1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

     Виконання будь-якої науково-дослідної, дослідно-конструкторської, конструкторсько-технологічної роботи завжди вимагає певних витрат. Результати виконаної роботи можуть бути як позитивними, так і негативними. Але вони дають нам нові знання, використання яких у даний час або у майбутньому практично завжди приносить суспільству певний зиск, вигоду.

     Прогрес будь-якого суспільства виявляється у тому, що постійно зменшуються витрати на виробництво та реалізацію певного продукту. Якщо цього немає, то ніяка науково-технічна розробка не буде реалізована на практиці. Це відповідає вимогам закону економії часу. Сутність закону: при виготовленні певного продукту витрати живої праці на його виготовлення постійно зменшуються, а витрати уречевленої праці (витрати на придбання обладнання, продукти інтелектуальної власності тощо) навпаки збільшуються. Але відбувається це таким чином, що загальна сума витрат на виготовлення даного продукту (при умові стабільності основних технічних показників) зменшується.

Тому кожен дослідник, науковець, розробник, інженер, який виконує певну науково-дослідну роботу, розробляє нову техніку, впроваджує нові технології тощо повинен вміти оцінювати економічну ефективність виконаних робіт.

     Дані методичні вказівки написані на основі „Методичних рекомендацій з комерціалізації розробок, створених в результаті науково-технічної діяльності”, затверджених Наказом Державного комітету України з питань науки, інновацій та інформатики (Лист № 1/06-4-97 від 13.09.2010 р.).

     Мета даних методичних вказівок – дати студентам-магістрантам знання, які б дозволити їм не тільки успішно виконувати наукові дослідження, але і дати можливість на основі проведених економічних розрахунків довести економічну доцільність та ефективність впровадження отриманих результатів виконаних науково-дослідних, дослідно-конструктор-ських та конструкторсько-технологічних робіт у виробництво, тобто здійснити так звану комерціалізацію наукових розробок.

     У загальному вигляді економічна частина магістерської кваліфікаційної роботи передбачає виконання таких етапів робіт (див. рис. 1.1):

    

    

Рисунок 1.1 – Алгоритм виконання економічної частини магістерської кваліфікаційної роботи та її складові