ВСТУП
За словами американського соціолога і економіста П. Друкера: «Успіх будь-якого підприємства сьогодні залежить не від наявних у його розпорядженні ресурсів, не від обсягу грошових коштів і навіть не від сприятливого господарського середовища, а від управління, його якості та ефективності».
Здійснення радикальних соціально-економічних і політичних реформ, як правило, пов'язано з певною дегуманізацією відносин між людьми, охопленими різними системами управління. Проте подолання криз, які виникають на цьому етапі, неможливо без відмови від ігнорування проблем відносин з персоналом, від бажання маніпулювати кадрами. І все більше управління персоналом визнається однією з найбільш важливих сфер життя організації, здатної багаторазово підвищити її ефективність, а саме поняття «управління персоналом» – розглядається в досить широкому діапазоні: від економіко-статистичного до філософсько-психологічного.
Управління персоналом як дисципліна являє собою сукупність наукових знань і практичного досвіду міждисциплінарного характеру з таких областей, як економіка організації, соціологія, педагогіка, право. Метою дисципліни «Управління персоналом» є вивчення в систематизованій формі та активне засвоєння студентами поглиблених знань, умінь та навичок у сфері кадрового менеджменту відповідно до сучасних наукових уявлень. Отримання таких знань і навичок є важливою умовою для кваліфікованого розв’язання широкого спектра завдань в різних ситуаціях управління.