Попередня сторінка          Зміст          Наступна сторінка      Електронні посібники ВНТУ

 

 

6.4 Планування розвитку територій

 

 Формування ефективної стратегії економічного та соціального розвитку країни та її регіонів неможливе без використання інструменту планування території. Важливою умовою для досягнення суспільно значимих результатів є застосування стратегічного підходу як до прогнозування соціально-економічного розвитку територій на різних рівнях управління на основі оптимального поєднання та узгодження загальнодержавних та регіональних інтересів, так і до планування території з метою визначення стратегії використання територіального ресурсу на різних рівнях управління на перспективу. У цьому контексті можна говорити про взаємозалежність та взаємопов’язаність стратегічного прогнозування і планування розвитку та стратегічного планування території.

На відміну від стратегічного планування, планування розвитку території має вужчий, конкретний зміст регулювання використання територій [1].

Оскільки територія сьогодні є надзвичайно важливим та обмеженим ресурсом, то її ефективне використання значною мірою впливає на суспільний розвиток. У цьому контексті обов’язковим структурним елементом, територіальною основою стратегії регіонального розвитку має стати планування території. Планування території являє собою процес розробки схем планування територій різного масштабу, результатом якого є формування генеральних планів та відповідної містобудівної документації.

Планування території визначається як процес регулювання використання територій, який полягає у створенні та впровадженні містобудівної документації, ухваленні та реалізації відповідних рішень [7].

Основними завданнями планування і забудови територій є:

➢ обгрунтування майбутніх потреб та визначення переважних напрямів використання територій;

➢ урахування державних, громадських і приватних інтересів під час планування, забудови та іншого використання територій;

➢ обгрунтування розподілу земель за цільовим призначенням та використання територій для містобудівних потреб;

➢ забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку населених пунктів;

➢ визначення і раціональне розташування територій житлової та громадської забудови, промислових, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших територій і об'єктів;

➢ обгрунтування та встановлення режиму раціонального використання земель та забудови територій, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність;

➢ визначення, вилучення (викуп) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб на основі містобудівної документації в межах, визначених законом;

➢ визначення територій, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, історико-культурну цінність, встановлення передбачених законодавством обмежень на їх планування, забудову та інше використання;

➢ охорона довкілля та раціональне використання природних ресурсів;

➢ регулювання забудови населених пунктів та інших територій.

Планування територій здійснюється на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Планування територій на загальнодержавному рівні полягає в розробленні Генеральної схеми планування території України, якою передбачається раціональне використання території України, створення та підтримання повноцінного життєвого середовища, охорони довкілля, охорони здоров'я населення, охорони пам'яток історії та культури, визначення державних пріоритетів розвитку систем розселення, виробничої, соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.

Генеральна схема повинна містити:

➢ аналіз стану використання території України та функціонування систем розселення;

➢ аналіз намірів та потреб  використання окремих територій, визначених у загальнодержавних програмах соціального, економічного розвитку, інших державних програмах, схемах розвитку галузей економіки;

➢ аналіз санітарно-епідеміологічного та екологічного стану регіонів і реалізації відповідних цільових програм, а також аналіз заходів, спрямованих на поліпшення стану довкілля;

➢ аналіз диспропорцій використання територій;

➢ визначення територій за видами переважного використання;

➢ напрями вдосконалення систем розселення та сталого розвитку населених пунктів;

➢ комплекс заходів по її реалізації.

Планування територій на регіональному рівні полягає у розробленні та затвердженні схем планування територій Автономної Республіки Крим, областей, районів, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації відповідно до закону.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради в межах своїх повноважень приймають рішення про розроблення схем планування територій відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також їх окремих частин.

У схемах планування територій на регіональному рівні визначаються заходи реалізації державної політики та враховуються державні інтереси під час планування цих територій, їх історичні, економічні, екологічні, географічні і демографічні особливості, етнічні та культурні традиції.

Планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.

Важливим завданням планування території на регіональному та місцевому рівнях розробка та корегування генеральних планів із врахуванням специфіки кожного регіону, виявлення шляхів оптимізації використання території, зменшення масштабів просторових конфліктів різних видів господарської діяльності, застосування принципів функціонального зонування території.

Не зважаючи на наявне нормативно-правове регулювання питання планування та використання територій, на регіональному та місцевому рівнях характерними є проблеми, пов’язані з порушенням норм забудови територій, ігноруванням визначених у генеральних схемах та планах статусу територій, видів їхнього використання, нецільовим використання територій, стихійною забудовою рекреаційних та природоохоронних зон, ігноруванням містобудівних та санітарних норм. На державному рівні актуальними проблемами застосування Генеральної схеми планування є  неврахування особливостей та специфіки окремих регіонів та міст, відсутність визначення специфіки територіальної організації та особливостей використання території приморської смуги України, приміських зон, рекреаційних зон. Окремі території, враховуючи їхній природно-ресурсний потенціал, особливості економіко-географічного положення, потребують диференційованого підходу в процесі планування території.

 

Основні поняття і терміни

 

Планування, основні завдання регіонального планування, довгострокове, короткострокове та середньострокове планування, стратегія соціально-економічного розвитку регіону, стратегічне планування регіонального розвитку, етапи стратегічного планування регіонального розвитку, мета стратегії соціально-економічного розвитку регіону, напрямки реалізації стратегії соціально-економічного розвитку регіону, прогнозування, мета прогнозу, принципи регіонального прогнозування, етапи регіонального прогнозування, державні регіональні цільові комплексні програми, регіональна стратегія розвитку, SWOT-аналіз розвитку регіону, стратегічне бачення, місія, стратегічні цілі, планування території, завдання планування і забудови території, Генеральна схема планування території України, проблеми планування і забудови території України.

 

Запитання для самостійного контролю

 

1. Розкрийте сутність планування.

2. Визначіть основні завдання планування регіонального розвитку.

3. Наведіть класифікацію планів за періодом розробки.

4. В чому полягає сутність стратегічного планування регіонального розвитку?

5. Сформулюйте основні етапи процесу стратегічного планування регіонального розвитку.

6. Визначіть основні стратегічні орієнтири соціально-економічного розвитку регіонів України.

7. Сформулюйте основну мету стратегії соціально-економічного розвитку регіону.

8. Визначіть основні напрямки стратегії соціально-економічного розвитку регіону.

9. Розкрийте сутність прогнозування.

10. На яких принципах базується система прогнозування?

11. Назвіть основні етапи прогнозування.

12. Розкрийте сутність державних регіональних цільових комплексних програм.

13. Сформулюйте визначення регіональної стратегії розвитку.

14. Наведіть основні елементи стратегічного плану регіонального розвитку.

15. Які заходи варто передбачити для реалізації стратегії розвитку регіону?

16. Розкрийте сутність планування територій.

17. Сформулюйте основні завдання планування територій.

18. Проаналізуйте структуру Генеральної схеми планування території України.

19. Визначіть основні напрямки планування територій на регіональному та місцевому рівнях.

20. Сформулюйте актуальні проблеми планування і забудови території України на державному, регіональному та місцевому рівнях.