СИСТЕМНИЙ АНАЛІЗ

О. М. Роїк, А. А. Шиян, Л. О. Нікіфорова

Навчальний посібник


ВСТУП

Формування системного аналізу як самостійного наукового напрямку обумовлено загальною тенденцією розвитку людства. Ця тенденція виявляється в усе більшому і глибокому втручанні в організаційну діяльність людини, а також у процеси вироблення і прийняття ними рішень.

У 70-их роках ХХ сторіччя в науковій літературі з’явилася велика кількіість термінів: «системна революція», «системний підхід», «загальна теорія систем», «системний аналіз», «системний аналіз і дослідження операцій» тощо. Ця ситуація була зумовлена об’єднанням зусиль фахівців різних предметних областей для розв’язання наукових та практичних задач, що пов’язані з вивченням, проектуванням і керуванням складними штучними та природними системами. Починаючи з цього часу поняття системності стало не тільки теоретичною категорією, але й усвідомленою необхідністю в практичній діяльності. Це призвело до інтеграції окремих наукових напрямків в самостійну наукову дисципліну, яка отримала назву «системний аналіз».

Предметом вивчення системного аналізу є система та аспекти її функціонування незалежно від її природи, організації, способу існування і способу опису.

Метою розгляду системи є розв’язання задач системного аналізу, керування системами та прийняття рішень, проектування.

У ході розгляду реальних систем приходиться розглядати сукупність проблем, розв’язання яких може бути під силу тільки колективу професіоналів, який складається із спеціалістів різного профілю. До таких проблем відносяться проблеми виділення системи із середовища, формальний опис системи, взаємодія системи із зовнішнім середовищем, вибір або розробка оптимальних алгоритмів керування, оптимального проектування, технічних засобів керування тощо, включаючи також і підбір кадрів і організацією колективу для виконання цих робіт. Для розв’язання цих проблем системний аналіз залучає широкий спектр різних наук і різні сфери практичної діяльності.

Посібник присвячено опису фундаментальних основ сучасного системного аналізу, методів моделювання задач системного аналізу, в тому числі в умовах невизначеності. Навчальний посібник призначений для студентів спеціальностей 7(8).17010301 «Управління інформаційною безпекою» та 7(8).03060101 «Менеджмент організацій і адміністрування».