12 ОБЛІК ВИТРАТ

 

Методологічні засади формування в бух обліку інформації про витрати підприємства та розкриття її в фінансовій звітності викладені в П(С)БО 16 "Витрати ".

Витрати звітного періодуце витрати, що визнаються або шляхом зменшення активів, або шляхом збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу внаслідок вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Не визнаються витратами і не включаються до Звіту про фінансові результати:

  •  платежі за договорами комісії, агентськими угодами та іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо;

  •  попередня (авансова) оплата запасів, робіт, послуг;

  •  погашення одержаних позик;

  •  інші зменшення активів або збільшення зобов’язань, що не відповідають визначенню витрат звітного періоду;

  •  витрати, які відображаються зменшенням власного капіталу відповідно до інших П(С)БО.

    12.1 Класифікація та визнання витрат

     

    Витрати в бухгалтерському обліку класифікуються залежно від характеру та видів діяльності (рисунок 12.1).

    Для обліку витрат підприємства можуть використовувати рахунки класів 8 та 9, причому ведення рахунків класу 9 є обов'язковим для всіх підприємств, крім суб'єктів малого підприємництва, а також організацій ,діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності. Рішення щодо застосування рахунків класу 8 приймається підприємством самостійно.

    Рахунки класу 9 "Витрати діяльності" застосовуються для узагальнення інформації про витрати звичайної діяльності та витрати на запобігання надзвичайним подіям і ліквідацію їх наслідків. Структура рахунків класу 9 збігається з вимогами до визнання складу і оцінки витрат, викладених у П(С)БО 16.

    Рисунок 12.1 Класифікація витрат.

    За дебетом рахунків класу 9 відображаються суми витрат, а за кредитом списання суми витрат в кінці звітного року або щомісяця на рахунок 79 "Фінансові результати".

    При застосуванні в обліку одночасно рахунків класів 8 та 9 , на рахунках класу 8 накопичується інформація про операційні витрати за елементами, яка використовується для заповнення II розділу "Елементи операційних витрат" Звіту про фінансові результати.

    Згідно з Інструкцією до застосування Плану рахунків рахунки класу 8 закриваються щомісячно в кореспонденції з дебетом наступних рахунків:

    Дебет 23 Виробництво”

    Дебет 91 “Загальновиробничі витрати”

    Дебет 92 “Адміністративні витрати”

    Дебет 93 “Витрати на збут”

    Дебет 94 “Інші операційні витрати”

    Кредит рахунків класу 8

    Таблиця 12.1 Порівняльна схема реєстрації господарських операцій підприємства з застосуванням рахунків класу 8 та 9

    Продовження таблиці 12.1

    Отже, як видно із вищенаведених схем кореспонденції рахунків, рахунки класу 8 є транзитними та використовуються для накопичення інформації в розрізі елементів витрат, яка використовується для заповнення ІІ розділу Звіту про фінансові результати.

  • <Назад    Зміст    Далі>