3.4 Подальші витрати, пов’язані з експлуатацією нематеріальних активів

 

 

Подальші витрати, пов’язані з експлуатацією нематеріальних активів, залежно від їх впливу на первісно очікувані майбутні економічні вигоди, можуть бути:

  •  віднесені на збільшення первісної вартості нематеріального активу або

  •  визнані у складі витрат поточного періоду.

    Якщо внаслідок здійснення витрат збільшується термін корисного використання нематеріального активу, або відбувається його удосконалення, збільшення можливостей, що призведе до збільшення майбутніх економічних вигод порівняно з первісною їх оцінкою, то на суму цих витрат збільшується первісна вартість активу.

    У випадку, коли витрати здійснюються з метою підтримання об’єкта у придатному для використання стані і не очікується збільшення майбутніх економічних вигод порівняно з їх первісною оцінкою, то сума витрат включається до складу витрат звітного періоду.

    У багатьох випадках неможливо визначити ймовірність того, що подальші видатки збільшать чи збережуть економічні вигоди, які надходитимуть до підприємства від цих нематеріальних активів. Також часто буває важко віднести такі видатки безпосередньо до конкретного нематеріального активу, а не до всього підприємства в цілому. В таких випадках витрати визнаються витратами періоду.

    Приклад 3.6 Станом на 01.01.2000 р. на балансі підприємства знаходиться програмне забезпечення, первісна вартість якого становить

    2 400 грн., знос – 400 грн. Оцінений термін корисної експлуатації дорівнює 6 років. У зв’язку із реформою бухгалтерського обліку керівництво підприємства вирішило модернізувати це програмне забезпечення. Витрати на модернізацію склали 900 грн., у тому числі 150 грн. – ПДВ. Внаслідок модернізації термін корисного використання був переглянутий і дорівнює тепер 7 років. Отже, підприємство має підстави капіталізувати витрати на модернізацію записом, грн.:

    Дебет 154 “Придбання (створення) нематеріальних

    активів” 750

    Кредит 631 “Розрахунки з вітчизняними

    постачальниками” 750

    Дебет 641 “Розрахунки за податками”               150

    Кредит 631 “Розрахунки з вітчизняними

    постачальниками”     150

    Якщо б внаслідок такої модернізації вдалось просто уникнути списання програмного забезпечення як активу, який втратив свою корисність, то витрати на модернізацію підлягали б відображенню у складі витрат поточного періоду (адміністративних, на збут чи інших).

     

  • <Назад    Зміст    Далі>