ТЕМА 2

КИЇВСЬКА РУСЬ – СТАРОДАВНЯ ДЕРЖАВА СХІДНИХ СЛОВ’ЯН

      2.1. Виникнення держави – Київської Русі.
      2.2. Хрещення Русі.
      2.3. Культура Київської Русі. Історичне значення Київської Русі.

       

      2.1. Виникнення держави – Київської Русі

Завдання 1. Прочитайте слова та з’ясуйте їх значення.

Століття, об’єднання, сусід, умова, причина, шлях, влада, ремесло, торгівля, скло, зброя, перехрестя. Утворюватися, розвиватися, виконувати, погоджуватися, сприяти.

Завдання 2. Запишіть слова у формі множини.

ЗРАЗОК: місто – міста.
Держава, століття, плем’я, сусід, гривня, вік, ремесло, зброя, перехрестя, умова, причина, князь, земля, зв’язок, населення.

Завдання 3. Подані слова поставте в орудному відмінку. Складіть з ними словосполучення.

ЗРАЗОК: місто – містом. Гуляти (чим?) містом.
Центр,  столиця, держава, сусід, плем’я, шляхи, питання, хліборобство, кераміка, зброя, будування, скло.  

Завдання 4. Складіть та запишіть речення з поданими словами.

        Столиця, могутній,  центр, держава, об’єднання, шлях, земля.  

Завдання 5. Прочитайте текст.


Виникнення держави – Київської Русі

гербЦентром сучасної України є місто Київ. А в 9-12
століттях Київ був столицею могутньої держави – Київської Русі.

Київська Русь мала територію більше 800 тисяч км2 – від гір Карпат до річки Волги та від Чорного до Балтійського морів, де жили багато різних східнослов’янських племен. Держава утворилася після об’єднання цих племен.
Файл:Kiev Rus 980 1054 copy.pngХороші географічні умови – теплий клімат, родюча земля, перехрестя важливих сухопутних та водних шляхів, розташування між Арабським Сходом і Західною Європою, Візантією і Скандинавією, допомагали країні мати широкі міжнародні зв’язки з різними країнами, швидко розвиватися, але все це було також причиною нападів сусідніх держав та кочових орд.                                                       
Київська Русь була монархічною державою. Найвища законодавча, виконавча, судова і військова влада була у великого князя Київського. Дорадчим органом князя була боярська рада. У проблемних питаннях велике значення мали віче, збори вільних горожан, які часто не погоджувалися з рішеннями князя. Символом  могутньої держави  Київської Русі був тризуб – герб cучасної України.
Більша частина населення Київської Русі займалася хліборобством, а також скотарством, мисливством, рибальством та бджільництвом;  високий розвиток мало ремесло, що постачало металеві знаряддя, кераміку й скло, зброю, ювелірні вироби тощо. Важливим джерелом прибутку держави була торгівля, яка використовувала міжнародний водний „шлях з варяг у греки”, а також сухопутні шляхи зі Сходу на Захід. Руські купці були добре відомі на торгах Багдада, Константинополя і Кракова.
За кілька століть існування Київська Русь перетворилася на одну з найрозвиненіших держав Європи, яка мала авторитет і повагу інших країн.  
Мова Київської Русі – давньоукраїнська, грошова одиниця – гривня.

Завдання 6. Утворіть словосполучення.

ЗРАЗОК: сучасний, Україна – сучасна Україна.

Попередня сторінка Зміст Наступна сторінка