5.5 Механічні газопромивачі
Характерною особливістю механічних газопромивачів є наявність обертового пристрою (ротора, диска тощо), який забезпечує розбризкування і перемішування рідини або крутіння газового потоку. Залежно від способу підведення механічної енергії апарати цього типу поділяються на механічні газопромивачі та динамічні газопромивачі. В механічних газо- промивачах очищувані гази приводяться в дотик з рідиною, розбриз-куваною за допомогою обертового тіла (весла з лопатками, перфорованого барабана, дисків тощо). Апарати цього типу в сучасний час практично не застосовуються для очищення газів від пилу.
У динамічних газопромивачах механічна енергія, яка підводиться додатково, служить для крутіння газового потоку. Вони відрізняються від сухих динамічних пиловловлювачів (див. рис. 2.8) тільки підведенням зрошувальної рідини, яка сприяє збільшенню їх ефективності. Воду у вентилятор подають за допомогою форсунок, розташованих перед його всмоктувальним отвором. Цей захід часто застосовується на практиці, коли для підвищення ефективності системи пиловловлювання а також для попередження утворення відкладень вода подається в димосос, що забез-печує протягування газів через апарати газоочищення.
При розрахунках енергетичних затрат на очищення газів у механічних газопромивачах необхідно враховувати додаткові витрати енергії на обертання розбризкувальних пристроїв. У механічних газопромивачах ці додаткові витрати енергії можуть бути значні, причому необхідно врахо-вувати, що не вся енергія обертання є корисною: більша частина її губиться в приводних пристроях і витрачається на тертя рухомих частин. При розрахунку витрат енергії на очищення газів в динамічних газопро-мивачах із загальних енергетичних витрат необхідно віднімати ту частину енергії, яка витрачається на відсмоктування і транспортування очищених газів.