліотекою забезпечує їх необхідними методичними та довідковими матеріалами. Підбирає рецензентів і опонентів БДР і не пізніше ніж за два тижні до початку роботи ДЕК (щорічно) подає відповідне рішення кафедри до навчального відділу.

3.2 Керівник бакалаврської дипломної роботи

Керівник готує та видає індивідуальне завдання на бакалаврське дипломне проектування, чим визначає коло питань, які мають висвітлюватися у БДР; затверджує та контролює графік виконання БДР; консультує та організовує роботу дипломника з усіх питань бакалаврського дипломного проектування, а також координує роботу з питань, які відносяться до компетенції залучених консультантів; виставляє оцінку за виконаний проект та несе відповідальність за її об'єктивність. Поставивши свій підпис у пояснювальній записці та графічній частині, керівник засвідчує цим не тільки достатню якість роботи, але й належний рівень самостійності роботи дипломника. Як правило, керівник має бути присутнім на захисті робіт бакалаврів, керівником яких він є.

3.3 Студенти-дипломники

До початку переддипломної практики студент отримує від керівника та консультантів конкретне завдання на підбір та опрацювання необхідних матеріалів для виконання БДР.
Якщо закріплена за студентом тема БДР з об'єктивних причин не може бути розроблена, то студент під час переддипломної практики або відразу після її закінчення може звернутися до завідувача кафедри з заявою про заміну теми роботи. Завідувач випускової кафедри разом з керівниками практики та робіт вирішує питання про доцільність її заміни.
БДР – це самостійна (індивідуальна) кваліфікаційна робота студента. Відповідальність за правильність прийнятих рішень, обґрунтувань, розрахунків та якість оформлення несе студент – автор роботи.
Дипломник зобов'язаний розробляти тему роботи з урахуванням перспективного розвитку галузі, використовуючи передові досягнення науки і техніки, реалізуючи свої творчі задумки. Згідно зі встановленим графіком студент-дипломник зобов'язаний своєчасно подавати керівникові роботи результати роботи над дипломним проектом. Якщо студент подає на попередній розгляд (попередній захист) не самостійно виконану роботу, про що, зокрема, свідчить його некомпетентність у рішеннях та матеріалах роботи, рішенням кафедри робота до захисту в ДЕК не допускається, що супроводжується відповідною процедурою.
Студент після проходження переддипломної практики подає на кафедру звіт з усім зібраним матеріалом для виконання бакалаврської дипломної роботи. Призначений кафедрою керівник баклаврського дипломного проектування перевіряє матеріал та визначає його відповідність й повноту для розробки бакалаврської дипломної роботи. За відсутності всіх необхідних даних він дає студенту вказівку про додатковий збір матеріалів, рекомендує йому джерела їх отримання, а також встановлює термін виконання роботи.
До початку офіційного терміну роботи над бакалаврською дипломною роботою керівник видає студенту завдання встановленої форми, в якому вказується тема, склад, зміст бакалаврської дипломної роботи та терміни його виконання. В додатку А наведено приклад завдання на БДР студента. Зміст розрахунково-пояснювальної записки, заголовки розділів та перелік графічних матеріалів уточнюються керівником в залежності від теми БДР. В завданні передбачаються консультанти з окремих розділів проекту.
Після отримання завдання й ознайомлення з ним студент складає план-графік виконання бакалаврської дипломної роботи, який перевіряється та візується керівником. Оформлене таким чином завдання подається на затвердження завідувачу кафедри.
Після отримання завдання студент-дипломник самостійно виконує дипломну роботу. Призначені консультанти та керівник дипломного проектування консультують студента з питань, що виникають в процесі роботи.

3.4 Консультанти

Для консультування дипломника зі специфічних, технічних, природоохоронних питань, питань охорони праці та цивільної оборони призначаються консультанти з відповідних кафедр. Завідувачем випускової кафедри на пропозицію керівника роботи може призначатися консультант з розділів технічної частини проекту з числа представників виробництва, науково-дослідних та проектних організацій, викладачів інших кафедр. Консультанти консультують дипломника з відповідних питань, перевіряють свої розділи, ставлять підпис на завданні та відповідних аркушах графічної частини.

3.5 Строки виконання проекту

Рекомендовані строки виконання окремих розділів БДР подані в таблиці 1.
У випадку незадовільного ходу виконання бакалаврської дипломної роботи або його низької якості кафедра може поставити питання про неможливість подальшого навчання студента.
Таблиця 1 – Строки виконання окремих розділів БДР

Етап

Назва розділу бакалаврської дипломної роботи

Строк, тижнів

1

Аналіз завдання, обґрунтування вихідних даних та вибір новітніх технологій зварювання, наплавлення та напилювання. Особливості їх реалізації в умовах сучасного виробництва і пошук оптимального варіанта розробки

0,5

2

Формулювання технічного завдання

0,5

3

Розв’язання основної проектної задачі

0,5

4

Розробка заходів з безпеки життєдіяльності, охорони праці та цивільної оборони

0,5

5

Оформлення креслень та пояснювальної записки

2