ВСТУП
Економічний аналіз посідає важливе місце у навчальному процесі підготовки фахівців з економіки всіх рівнів і напрямків.
Важливим завданням фахівців економічного профілю є оволодіння прийомами та методами економічного аналізу, за допомогою яких здійснюється оцінювання будь-якої сторони діяльності підприємства.
У результаті вивчення дисципліни студенти повинні вміти проводити аналіз основних аспектів «Управлінського аналізу» і частково «Фінансового аналізу» (аналіз «Фінансових результатів» та аналіз «Фінансового стану»).
Економічний аналіз, як самостійна наука, виник, розвивався та удосконалювався на основі низки економічних дисциплін і, зокрема, економічної теорії, бухгалтерського обліку, статистики, економіки, фінансів та ін.
Тому для успішного засвоєння економічного аналізу студенти повинні мати ґрунтовні знання із вищезгаданих дисциплін.
Особливістю оволодіння знаннями економічного аналізу, як прикладної дисципліни, є необхідність приділити значну увагу практичним заняттям. Тому виконання контрольних робіт з курсу «Економічний аналіз» сприяє засвоєнню методики вивчення різних сторін діяльності підприємства і набуттю навичок проведення всебічного економічного аналізу.
Зазначимо, що результати економічного аналізу служать інформаційним і рекомендаційним матеріалом для розробки, прийняття і реалізації управлінських рішень. Звідси, ефективність і обґрунтованість управлінських рішень багато у чому залежать від глибини і якості проведеного економічного аналізу. Останнє обумовлено насамперед наявністю сучасної методики збору та обробки відповідної економічної інформації.
Навчальний посібник розроблений відповідно до робочої навчальної програми курсу «Економічний аналіз».
Водночас варто наголосити, що основна увага у посібнику приділена «Управлінському аналізу», оскільки елементи «Фінансового аналізу» детальніше розглядаються у дисципліні «Фінансовий аналіз і звітність». Це ж стосується і відповідних задач.
Для засвоєння змісту кожної теми та набуття навичок проведення самостійних аналітичних досліджень наведено питання для самоконтролю знань та практичні завдання.
Керуючись програмою курсу, для засвоєння дисципліни, необхідно також постійно і систематично вивчати рекомендовану літературу, знайомитися з новими виданнями, що врешті-решт дозволить підвищити рівень аналітичної підготовки відповідних фахівців.